Modne płytki 2023 stoją pod znakiem natury, powrotów do rozwiązań znanych z przeszłości i artystycznej ekstrawagancji. Przyjrzyjmy się dokładniej, jakie propozycje w zakresie płytek do łazienki i kuchni przygotowali dla nas na ten rok producenci i projektanci wnętrz.
Modne płytki 2023
1. Teksturowane płytki
Płytki z efektem 3D towarzyszą nam już od co najmniej kilku sezonów. Ale w roku 2023 odkładamy na bok regularne, powtarzające się, jakby zaprojektowane i wykonane cyfrowo struktury. Modne płytki teksturowane nawiązują do dzieł rzemieślniczych – mają nierówną, falującą fakturę i różne wypukłe detale, które nadają pomieszczeniu głębi, tworzą wrażenie ruchu i ciągłej zmienności.
2. Jednobarwna szachownica
Okładzina ścienna lub podłogowa z ułożonych równolegle niewielkich kwadratowych płytek może przywodzić na myśl wątpliwe pod względem estetycznym łazienki z lat 70. i 80. Trend na szachownice, szczególnie w jednym kolorze lub dwóch wariantach tego samego odcienia, powraca jednak z wielką siłą. W połączeniu z wysoką jakością wykonania i towarzystwem nowoczesnej armatury rozwiązanie to może wyglądać bardzo gustownie: czysto i minimalistyczne.
Modne płytki 2023. Trendy, które warto znać
3. Imitacja kamienia
Płytki imitujące kamień zdecydowanie zostają z nami na dłużej. Modne płytki 2023 z efektem kamienia to jednak nie tylko dobrze już znane i wyeksploatowane „marmury”, „granity” czy „wapienie”, ale także znacznie śmielsze i bardziej dekoracyjne „onyksy”.
4. Płytki marokańskie
W 2023 roku w świecie designu na czasie jest niemal wszystko, co marokańskie: berberyjskie dywany, kosze z rafii czy metalowe lampiony. Trend ten nie mógł ominąć – najbardziej być może znamiennych dla kultury i estetyki tego kraju – płytek. Marokańskie płytki słyną ze swoich żywych kolorów, skomplikowanych projektów i mieszanych faktur. W sklepach znajdziemy obecnie płytki nawiązujące do większości marokańskich motywów:
- zellij (różnokolorowa mozaika w geometryczny wzór, np. gwiazdy),
- girih (motyw przeplatanych szarf),
- sebka (motywy splecionych rombów),
- arabeska (motywy roślinne).
Modne płytki 2023. Najgłośniejsze trendy
5. Płytki Art Deco
Modne płytki 2023 to także prawdziwa eksplozja wzorów i kolorów typowych dla epoki Art Deco. Wzory Art Deco są odważne, dynamiczne, geometryczne i powtarzające się, ale jednocześnie płynne, jakby uchwycone w ruchu czy tańcu. Do wyboru mamy tutaj:
- kształty trapezowe;
- wzory zygzakowate;
- szewron (Chevron, w kształcie litery „V”, inaczej splot skośny lub łamany);
- wzory schodkowe (stepped);
- „zamiatające” krzywe:
- rozbłyski słońca (sunburst);
- trójkąty;
- muszle i łuski;
- stylizowana dzika przyroda;
- zmysłowe, często abstrakcyjne, postacie kobiece.
Ulubione kolory Art Deco to jasne, nasycone i głębokie czerwienie, zielenie, żółcie, błękity i róże. Często łączy się je ze sobą w niekonwencjonalny sposób oraz wzbogaca błyszczącymi akcentami: złotymi, srebrnymi, chromowanymi lub czarnymi.
6. Klasyczna terakota
Terakota (potocznie: płytki kamionkowe) powraca w swojej najbardziej tradycyjnej, niebarwionej postaci. Ciepła, przytulna terakotowa podłoga w zestawieniu z jasnymi ścianami w łazience to jedno z ulubionych połączeń w 2023 roku.
Modne płytki 2023. Trendy, którymi warto się zainspirować.
7. Płytki jak dzieła sztuki
Modne płytki 2023 w łazience lub kuchni coraz częściej przybierają postać malarskiego płótna i pokryte są najbardziej fantazyjnymi (niczym spod ręki Pablo Picasso, surrealistów lub ekspresjonistów) wzorami.
Odważne kolory i wzory będą nadal popularne i poszukiwane w 2023 roku. Właściciele chcą nadać swoim domom własną osobowość i styl. Odchodzą od szarości i subtelnych kombinacji. Dodają bardziej żywą i inspirującą paletę kolorów.
Chris Gulson-Brooke, założyciel Maitland & Poate
8. W zgodzie z naturą
W 2023 roku równolegle zobaczymy kolekcję palet, które pomagają stworzyć w domu uspokajającą, odprężającą atmosferę. Oprócz wspomnianej wyżej terakoty na sklepowe półki trafi wiele łagodnych zielni, subtelnych błękitów i odcieni jesiennych liści.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego