10 ukraińskich projektantów, którzy podbili świat designu 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Wojna w Ukrainie nikogo, szczególnie w Polsce, nie pozostawiła obojętnym. Wsparcie dla naszych wschodnich sąsiadów okazywane jest na wiele różnych sposobów – od pomocy materialnej i udzielania schronienia we własnych domach po symboliczne, wyrażające głęboką solidarność gesty. Ze wszech stron napływają do nas zachęty do czytania ukraińskich autorów, oglądania ukraińskich filmów czy poznawania ukraińskiej kuchni. Wierzmy, że takie budowanie kulturowych mostów ma teraz wyjątkową wartość i sens. Dlatego postanowiliśmy wystąpić z podobną inicjatywą. 

Przybliżymy Wam dziś twórcze sylwetki 10 rozpoznawalnych na całym świecie ukraińskich designerów i projektantów wnętrz. Niektóre z tych nazwisk były nam wcześniej znane, inne odkryliśmy dopiero w toku pracy nad tekstem. Jesteśmy przekonani, że postacie i projekty, o których piszemy, zasługują na szerszy rozgłos i miejsce w polskim internecie niezależnie od sytuacji w Ukrainie. A artykuł ten będzie dla Was cenny i przydatny także długo po nastaniu jakże wyczekiwanego pokoju. 

1.Sergey Makhno

Pracowania Sergeja Makhno – urodzonego i mieszkającego w Kijowie – powstała w 2003 roku. Twórca zajmuje się zarówno projektowaniem przedmiotów użytkowych, jak i architekturą wnętrz i architektura bryły. Dzieła Sergeja otrzymują najbardziej prestiżowe nagrody globu, m.in. The Society of British & International Design, European Property Awards czy Red Dot Design Awards. W jego nowoczesnych realizacjach widać ogromny kunszt w posługiwaniu się naturalną paletą kolorystyczną (zwłaszcza brązami, beżami i szarościami) oraz łączeniu rozmaitych faktur, a także zamiłowanie do nieregularnych, organicznych form. 

2. Bracia Sergey i Olexandr Gotvyansky

Założone przez braci Sergeja i Olexandra Gotvyanskych studio Nott Design działa w Dnieprze (miasto w środkowo-wschodniej części ukrainy, dawniej Dniepropetrowsk) od 2008 roku. Pracowania realizuje projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego, projektowania wnętrz i architektury bryły. Nott Design ma na koncie dwie nagrody Red Dot Design Award, nagrodę Silver A’Design Award, mnóstwo publikacji w zagranicznej prasie oraz zachwyt publiczności podczas Dutch Design Week w 2017 roku. W dokonaniach Nott Design zauroczył nas przede wszystkim sposób, w jaki wnętrza otwierają się na krajobraz za oknem. Wyraźnie pobrzmiewa tu wpływ modernistycznych arcydzieł Le Corbusiera. 

3. Kateryna Sokolova

Niespełna 40-letnia projektanta z Charkowa doczekała się już całkiem pokaźnego zbioru nagród. Międzynarodowe stowarzyszenie projektantów Design and Design wyróżniło ją aż siedmiokrotnie; w 2015 wygrała konkurs wzornictwa przemysłowego INDUSTART oraz nagrodę Red Dot Design, a w 2020 German Design Award. W portfolio designerki figuruje oświetlenie, meble do domu i biura, głośniki i akcesoria dekoracyjne. Produkty spod ręki Kateryny znajdziemy w ofercie takich marek jak Bolia, Ligne Roset, Jarre Technologies, Forestier czy Palau. Dzieł projektantki nie sposób określić inaczej niż tylko słowem „prześliczne”. Nawiązują one do popularnego obecnie nurtu „mebli zabawek” i emanują zdumiewającym urokiem wykonanych z plasteliny rzeźb. 



4. Pavel Vetrov

Młody projektant z Doniecka zdobywa nagrody z niesłychaną regularnością. Red Dot Award, Design and Design, German Design Award to tylko niewielka część jego osiągnięć z ostatnich kilku lat. Dzieła designera mogliśmy już podziwiać podczas London Design Fair, Salone del Mobile Milano, IMM Cologne, Paris Design Week czy Canadian Furniture Show. Pavel zajmuje się głównie meblami i oświetleniem, a jego projekty sprzedają m.in. TemaHome, Two Six, Tivoli, Zegen oraz Cube 44. Jeśli podobają Wam się płynne krzywizny i miękkie, zaokrąglone kształty, pracami Pavlo Vetrova będzie oczarowani co najmniej tak samo, jak my. 

5. Dmitry Kozinenko

Mieszkający i pracujący w Kijowie projektant mebli współpracuje m.in. z takimi markami jak Durame, Linea Cali, Roche Bobois czy Breitenthaler. Jego projekty systematycznie pojawiają się w europejskich i azjatyckich magazynach, a podczas Salone del Mobile w Mediolanie udało mu się zdobyć nagrodę Cristalplant Design Contest. Dmitry preferuje naturalne materiały – drewno i metal – a jego meble przykuwają uwagę nietuzinkowym łączeniem różnych przeciwstawnych, z pozoru niepasujących do siebie form i płaszczyzn.

6. Oleg Azovsky i  Anna Pahomova

Dzięki Olegowi i Annie możemy śmiało powiedzieć, że na stolicę ukraińskiego designu dziarsko wyrasta nie Kijów, ale Dniepr. Architekci Azovskiy & Pahomova projektują zarówno wnętrza, jak i bryły budynków. Ich projekt kawiarni w hiszpańskim San Sebastian z 2017 roku był szeroko komentowany na całym świecie. A wnętrze baru w ukraińskim Krzywym Rogu zyskało nominację do tytułu Building of the Year Award w ramach organizowanego przez prestiżowy portal architektoniczny ArchDaily konkursu. Modernistyczne, przeszklone fasady w połączeniu z pełnymi detali wnętrzami w stylu modern classic (ulubionym nurcie architektki Kasi Szostakowskiej, z którą mieliśmy niedawno o przyjemność rozmawiać) tworzą kapitalne wrażenie

 

7. Olena Fateeva

Olena Fateeva nazywana jest w Ukrainie „Królową Małych Przestrzeni”. Jej projekt studenckiego mieszkania o powierzchni 17,3 m3 w starym budynku w samym centrum Odessy zagościł na łamach wielu europejskich i azjatyckich periodyków o designie. Olena stworzyła także doceniane wnętrza kawiarni w Polsce oraz kilku mieszkań w Niemczech. Jeśli szukacie inspiracji na aranżację małych, kameralnych pomieszczeń, rozwiązania proponowane przez Olenę na pewno bądź dla Was cenną podpowiedzią. 

8. Studio Svoya

Studio Svoya to kolejna młoda, ale już bardzo rozpoznawalna i wielokrotnie nagradzana firma projektowa z Dniepru. Spośród licznych wyróżnień, jakie otrzymali designerzy, warto nadmienić zwłaszcza to, które przyznało im słynne CNN – pokazane podczas Paris Design Week w 2017 roku krzesło od Studio Svoya znalazło się na liście 10 najlepszych produktów całego tego wydarzenia. Ekipa Studio Soya kładzie szczególny nacisk na interakcję i relacje międzyludzkie. Wspaniale widać to w ich projekcie znajdującego się w Dnieprze przedszkola Hello Baby. Przyjazne pastelowe kolory i bezpieczne zaoblone krawędzie budują tutaj przestrzeń, w której bez problemu odnajdzie się każdy maluch. 

9. Roman Sheplyk 

Pracownia projektowania wnętrz Romana Sheplyka – LIS Desing Studio – działa we Lwowie od 2015 roku. Architekt szybko dał się poznać jako bardzo niekonwencjonalny twórca. Wykreowane przez niego wnętrza wprost buzują energią. Roman perfekcyjnie operuje sztuką blokowania kolorów (fascynują go błotniste fiolety i leśne zielenie) i z upodobaniem sięga po nietypowe materiały, np. laminowaną sklejkę. 

10. Oksana Levchenya

Oksana tworzy graficzne, ręcznie tkane dywany i gobeliny, które nawiązują do tradycyjnych ukraińskich technik tkania sięgających XVI wieku. Za produktami o tak wdzięcznych nazwach jak Drabina do nieba czy Optymistyczny urbanizm kryje się wyrafinowane połączenie ludowych ornamentów, rzemieślniczej pracy i ultranowoczesnego myślenia o designie. Tekstylia spod ręki Oksany właściwie zaprzeczają typowym dla kultury zachodniej konwencjonalnym kształtom i kombinacjom wzorów – absolutnie niezwykłe. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: