Kuchnia w stylu angielskim. Jak ją urządzić?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Kuchnia w stylu angielskim to wnętrze dla miłośników estetyki retro i vintage, fanów seriali Downton Abbey, Upstairs, Downstairs czy wybitnego filmu Roberta Altmana Gosford Park oraz – niestety – właścicieli raczej dużych domów…

Kuchnia w stylu angielskim, czyli jaka? 

Kiedy myślimy o kuchni w stylu angielskim, przede wszystkiem mamy przed oczami stylistykę, której korzenie sięgają epoki georgiańskiej, czyli lat 1714 – 1836, i która towarzyszyła epoce wiktoriańskiej i edwardiańskiej, aż do II Wojny Światowej. Zapominamy o nierównościach społecznych i podziałach klasowych. Wykreślamy fakt, że tradycyjne angielskie kuchnie najczęściej urządzano w piwnicy lub w suterenie. W zamian wyobrażamy sobie przytulne, funkcjonalne pomieszczenie z przemyślanymi, dyskretnymi ozdobami. Widzimy radośnie krzątające się kucharki w uroczych biało-czarnych fartuszkach i zgrabnych czepeczkach. Czujemy dobiegający do nas aromatyczny zapach sosu pieczeniowego… Jak odtworzyć ten sielski obrazek w swoim nowoczesnym domu? 

Kuchnia w stylu angielskim

Kuchnia w stylu angielskim – układ

W epoce georgiańskiej i później bardzo ceniono w Anglii symetrię i klasyczny porządek architektoniczny. Jeśli aranżując swoją angielską kuchnię odwołasz się do tych kategorii, to świetnie. Pamiętaj jednak, że tak dawniej, jak i współcześnie najważniejsza była funkcjonalność i ergonomia, dlatego najlepiej jest po prostu trzymać się nieśmiertelnej zasady trójkąta roboczego

Kuchnia w stylu angielskim

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim – kolory

Aż mniej więcej do lat 20. XX wieku kuchnie, o którym piszemy, były pomieszczeniami dla służby, nie dla właścicieli domu. Trzymano się więc naturalnej, prostej i praktycznej palety. Typowym kolorem dla kuchni w stylu angielskim jest odcień „skorupki jajka”, a ściany i fronty mebli z reguły pokrywała ta sama farba. Postaw na matowe wykończenie. Żeby mocniej podkreślić retro-charakter wnętrza, do pomalowania ścian użyj zwykłego pędzla. Powierzchnia powinna mieć subtelną fakturę, akcentować ręcznie wykonaną pracę. 

Kuchnia angielska

Kuchnia w stylu angielskim – meble 

Urządzając kuchnię w tradycyjnym angielskim stylu, warto wystrzegać się idealnie dopasowanych mebli na wymiar – kompleksowej zabudowy w formie dolnego i górnego rzędu szafek. Klimat starych angielskich domów przywołasz przy pomocy mebli wolnostojących – szafek, regałów, kredensów itp. Nie bój się niekonwencjonalnych z dzisiejszej perspektywy rozwiązań, jak na przykład stawianie wysokiej, płytkiej szafki bezpośrednio na blacie. 

Kuchnia w stylu angielskim

Angielska kuchnia – mudroom 

Do tradycyjnych angielskich kuchni wchodziło się przez mudroom, czyli przedsionek. Jeżeli dysponujesz szczególnie dużą powierzchnią, możesz rozważyć wydzielenie takiej właśnie strefy i np. zaplanować tam miejsce do rozpakowywania zakupów czy trzymania części sprzętów i akcesoriów.

Kuchnia w stylu angielskim – materiały

A angielskiej kuchni powinny dominować drewno i kamień o możliwie najmniejszym połysku oraz szkło. Twoim celem jest efekt patyny, wybierz wiec wykończenie z nielakierowanego mosiądzu lub żelaza. 

Kuchnia w stylu angielskim – wyspa 

„Sercem” angielskiej kuchni jest okazała wyspa. Lepszy nawet od nowoczesnej, gładkiej bryły będzie ciężki, masywny „stół” z wieloma szufladami, szafeczkami i skrytkami. 

Kuchnia w stylu angielskim

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim – dekoracje 

Piękno angielskich kuchni kryje się w prostocie. Niech Twoja kuchenna stolarka nawiązuje do kuchni w stylu shaker, gdzie największą dekorację stanowi samo kunsztowne wykonanie charakterystycznych ramowych frontów. Kuchenne półki mogą być wsparte na rzeźbionych essownicach, a jako uchwyty wybierz gustowne toczone gałki. Jeżeli chcesz nadać kuchni trochę wiktoriańskiego sznytu, możesz ozdobić sufit delikatną sztukaterią. 

Angielska kuchnia

Kuchnia w stylu angielskim – spiżarnia

Zanim wynaleziono lodówki jedzenie przechowywano w spiżarniach z otworem wentylacyjnym. Nawet w dobie inteligentnych systemów chłodniczych domowa spiżarnia – na przykład w formie szafy od podłogi aż po sufit – to bardzo przydatne, stylowe i atrakcyjne rozwiązanie. 

kuchenna spiżarnia

Jak urządzić kuchnię w stylu angielskim – kuchenka AGA 

Nic nie woła donośniej „kuchnia w stylu angielskim” niż kuchenka marki AGA. I wcale nie przeszkadza w tym fakt, że ten żeliwny, pokryty kilkoma warstwami emalii piec z 2, 3, 4 lub nawet 5 komorami piekarnika i dużą płytą grzewczą to skandynawski wynalazek. Pomysłodawcą konstrukcji był szwedzki fizyk Gustaf Dalen. Zmuszony do pozostawania w domu przez dłuższy czasu (najprawdopodobniej przez chorobę), naukowiec dostrzegł, że przygotowywanie wielu posiłków jednocześnie jest dla jego żony dość wymagającym zadaniem (prawdziwy odkrywca, nie ma co..). Przejęty wyzwaniami, przed jakimi codziennie staje jego małżonka, postanowił opracować sprzęt, dzięki któremu pogodzenie wszystkich kuchennych zadań stanie się o wiele łatwiejsze. I tak powstała kuchenka służąca jednocześnie do pieczenia, wolnego gotowania i odgrzewania posiłków oraz jako źródło ciepła. Urządzenie zapewniało stabilny ogień i nie wymagało wiele uwagi. Piece AGA trafiły do Wielkiej Brytanii w 1929 roku i zyskały tam tak ogromną popularność, że w 1957 przeniesiono na Wsypy całą ich produkcję. Oryginalne kuchenki AGA produkuje się do dziś, a wiele marek oferuje wyposażenie ewidentnie na tę kultową formę stylizowane. Piece AGA to kosztowna inwestycja, ale kto by się tym przejmował, aranżując tradycyjną kuchnię w stylu angielskim… 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: