Budowa domu – sprawdź, jak funkcjonalnie zaplanować układ pomieszczeń

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Budowa domu wiąże się z przeprowadzeniem szeregu analiz, planów i jest nie lada wyzwaniem. Inaczej zaprojektujemy dom, liczbę i rozkład pomieszczeń, jeśli budujemy dla pięcioosobowej rodziny z małymi dziećmi, natomiast inaczej, jeżeli do domu wprowadzi się para, która zechce urządzić przydomową pracownię rzemieślniczą. Zatem jeśli planujesz rozkład swojego nowego domu, sprawdź, na co zwrócić uwagę i jakich rozwiązań nie przeoczyć. Okazuje się bowiem, że choć Polacy znają nowoczesne rozwiązania w budownictwie i architekturze, to stosunkowo rzadko z nich korzystają!

Publikacja partnerska

Na co zwrócić uwagę planując przestrzeń w domu

Budując dom warto zaplanować go tak, aby wydzielał przestrzeń dzienną i nocną. Strefa dzienna pozwoli domownikom na wspólne spędzanie czasu, rodzinne zabawy i przyjmowanie gości, natomiast przestrzeń nocna zapewni wyciszenie i spokojny odpoczynek po całym dniu. Taki podział umili codzienne funkcjonowanie, pozwoli również lepiej zorganizować domowe przyjemności i obowiązki. Jeśli planujesz budynek piętrowy, to właśnie podział na poziomy może wyznaczyć dwie strefy.
 

Przestrzeń dzienna

Na przestrzeń dzienną powinny składać się kuchnia, jadalnia, pokoje do zabawy, do pracy, do czytania. Nie muszą to być osobne pomieszczenia, niejednokrotnie wystarczy, jeśli będą wydzielonymi kącikami tematycznymi np. w obszernym salonie. Warto jednak zadbać o to, aby pomieszczenia były ustawne i przestrzenne, ponieważ pozwoli to np. na zmianę umeblowania i dopasowanie go do zmieniających się w czasie potrzeb domowników. Do przestrzeni dziennej można również wliczyć pokoje gospodarcze, tj. spiżarnię, pralnię czy schowki na sprzęt sportowy.
 

Rodzinna kuchnia otwarta na salon

Wieloosobowa rodzina, która będzie bazowała na posiłkach przygotowywanych w domu, potrzebuje funkcjonalnej przestrzeni oraz wygodnej strefy jadalnej. Obecnie coraz częściej odchodzi się od kuchni w osobnych, zamkniętych pomieszczeniach. Kuchnie połączone z salonem, ale także kuchnie z wyspą to centrum życia rodzinnego i towarzyskiego, więc niezbędne jest ich ergonomiczne umeblowanie. Z wygodą wiąże się nierozerwalnie wielkość pomieszczenia, a im większa przestrzeń, tym łatwiej będzie komfortowo zaplanować strefę kuchenną i jadalną.
 

 

Wielofunkcyjny salon i pokój dzienny w jednym

Jeśli już wiesz, jaka kuchnia będzie odpowiadała twoim potrzebom, możesz rozplanować metry, które przypadną na salon i ewentualną resztę pokoi dziennych. W kuchni otwartej na salon warto uwzględnić duży stół, przy którym będzie można zjeść wspólny posiłek.

Duży stół często stanowi centralne miejsce pomieszczenia i pozwala na zaaranżowanie przy nim spotkań rodzinnych, jest też miejscem, przy którym z chęcią rysują dzieci, gdy rodzice krzątają się w kuchni.

 

 
Pozostałe przestrzenie salonu możesz wykorzystać np. na kącik czytelniczy lub małą pracownię pod oknem, gdzie wpada najwięcej światła.
 

 
Nowoczesne rozwiązania w domu mogą opierać się na tradycyjnych pomysłach. Jeśli marzy ci się przytulne ciepło w salonie, rozważ zamontowanie kominka. Możesz wybrać wersję tradycyjną, murowaną lub nowoczesny kominek podwieszany, który również ogrzeje i nietypowo ozdobi wnętrze pomieszczenia.

Kominek podwieszany – jest to kominek najnowszej generacji, najczęściej wykonany ze stali. Montowany do sufitu albo do ściany. Jest nowoczesną interpretacją murowanych wersji tradycyjnego kominka.

 

 

Pomieszczenia gospodarcze

Warto przemyśleć, ile oraz gdzie będziesz potrzebować pomieszczeń gospodarczych. Pod rozwagę weź nie tylko parkowanie samochodu, motorów czy rowerów, ale również sezonowe przechowywanie np. sprzętów sportowych i gromadzenie zapasów spożywczych. Ponadto, jeśli zależy ci na tym, by wnętrze miało nowoczesne i komfortowe rozwiązania, rozważ wybudowanie osobnej pralni z wyjściem na ogród.

Dobrze zaplanowany, nowoczesny dom piętrowy pozwoli także na wykorzystanie przestrzeni pod schodami, którą zmienisz w dyskretną szafę np. na samobieżny odkurzacz, sprzęt sportowy, lub inne przedmioty, których nie chcesz mieć na widoku.

Odkurzacz samobieżny to odkurzacz-robot, który samodzielnie porusza się po mieszkaniu zbierając brud i kurz z podłogi. Taki odkurzacz ma wbudowane czujniki, dzięki którym nie obija się o meble i nie wpada na ściany. Większość modeli posiada funkcję zaawansowanego programowania, dzięki której można ustalić czas i zakres prac robota.

 

 

Przestrzeń nocna

Do przestrzeni nocnej zaliczają się sypialnia, łazienka, a także garderoba. Najbardziej komfortowym rozwiązaniem jest wybudowanie sypialni z przylegającą do niej łazienką i zaplanowanie osobnych toalet na każdym poziomie domu. Komfortowa sypialnia to nie tylko wygodne łóżko, ale również prywatna przestrzeń, w której możesz odpocząć, zrelaksować się, zadbać o siebie. Planując funkcjonalny układ tego pomieszczenia, wygospodaruj miejsce na swoje przyjemności, np. wygodny fotel z lampą do czytania i mały stół lub komodę z gramofonem i kolekcją płyt winylowych.

Ergonomicznie wykorzystana przestrzeń pozwoli również na zorganizowanie garderoby w sypialni. Zastanów się, czy nie warto byłoby otworzyć garderobę na mały taras prowadzący z sypialni? Takie rozwiązanie doświetli pomieszczenie garderobiane i stworzy dyskretne miejsce, w którym wypijesz poranną kawę.

Jakie schody do domu?

Jeśli wiesz już, jak rozplanować pomieszczenia, ich wielkość i usytuowanie, możesz pomyśleć nad tym, jakie schody wybrać. Wybór jest tak naprawdę spory, a biorąc pod uwagę fakt, że dom budujesz od podstaw, mało co będzie cię ograniczać.
 

 

Rodzaje schodów i ich konstrukcja

Projekt domu może uwzględnić różne rodzaje schodów np. schody wspornikowe, samonośne czy betonowe, a każde z nich wybudujesz bez większych przeszkód. Trudności możesz napotkać wtedy, gdy przeprowadzasz remont w wybudowanym już domu, ponieważ niektóre rodzaje schodów (np. betonowe) potrzebują fundamentów. Dobudowanie betonowych fundamentów pod schody wiąże się z ingerencją w podłoże parteru i jest bardziej skomplikowane niż postawienie schodów na etapie budowy domu. Najpopularniejsze dostępne rodzaje schodów to schody dywanowe, gięte lub z konstrukcją metalową. Jeśli chodzi zaś o samą konstrukcję, to można wyróżnić schody:

  • zabiegowe,
  • spiralne,
  • ażurowe,
  • modułowe,
  • kacze.

Z badań przeprowadzonych przez aleschody.pl wynika, że w 2017 roku Polacy najczęściej wybierali schody betonowe o zabiegowej konstrukcji. Jeśli jednak decydowali się na schody drewniane, to niekwestionowanym faworytem wśród materiału wykończeniowego był dąb.

Najlepsze drewno na schody

 
Fot. aleschody.pl
Jakie schody wybierają Polacy?

Jakie domy budują Polacy?

Na podsumowanie sprawdziliśmy, jakie rozwiązania w budowie domów wybierane są najczęściej, co cieszy się największą popularnością i czy w polskich domach pojawiają się nietypowe opcje. Otóż Polacy, którzy decydują się na budowę domów, najczęściej wybierają niską, jednopiętrową zabudowę. Optymalny metraż dla czteroosobowej rodziny oscyluje w granicach 151-200 m2, a dom takiej wielkości najczęściej stawiany jest na działce wielkości do 20 arów (źródło: aleschody.pl). 

z ilu pięter zbudować dom
jak wybudować dom

 
Fot. aleschody.pl
Jakie domy budują Polacy?

 
Artykuł powstał dzięki uprzejmości marki aleschody.pl

 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: