Pomysły na dekoracje do małej kuchni 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Urządzając małą kuchnię, skupiamy się przede wszystkim na tym, aby była ona jak najbardziej funkcjonalna. Czasami tak bardzo zależy nam na maksymalnym zagospodarowaniu każdego skrawa przestrzeni, że zapominamy o dodaniu kilku detali, które będą umilały nam spędzony na gotowaniu czas. Pozwólcie więc, że przedstawimy Wam kilka inspiracji na ozdoby, które zajmują mało miejsca, ale zapewniają duży efekt! 

1. Powieście mnóstwo haczyków i zamontujcie ścienne organizery 

Jesteśmy wielkimi miłośnikami kuchni w stylu prowansalskim. U podstaw tego stylu leży przekonanie, że największą ozdobę kuchni stanowi samo jej wyposażenie: porządne garnki i patelnie, subtelne, delikatne kubki i filiżanki. Podążając za tą filozofią, możecie upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Dzięki przyborom, które pozwalają zawiesić kuchenne wyposażenie pod szafkami, jednocześnie zyskujecie dodatkowe miejsce do przechowywania i tworzycie bardzo interesujący efekt wizualny. 

Dekoracje do małej kuchni
Pomysły na małą kuchnię 
Mała kuchnia inspiracje

2. Zawieście na ścianie pegboard

Zabiegiem w tym samym duchu jest zamocowanie na ścianie pegboardu, czyli po prostu dużej płyty z otworami, w których umieszcza się kołki, półeczki i haczyki. Znane wcześniej głównie z garażowych warsztatów pegboardy kilka sezonów temu triumfalnie wkroczyły także do kuchni i nic nie wskazuje na to, aby miały je w najbliższym czasie opuścić. Dzięki wstępnie nawierconym tablicom z ulubionego wyposażenia można tworzyć fantastyczne wizualnie kompozycje. 

3. Spójrzcie przez okno 

Udekorowanie okna to chyba najbardziej naturalny krok w kierunku upiększenia wnętrza, w którym brakuje wolnego miejsca na ścianach. Ostatnio do gustu bardzo przypadły nam krótkie, wdzięczne zasłony z zabawnymi motywami spożywczymi. Warzywa i owoce radośnie powiewające przed nami podczas zmywania naczyń to zdecydowanie przyjemna wizja. 

4. Zaszalejcie ze wzorami w ciągu między szafkami 

Tak, spokojna paleta kolorystyczna i gładkie, odbijające światło fronty typu „mydełko” to zwykle najlepsze opcje dla małych kuchni. Ale wąski skrawek przestrzeni między blatem a rzędem górnych szafek to idealne miejsce, aby nieco popuścić wodze fantazji. 

5. Zainstalujcie otwarte półki 

Nawet w niewielkiej kuchni z górnego rzędu zabudowy warto wydzielić odrobinę miejsca na otwarte półki. Ten prosty zabieg wpuszcza do wnętrza trochę powietrza i czyni aranżację znacznie lżejszą. Ustawcie na nich kilka swoich ulubionych kubków, pare przyjemnych bibelotów i jakąś małą doniczkową roślinę. Pamiętajcie jednak, że kluczem do stworzenia udanej dekoracji jest zachowanie na półce porządku. 

6. Połączcie piękno i funkcjonalność 

W małej kuchnie dekoracją powinno strać się także to, o czym zwykle nie myślimy przez pryzmat kategorii estetycznych. Zlew, baterie kuchenna, a nawet zwykły ociekacz do naczyń także mogą przyciągać uwagę i przydawać wnętrzu wizualnego zainteresowania. Jeśli stawiacie na bezpretensjonalność i swobodę, wybierzcie modne baterie z kolorowymi wylewkami. Gdy bliższa jest Wam dyskretna elegancja, postawcie na armaturę w kolorze matowej czerni lub połyskującego złota. 

Dekoracje do małej kuchni
Baterie z kolorowymi wylewkami marki GROHE
Dekoracje do małej kuchni
Bateria GROHE Minta w efektownej matowej czerni
Dekoracje do małej kuchni
Złota bateria kuchenna GROHE Essence
Dekoracje do małej kuchni
Ociekacz do naczyń też może być ozdobą
Dekoracje do małej kuchni
Dekoracyjny ociekacz do naczyń

7. Nie lekceważcie miejsca na lodówce 

W małych kuchniach – z braku innych możliwości – często trzymamy różne drobiazgi na lodówce. Aby nie wyglądało to na desperacką próbę zyskania dodatkowej przestrzeni, oprzyjcie o ścianę mały obrazek jako tło. Wówczas całość przemieni się w świadomy i przemyślany zabieg dekoracyjny. 


8. Spójrzcie w dół 

Last but not least to klasyczny dla małych kuchni zabieg ze wzorzystą podłogą. Wybierzcie ozdobne płytki asulejos lub jakąś secesyjną kompozycję zwieńczoną efektowną bordiurą. A może to walnie nie muszą być płytki? Coraz modniejsze i wyżej oceniane wykładziny PCV zapewniają Wam pod tym względem niemal nieograniczone możliwości. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: