Jak urządzić małą sypialnię. Porady i inspiracje 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jak urządzić małą sypialnię, aby była wygodna i piękna, a jednocześnie sprawiała wrażenie większej, niż w rzeczywistości jest? Poznajcie kilka uniwersalnych zaleceń, których warto się trzymać. 

Jak urządzić małą sypialnię?

Mała sypialnia. Jak ustawić w niej meble?

Kluczowa decyzja przy urządzaniu małej sypialni dotyczy tego, w którym miejscu postawimy łóżko – największy i centralny (focal point, jak mówią zachodni architekci) element wyposażenia tego wnętrza. Najpopularniejszym i najczęściej polecanym rozwiązaniem jest trzymanie się tutaj zasady symetrii. Symetria wprowadza do pomieszczenia harmonię, spokój i porządek, a to czyni je jednocześnie bardziej przestronnym i przyjaznym, sprzyjającym odpoczynkowi.

Typowy układ funkcjonalny w małej sypialni to łóżko ustawione w jednakowej odległości od przeciwległych ścian – tak aby dostęp do niego (choć często niezwykle wąski) był z obu stron i z obu stron znalazło się miejsce na niewielkie stoliki nocne. 

W dalszej kolejności ustalamy, gdzie umiejscowimy szafę, a następnie komodę i drobniejsze meble.

Zwykle łóżko ustawia się wzdłuż dłuższych ścian pokoju – wezgłowiem przy ścianie naprzeciwko drzwi wejściowych. Nierzadko wiąże się to z tym, że głowy śpiących znajdują się przy oknie – jeśli ważne są dla Was zasady feng shui, odstąpcie od takiego schematu; podobnie zróbcie wówczas, gdy wybierzecie łóżko z wysokim wezgłowiem. Na przeciwległej ścianie stawiamy wówczas szafę. Prawdopodobnie znajdziecie jeszcze trochę przestrzeni na skromną komodę. A za otwartym skrzydłem drzwiowym – tak ze względów praktycznych, jaki i wizualnych (symetria) – koniecznie powieście lustro

Jak urządzić małą sypialnię?

Łóżko można ustawić także w poprzek sypialni, nadal pamiętając o symetrii i zachowując jednakowe odległości od ścian. W takim układzie nieco łatwiej jest wygospodarować odrobinę miejsca na mikropracownię. Możecie wtedy zrezygnować z jedno nocnego stolika i zastąpić go odpowiednio ustawioną komodą, tak aby to jej blat służył do odkładania telefonu, książki i innych przedmiotów, którymi zwykle otaczamy się przed zaśnięciem. Lustro w takiej kompozycji najciekawiej i najefektywniej prezentuje się na wprost łóżka. 

Jak urządzić małą sypialnię?

W bardzo małych sypialniach zachowanie dostępu do łóżka z obu stron często jest niewykonalne. Kiedy postawicie łóżko tak, że wezgłowie i jedna z dłuższych krawędzi przysunięte są do ścian, automatycznie tracicie możliwość zapewnienia jednemu z domowników miejsca obok, gdzie mógłby trzymać swoje wieczorowo-nocne akcesoria. W takim przypadku zaprojektujcie odpowiednie półki i schowki za wezgłowiem. Patent ten pozwala w ogóle zrezygnować z nocnych stolików, co przynosi dodatkową oszczędność miejsca. 

Prawdodpobnie jedyną opcją na zawieszenie lustra w malutkiej sypialni będzie „ukrycie” go za skrzydłem drzwi. Może wydawać się to nie do końca praktyczne, ale lepiej zrobić to tak, niż nie zrobić tego w ogóle. W końcu przebieramy się i oglądamy stroje zwykle i tak przy zamkniętych drzwiach. 

Mała sypialnia. Układ

Małe sypialnie – np. w odnowionych kamienicach – nierzadko połączone są z symboliczną garderobą czy też schowkiem. Dobrym rozwiązaniem będzie wtedy ustawienie łóżka w narożniku z oknem. Jeden z domowników jako nocny stolik będzie mógł wykorzystywać wówczas parapet. Właściwym miejscem dla lustra w takim pomieszczeniu staję się wycinek ściany między parą rozwartych skrzydeł drzwiowych. 

Mała sypialnia z garderobą

Nie brakuje w Polsce także sypialni, gdzie łóżko praktycznie „przyklejone” jest aż do trzech ścian. I wtedy warto wykorzystać okienny parapet jako półkę. Lustro zawieście obok wezgłowia, a na wolnej ścianie zamontujcie szafę z suwanymi drzwiami lub optycznie lżejszy zestaw w postaci komód i drążka na ubraniami nad nimi. 

Bardzo mała sypialnia

Im mniej mebli znajdzie się w małej sypialni, tym lepiej. Unikajcie ustawiania mebli przy wszystkich 4 ścianach – pozwólcie wnętrzu oddychać. 

Jak urządzić małą sypialnię?

Małą sypialnia. Jak zaplanować miejsce do przechowania?

Aranżując małą sypialnię, powinniście myśleć „pionowo”, nie horyzontalnie. Zamawiajcie szafy od ziemi po sam sufit. Nie lekceważenie także miejsca pod łóżkiem i za nim. Łóżko na podwyższonej platformie z szufladami pod spodem oraz pomysłowe schowki za wezgłowiem znacząco poszerzają możliwości przechowywania ubrań i innych przedmiotów w małej sypialni. 

Jak urządzić małą sypialnię?
Sprytne miejsce do przechowywania za łóżkiem
Półka za łóżkiem
Przyjemna i praktyczna półka wnękowa
Szafa do małej sypilani
Kompleksowa zabudowa ściany w małej sypialni
Schowek w łóżko
Ciekawa półka wmontowana w łóżko

Mała sypialnia. Jakie kolory wybrać? 

Najlepsze kolory do małej sypialni to barwy neutralne i stonowane: biel, beż, taupe, szałwia, perłowa szarość, delikatny błękit, spłowiała żółć, subtelna lilia, przygaszony turkus itp. Jasne odcienie lepiej odbijają światło, nadają pomieszczeniu lekkości i powodują, że optycznie wydaje się ono przestronniejsze.

Szara sypialnia
Rozświetlona, ale przytulna mała sypialnia
Jak urządzić mają sypialnię?
Jasna mała sypialnia z ożywiającą wnętrze fakturą na ścianie
Mała sypialnia. Kolory
Mała sypialnia w modnym kolorze taupe
Bardzo mała sypialnia
Mała biała sypialnia z szałwiowymi akcentami

Jeżeli preferujecie mocniejsze kolory i dobrze czujecie się w ich otoczeniu, zastosujcie je w obrębie dodatków, szczególnie tekstyliów: poduszek, narzut itp. Twórzcie kompozycje warstwowe, bawiąc się z odcieniami pokrewnymi – dążcie do wrażenie głębi, jakby „rozrastania się przestrzeni”. 

Mała sypialnia
Niebanalne połączenie ciepłego brązu i zieleni
Przytulna mała sypialnia
Wdzięczna kompozycja warstwowa z bieli, błękitu i beżu

Modny przez wiele lat trend malowania jednej ze ścian sypialni na zdecydowany, kontrastujący z pozostałymi powierzchniami kolor przez wielu architektów wnętrz jest zdecydowanie odradzany. Ściana tego typu zbyt mocno przyciąga wzrok – staje się opresyjna i tworzy wrażenie, jakby zaraz miała zgnieść całe wnętrze, niczym jakaś pułapka z filmu o Indianie Jonesie. Gdy gustujecie w tzw. ścianach funkcyjnych, zdecydowanie lepszym zabiegiem będzie położenie na niej wzorzystej tapety. Wyrafinowane arabeski lub inne przemyślane motywy czynią sypialnię bardziej otwartą; wprowadzają „dodatkowy wymiar” do ciasnego wnętrza. 

Duże wezgłowie
Elegancka tapeta na ścienia w sypialni
Symetria w sypialni
Piękno symetrii i subtelnych pasteli
Jak udekorować małą sypialnię?
Mała sypialnia z imitacją drewna na ścianie
Jak urządzić małą sypialnię.
Pasy na podłodzie pozwalają manipulować proporcjami pomieszczenia. Delikatna sztukateria na ścianie łagodzi „oddziaływanie” ściany funkcyjnej
Jak urządzić małą sypialnię
Sypialnia w industrialnym stylu z intrygującą tapetą na ścianie

Ciekawym pomysłem na kolory do małej sypialni jest sięgnięcie po tzw. paletę krajobrazową, czyli nawiązującą do barw widzianych za oknem. Stworzenie wrażenia przenikania tego, co wewnętrzne, z tym, co na zewnątrz, znakomicie wpływa na odbiór malutkiego pomieszczenia. 

Paleta krajobrazowa
Krajobraz zza okna przenikający do wnętrza małej sypialni

Jak urządzić małą sypialnię?

Mała sypialnia. Jakie dodatki wybrać?

W małej sypialni nie należy przesadzać z dekoracjami. Jedno działo sztuki będzie ok, ale więcej może już przytłaczać i męczyć. Skoncentrujcie się przede wszystkim na walorach estetycznych przedmiotów użytkowych. Interesującym wyborem będą chociażby kinkiety zamiast stojących lampek nocnych – spowodują one, że małe wnętrze nie będzie tak mocno „dociśnięte” do ziemi, spłaszczone. Eksperymentujcie też z okazałymi, puszystymi czy pikowanymi wezgłowiami (o ile nie macie za łóżkiem półek, o których pisaliśmy wyżej, i nie stawiacie łóżka pod oknem, o czym też udało nam się wspomnieć), wiszącymi żyrandolami (może coś w stylu boho albo glamour?) oraz frontami meblowymi. Do małych sypialni generalnie zalecane są meble proste, o zamkniętej, a nie otwartej konstrukcji, ale odrobina tekstury, w postaci np. nieznacznego ryflowania, na pewno w tym miejscu nie zaszkodzi. 

Duże wezgłowie w małej sypialni
Duże wezgłowie w małej sypialni
Jak urządzić małą sypialnię?
Dobrze dobrane dekoracje do małej sypialni

Zasłony w małej sypialni wieszajcie najwyżej, jak się da, pod samym sufitem. Dzięki temu pomieszczenie wyda się wyższe. 

W małej sypialni (i w każdej innej też) musi pojawić się lustro, o którym wielu urządzających niestety zapomina. Lustrzane płaszczyzny zwielokrotniają przestrzeń i są niezbędne do wielu codziennych czynności, które wykonujemy w tym pomieszczeniu.   

Lustro do sypialni
Siła luster w małej sypialni

Dywaniki nadają małej sypialni więcej ciepła, miękkości i przytulności. Decydując się na taki akcent na podłodze, pamiętajcie jednak o dwóch zasadach:

  • Gdy łóżko ustawione jest symetrycznie, dywanik powinien „wchodzić” mniej więcej pod 2/3 jego głębokości. Stabilizuje to i harmonizuje przestrzeń. Dywan wsunięty raptem kilka centymetrów pod nogi łóżka wygląda jak pozbawiona sensu wycieraczka. 
  • Jeżeli łóżko znajduje się w rogu, dywan połóżcie przed nim. Całość stworzy spójną, zrównoważoną kompozycję.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-06-20 12:58:20
Helena
Skorzystam z waszych pomysłów.
2023-05-31 19:20:44
Sara
Na pewno trzeba zainwestować w dobry materac, bez tego nie będziemy zadowoleni z końcowego efektu, nawet jak wnętrze będzie wyglądało po królewsku. Jeśli ktoś szuka dobrego sklepu to mogę polecić https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe
2023-04-27 10:04:57
Amelka
Polecam skorzystać z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe przy wyborze materaca.
2023-03-31 13:30:36
Monia
Niezależnie od wielkości pomieszczenia warto porządnie zastanowić się nad wyborem materaca. Jest to najważniejsza rzecz w sypialni, dlatego warto w nią zainwestować. Resztę się wymyśli. Dobrej jakości można znaleźć na https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe
2022-09-30 18:35:31
Nadia
Przy urządzaniu warto skorzystać z https://materace-viscotherapy.pl/16-materace-piankowe znajomi mi to polecili i skorzystałam, teraz śpię jak dziecko ;) dobra jakość i cena.