Projektowanie wnętrz jest trochę jak piłka nożna lub polityka – każdy uważa, że się na tym zna. W rzeczywistości to bardzo złożona i wymagająca dziedzina, w której osiągnięcie mistrzowskiego kunsztu wymaga wielu lat nauki, dziesiątek prób i błędów oraz ciągłego doskonalenia. Zawsze trzeba jednak zrobić ten pierwszy krok… Czy jesteś dekoratorem-amatorem, który planuje właśnie aranżację własnego mieszkania, czy marzysz o zawodowej karierze projektanta wnętrz, te 10 porad od uznanych specjalistów światowej sławy (m.in. Kelly Wearstler, Gaila Davisa i Katharine Kaye McMillan) na pewno pomoże Ci wkroczyć na właściwą ścieżkę.
10 podstaw projektowania wnętrz dla amatorów i przyszłych projektantów
1. Poznaj tworzywo, na którym będziesz pracować
Co jest tworzywem projektanta wnętrz? Meble, dywany, zasłony, obrazy, lampy, kwiaty w donicach…? Trochę tak, ale bardziej jednak nie. Tworzywem projektanta wnętrz są:
- Kolory – to one tworzą iluzję i budują nastrój.
- Formy – ogólne kształty poszczególnych obiektów; czy coś bardziej prostopadłościanem czy kulą, kwadratem czy okręgiem?
- Linie – kierunki, granice obiektów; czy linie są proste czy krzywe, czy biegną w jedną stronę czy układają się w zawijasy ?
- Masa – jak dużą przestrzeń zajmuje dany obiekty; czy coś jest ciężkie czy lekkie?
- Tekstury – czy coś jest miękkie czy twarde, chropowate czy śliskie?
2. Poznaj obowiązujące i popularne style
Zaczynając swoją przygodę z projektowaniem wnętrz – aby zachować spójność i koncepcję aranżacji – dobrze jest wyjsć od któregoś z konkretnych, istniejących już stylów. Stylów aranżacji jest mnóstwo i o wielu na pewno już dużo słyszałeś: skandynawski, industrialny, loftowy, shabby chic, klasyczny, nowoczesny, transitional, boho, rustykalny, glamour, art deco… Zobacz, jakie pomysły Ci się podobają, a jakie nie. Postaraj się zrozumieć, jakie elementy (patrz punkt wyżej!) budują dany styl. Czy kolory są ciepłe czy zimne, linie ostre czy łagodne, czy wnętrze sprawia wrażenie ciężkiego czy lekkiego…
3. Szukaj punktu centralnego
Większość projektantów wnętrz uważa, że każdy pokój powinien mieć swój punkt centralny. Coś, co szczególnie przyciąga wzrok. To może być jakieś dzieło sztuki, piękna kanapa, kominek lub jakiś zupełnie inny przedmiot. Pamiętaj, że punkt centralny powinien być jeden – wprowadzająć ich więcej, stworzysz przytłaczające wrażenie.

4. Szukaj balansu w każdym pomieszczeniu
Kluczem do udanego projektu jest odpowiednia równowaga – aby ją osiągnąć, trzeba rozłożyć wizualną wagę (patrz punkt pierwszy) mebli i akcesoriów. Weź pod uwagę:
- skalę – małe i duże przedmioty;
- teksturę – miękkie i twarde przedmioty;
- pozycję wobec odbiorcy – rzeczy poniżej lini wzroku, rzeczy na lini wzroku i powyżej niej; rzeczy po lewej i po prawej stronie.
5. Wydawaj ostrożnie
Czy wydajesz pieniądze własne na własne mieszkanie czy swojego pierwszego klienta, pamiętaj, żeby działać powoli. Doświadczeni profesjonaliści zalecają, by zacząć od kanapy lub łóżka. Są to wizualnie ciężkie przedmioty, które zawsze przyciągają uwagę, warto więc zainwestować w nie więcej, by mieć pewność, że będą dobrze wyglądać. Luki w przedmiotach akcentujących można wypełnić tańszymi produktami (zawsze można je łatwo wymienić) lub DIY.
6. Pamiętaj o oświetleniu
Źle dobrane oświetlenie potrafi zepsuć nawet najlepszy projekt. Częstym błędem wielu amatorów lub początkujących zawodowców jest zbyt nonszalanckie podchodzenie do tematu światła w pomieszczeniu, który tak naprawdę jest jednym z najbardziej newralgicznych i najtrudniejszych zagadnień przy projektowaniu wnętrz. Kompletny projekt uwzględnia światło naturalne (okienne), sufitowe, podłogowe i akcentujące.

7. Umiejętnie wykorzystuj elementy akcentujące
Debiutanci nierzadko koncentrują się niemal wyłącznie na dużych elementach wystroju: kanapy, komody, stoły, dywany itp. Tymczasem to detal czyni pokój bardziej spersonalizowanym i wizualnie interesującym.
8. Pozwól meblom oddychać
Mamy zwyczaj dociskania mebli do ścian, aby zyskać jak najwięcej przestrzeni w centrum. Od strony projektowej rzeczy wyglada jednak zgoła odwrotnie – wystarcz delikatnie, na centymetr lub dwa, odsunąć meble od ściany, by pokój wydał się optycznie bardziej przestronny i lżejszy.

9. Dom to nie salon wystawowy
Szukając inspiracji, przejrzałeś już setki zdjęć w internecie? To dobrze. Pamiętaj jednak, że większość z nich bardziej pokazuje zasady projektowania, niż przestrzeń do zamieszkania. Dobry projekt wcale nie jest perfekcyjny – ma nutę sentymentalizmu, patyny, a przede wszystkim jest funkcjonalny i wygodny.
10. Odkryj historię wnętrza, które będziesz urządzać
Ważnym źródłem inspiracji dla każdego projektu jest architektura pomieszczenia i budynku, w którym się ono znajduje. Z którego roku pochodzi to mieszkanie? Z czego zrobione są ściany i podłogi? Które są nośne, a które działowe? Jak wyglądał ten pokój, kiedy był nowy? Dlaczego te rury biegną tak, a nie inaczej? Pamiętaj, że dobry malarz musi także znać właściwości płótna, na którym będzie malował.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego