Bidetta. Wszystko, co warto o niej wiedzieć

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Bidetta to zajmująca niewiele miejsca, tańsza alternatywa bidetu, którą docenią wszyscy, którzy szukają kompromisu między ceną, funkcjonalnością i oszczędnością miejsca. Czy warto zdecydować się na jej montaż i o czym należy pamiętać podczas wyboru? Podpowiadamy!

Bidetta – mały dodatek do łazienki, który robi dużą różnicę

Bidetta, czyli słuchawka bidetowa to rozwiązanie, które podobnie jak bidet oferuje swoim użytkownikom możliwość umycia miejsc intymnych. Jednak zamiast zajmującej dużo miejsca dodatkowej ceramiki, mamy do czynienia jedynie z niewielkim dodatkiem do toalety w postaci małej słuchawki, przypominającej prysznicową.

Bidetta jest nazywana także prysznicem spustowym – to z powodu mechanizmu działania. Słuchawka jest bowiem wyposażona w przycisk, tzw. spust, którym uruchamia się przepływ wody.

Podobnie jak bateria umywalkowa czy prysznicowa, bidetta występuje w wielu stylach i kolorach, jednak najpopularniejsze z nich oferują klasyczny design łazienkowy, np. GROHE New Tempesta. Dopasowanie jej do wystroju łazienki nie powinno nastręczyć kłopotów.

Dlaczego warto zainstalować bidettę w swojej toalecie?

Obecność bidetty docenią osoby, które chcą połączyć komfort użytkowania i oszczędność przestrzeni. Jakie dokładnie zalety daje zainstalowanie słuchawki bidetowej?

 • Po pierwsze i najważniejsze, to możliwość zachowania wysokiego poziomu higieny po skorzystaniu z toalety.
 • Po drugie, nie do przecenienia jest wygoda korzystania z bidetty. Nie wymaga przesiadania się na bidet, za to umożliwia większą swobodę regulacji strumienia wody. Po zakończeniu mycia wystarczy odwiesić słuchawkę na miejsce.
 • Po trzecie, słuchawka bidetowa pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni, dlatego świetnie sprawdzi się nawet w niewielkiej łazience.
 • Za małymi rozmiarami idzie też niewielka cena. Bidetta to najtańsze z rozwiązań tego typu, dużo mniej kosztowne od bidetu i toalety myjącej.

O czym trzeba pamiętać, decydując się na słuchawkę bidetową?

Jak każdy produkt, bidetta ma nie tylko zalety, ale także ograniczenia, o których warto być świadomym przed zakupem.

Przede wszystkim należy pamiętać, że słuchawki bidetowe pozbawione są mieszacza, a co za tym idzie, podłączone bezpośrednio do instalacji będą dawały dostęp tylko do zimnej wody. Aby to zmienić, należy zaopatrzyć się w dodatkowe elementy instalacji. Jakie? Odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu!

Słuchawka bidetowa nie każdemu odpowiada również z powodów estetycznych. Są osoby, które drażni widok dodatkowej baterii i wężyka obok toalety.

W opinii niektórych bidetta jest także… niehigieniczna. Choć to stwierdzenie na wyrost, bo innowacyjne powłoki antybakteryjne w parze z regularnym, dokładnym sprzątaniem są więcej niż wystarczające, aby zapewnić wysoki poziom higieny. Prawdą jednak jest, że jeśli nie mamy czasu na drobiazgowe, ręczne mycie toalety, lepiej zdecydować się np. na toaletę myjącą, która czyści się sama.

Bidetta – montaż na 4 sposoby

Jak wspomnieliśmy już wyżej, najprostszy sposób podłączenia bidetty zapewnia dostęp tylko do zimnej wody. Jej dobrą stroną jest bardzo prosta instalacja– podłącza się ją do wyjścia zimnej wody, co oznacza, że wystarczy doprowadzić instalację w odpowiednie miejsce w pobliżu toalety i zamontować wyjście na wąż ze słuchawką.

Montaż bidetty z dostępem do ciepłej wody

Jeśli zależy Ci, aby z bidety popłynęła ciepła woda, masz 3 możliwości montażu. Mimo że wymagają nieco więcej zachodu, zachęcamy do nich z uwagi na nieporównywalnie wyższy komfort użytkowania.

 • Pierwsza opcja to bateria umywalkowa z dodatkowym zaworem i w zestawie ze słuchawką bidetową. Temperaturę wody reguluję się tak samo, jak podczas mycia rąk, a przełącznikiem zmienia się wyjście wody, aby uruchomić strumień.

Takie rozwiązania sprawdzi się, jeśli umywalka znajduje się blisko toalety. Nie wymaga wiercenia ani kucia ścian, bo woda do bidetty jest dostarczana przez baterię przy umywalce. Niestety wybór baterii z dodatkowym zaworem nie jest duży, więc esteci mogą mieć problem ze znalezieniem satysfakcjonującego designu.

 • Druga możliwość to bidetta podtynkowa zamontowana obok toalety. Montuje się ją razem z baterią podtynkową wyposażoną w mieszacz (np.GROHE Eurosmart, GROHE Essence), którą można umieścić w dowolnym miejscu, na dowolnej wysokości. Takie rozwiązanie jest komfortowe i estetyczne. Niestety jest droższe i wymaga kucia ściany.
 • Trzeci wariant to kompromis między dwoma poprzednimi. Zakłada on wykorzystanie niewielkiego termostatu (np. GROHE Grohtherm Micro) montowanego do dwóch wyjść wody – ciepłej i zimnej – który pozwala ustawić stałą temperaturę na wyjściu. Takie rozwiązanie nie wymaga kucia ściany, ale zostawia na widoku elementy podłączeniowe. Nie można też swobodnie zmieniać temperatury wody w trakcie korzystania.

Alternatywy dla prysznica spustowego

Bidetta to nie jedyny wybór. Jeśli nie chcesz, aby słuchawka bidetty wisiała koło Twojej toalety, możesz zdecydować się na osobne urządzenie, czyli bidet. Warto wtedy wybrać model, który designem będzie pasował do reszty ceramiki w łazience.

Istnieją też urządzenia, które stanowią bidet i WC w jednym. To deska myjąca i toaleta myjąca. Pierwsze to nakładka na toaletę, która wyposażona jest w dyszę i różnorodne funkcje uzależnione od wybranego modelu – np. GROHE Bau Ceramics. Z kolei toaleta myjąca to nowoczesne rozwiązanie, które najlepiej łączy funkcje klasycznej toalety i bidetu, a także wzbogaca je o dodatkowe funkcje – np. dezynfekcję czy sterowanie pilotem. Jedną z najciekawszych dostępnych obecnie na rynku opcji jest GROHE Sensia Arena, która poza wyjątkowym poziomem higieny, oferuje możliwość stworzenia spersonalizowanego profilu użytkownika i sterowanie przy pomocy aplikacji na Smartfona.

Słuchawka bidetowa to doskonałe rozwiązanie dla użytkowników, którym zależy na wysokim poziomie higieny. Nie zajmuje wiele miejsca, a podstawowa wersja jest łatwa w montażu. Jak na tak proste urządzenie, bidetta oferuje wiele możliwości dostosowania jej do swoich potrzeb i możliwości, jakie oferuje przestrzeń w łazience. To zdecydowanie jedna z tych rzeczy, które za niewielką cenę potrafią znacząco podnieść komfort życia, dlatego polecamy zamontowanie jej w swoim domu.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: