Klimatyzacja w mieszkaniu w bloku. 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim się na nią zdecydujesz!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Temperatury powyżej 30 °C sprawiają, że wszyscy zgodnie poszukujemy sposobów na ochłodzenie mieszkania i zapewnienie sobie komfortowych warunków do pracy i odpoczynku. Cyrkulatory powietrza i wentylatory znów stały się najbardziej chodliwym towarem na rynku. Z nadzieją sięgamy po proste domowe sposoby na obniżenie temperatury w pomieszczeniu, o których pisaliśmy szerzej w artykule Jak ochłodzić mieszkanie? Czyli 7 wskazówek, które pomogą ci przetrwać lato. Zwolennicy bardziej zdecydowanych i kompleksowych rozwiązań na pewno jednak zastanawiają się właśnie nad zainstalowaniem w mieszkaniu klimatyzacji. Ocieplenie klimatu i spadające ceny montażu spowodowały, że od kilku lat bez wątpienia nie myślimy już o klimatyzacji wyłącznie w kontekście biur i innych przestrzeni publicznych. Niemniej klimatyzacja w mieszkaniu w bloku to temat, który wciąż wzbudza sporo kontrowersji i wątpliwości. Spróbujmy rozwiać tych kilka najistotniejszych. 

1. Czy klimatyzacja w mieszkaniu w bloku jest legalna? 

Tak, klimatyzacja w mieszkaniu w bloku jest dozwolona. Nie istnieją żadne przepisy, które by tego zabraniały. Musimy jednak pamiętać, że klasyczny – czyli nie przenośny, kompaktowy, monoblokowy – klimatyzator składa się z połączonych ze sobą jednostki zewnętrznej (skraplacz) i wewnętrznej (parownik). Jednostkę zewnętrzną w przypadku mieszkania w bloku montujemy na balkonie (stawiamy na posadzce lub podwieszamy w obrębie elewacji balkonu na wspornikach typu „L”), elewacji pod oknem lub ewentualnie na dachu budynku. 

I tutaj sprawy nieco się komplikują. Zgodnie z art. 3 ust. 2 o własności lokali powierzchnia balkonu jest częścią lokalu. Ale elementy zewnętrzne i konstrukcyjne balkonu najczęściej  – na co wskazuje orzecznictwo–  zalicza się do nieruchomości wspólnej. A każda ingerencja w cześć wspólną wymaga wcześniejszego uzyskania zgody odpowiedniego organu: administracji, wspólnoty mieszkaniowej itp. Zwykle bezpośrednią decyzję podejmuje zarządca budynku.

  • Kiedy zdecydujemy się postawić jednostkę zewnętrzną na posadzce balkonu, uzyskanie zgody na montaż klimatyzacji powinno być formalnością. Bo jedyną ingerencją w część wspólną (elewację) będzie wywiercenie otworu w ścianie, przez który poprowadzimy rurę łączącą parownik ze skraplaczem.
  • Kiedy postanowimy powiesić skraplacz w obrębie balkonu (żeby zaoszczędzić miejsce) lub pod oknem (bo np. balkonu w ogóle nie mamy) o pozwolenie może być nieco trudniej. Praktyka pokazuje jednak, że wspólnoty mieszkaniowe chcą iść lokatorom na rękę i raczej nie piętrzą trudności bez potrzeby. Potencjalne kłopoty zwykle dotyczą mieszkań w blokach z wielkiej płyty ocieplonych styropianem 

Czasami może się też zdarzyć tak, że zarządca budynku poprosi nas również o przedstawienie pozytywnej opinii sąsiadów – klimatyzator może bowiem generować hałas, który niektórzy uznają za uciążliwy. Jeśli nie żyjemy z sąsiadami w szczególnie złych stosunkach, teoretycznie takie problem nie powinien się jednak w ogóle pojawić. Dopuszczalne normy hałasu generowanego przez instalacje na terenie zabudowy mieszkalnej wynoszą 55 dB w ciągu dnia i 45 dB w ciągu nocy. Tymczasem większość współczesnych agregatów generuje hałas na poziomie od około 35 do 53 dB. 

2. Jaką klimatyzację wybrać do mieszkania w bloku?

Najpopularniejszym klimatyzatorem w mieszkaniach w bloku jest urządzenie typu split. Klimatyzacja typu split składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej, która pozwala schłodzić jedno wybrane pomieszczenie. Jeśli zależy nam, by chłodno było w całym mieszkaniu, musimy wybrać klimatyzację typu mulitsplit. Urządzenie klimatyzujące typu mulitsplit składa się z jednej jednostki zewnętrznej i kilku jednostek wewnętrznych, montowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Jeśli nie dostaliśmy od zarządcy zgody na instalację klimatyzacji lub nie chcemy przeprowadzać dość jednak wymagających prac montażowych, zostaje nam klimatyzacja przenośna. Takie urządzenia są jednak mniej efektywne od klimatyzatorów stacjonarnych – szczególnie, gdy rurę wystawiamy przez uchylone okno. Poprawę skuteczności klimatyzatorów przenośnych uzyskamy, gdy zainwestujemy w urządzenie wyposażone w dwie rury (jedna odprowadza ciepło, druga doprowadza powietrze do skraplacza). Lub gdy wyposażymy okno w specjalną osłonę z otworem na rurę. 

3. Czym kierować się, kupując klimatyzację do mieszkania w bloku?

Wybierając klimatyzator do mieszkania w bloku, zwróćmy uwagę na takie funkcje i właściwości jak: 

  • Tryb grzewczy. Tryb grzewczy powinien być standardową funkcją klimatyzatora. Dzięki niemu w okresie poprzedzającym sezon grzewczy, ale już dość chłodnym, będziemy mogli wykorzystywać urządzenie jako delikatny grzejnik. 
  • Możliwość regulacji temperatury przy pomocy pilota.
  • Poziom generowanego hałasu. 
  • Filtry i nawilżacze powietrza. 
  • Zużycie energii. 
  • Automatykę, np. możliwość zaprogramowania określonej temperatury w cyklu dobowym. 
klimatyzacja w mieszkaniu w bloku

4. O czym pamiętać przy montażu klimatyzacji w mieszkaniu w bloku? 

  • Przyjmuje się, że klimatyzator o mocy 1 kW jest w stanie schłodzić pomieszczenie o powierzchni 10 m². Dobierzmy więc właściwie moc klimatyzatora do rozmiarów naszego pokoju lub mieszkania. Pamiętajmy, że nie bez wpływu będzie tu układ lokalu względem stron świata i liczba domowników. 
  • Podczas pracy klimatyzatora powstają skropliny, które trzeba regularnie odprowadzać. Najwygodniej będzie, gdy nasze urządzenie wyposażone jest w pompkę skroplin pozwalająca na odprowadzanie skroplin bezpośrednio do kanalizacji. 
  • Jednostkę zewnętrzną dobrze jest zainstalować w miejscu o małym nasłonecznieniu. Silnie promienie słoneczne narażają urządzenie na przegrzewanie, co zmniejsza efektywność jego pracy. 
  • Dobrze zastanówmy się też, gdzie chcemy umieścić parownik. Montaż parownika na ścianie balkonowej lub w jej pobliżu skraca długość przewodów i zmniejsza nakład prac. Jeśli zamontujemy parownik dalej, przez nasz pokój będą biegły przewody, które trzeba jakoś estetycznie zamaskować. Gdy planujemy klimatyzację w nowym (stan deweloperski) lub wkrótce remontowanym mieszkaniu, warto uwzględnić schowanie instalacji w przygotowanych zawczasu bruzdach. 
  • Jeżeli stawiamy skraplacz na posadzce balkonu, warto zainwestować w specjalną poziomująca i pochłaniająca drgania matę. 

5. Czy klimatyzację w mieszkaniu w bloku można zamontować samodzielnie?

Nie. Zdecydowanie doradzamy powierzenie tego zadania fachowcom. Tylko wyspecjalizowani w tego typu instalacjach zawodowcy zrobią to w sposób prawidłowy, zgodny z normami i estetyczny – tak na zewnątrz, jak wewnątrz mieszkania. Co więcej, montaż naścienny może wymagać wykorzystania podnośnika koszowego. 

montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2022-05-25 22:09:11
Medalion
My mamy klimatyzator przenośny Blaupunkt on chłodzi latem a dogrzewa zimą. Kupowaliśmy w sklepie Mateko czyli z głównej dystrybucji żeby mieć dobrą cenę. Te klimatyzatory to super sprawa, nie trzeba remontu robić a w domu chłodniej
2021-06-19 17:58:33
Jerry
Na standarodowy duży pokój w bloku potrzebny jest split o mocy 3 do 4 kW co w wielkiej płycie powinno realizować się osobnym przewodem z własnym zabezpieczeniem. Większą moc urządzenia jest niedopuszczalna chyba że ktoś przerobi sobie całą instalację. Zgoda spółdzielni/administratora jest wymagana a montaż poniżej linii okien. Z funkcji grzania nie korzysta się wogóle, bajery jak ustawienia dobowe, zdalne sterowanie przez wifi czy serwer zewnętrzny są zbędne, ważniejsze są filtry, ale i to nieraz jest tylko bajerem bo mało kto pamięta aby je czyścić albo wymieniać. Mam i korzystam od lat, w sezonie klimatyzator pracuje kilka razy w tygodniu po około 6 godzin, wzrost rachunków za prąd niemal nie zauważalny (w granicach 200zł na rok, czajnik elektryczny żre więcej)
2021-06-21 11:55:44
Maciej Wiśniewski
Dziękujemy za cenny komentarz.