[TOP 5] 5 pomysłów na to, jak oszczędzać wodę w domu

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Istnieją dziesiątki sposobów na obniżenie rachunków za wodę. Często są to codzienne nawyki, których regularne stosowanie nie jest ani uciążliwe, ani czasochłonne. Możesz z powodzeniem spróbować wprowadzić je w swoim domu i stosować się do nich tak, że z czasem staną się twoją rutyną. Dowiedz się od czego zacząć, chcąc zaoszczędzić na zużyciu wody w domu!

Wyposażenie domu pomocne w oszczędzaniu wody

Przed rozpoczęciem oszczędzania w swoich czterech kątach, warto wyposażyć mieszkanie w wodooszczędne rozwiązania, które pomogą zredukować zużycie wody w domu, np.:

  • ograniczniki wypływu, przyciski eko czy perlatory zamontowane w bateriach łazienkowych i kuchennych, obniżające zużycie wody nawet o 40-70%,
  • baterie jednouchwytowe, których wygoda i szybkość użycia pozwalają zaoszczędzić  około 30% wody w porównaniu z bateriami dwuuchwytowymi,
  • baterie bezdotykowe, które zamykają strumień wody po określonym czasie lub w momencie cofnięcia rąk spod wylewki,
  • oszczędne AGD – wodooszczędna zmywarka zużywa w trakcie jednego cyklu jedynie 7 litrów wody. Dodatkowo oszczędne zmywarki wyposażone są w programy eko oraz takie, które oceniają stopień zabrudzenia naczyń, dopasowując stopień zużycia wody. Podobnie działają nowoczesne pralki – niektóre z nich mają wbudowane wagi, oceniające ilość prania i regulujące czas cyklu i ilość potrzebnej wody. Ważne, by pamiętać o tym, że sprzęt AGD oznaczany jest klasami energetycznymi od A do G. W przypadku pralek i zmywarek dostępne są także klasy A+, A++ i A+++, oznaczające najbardziej efektywne energetycznie urządzenia,
  • spłuczki wc z przyciskami dwudzielnymi lub z funkcją stop, dzięki którym możliwa jest regulacja zużycia wody ze zbiornika wc,
  • instalację deszczową, która gromadzi wodę deszczową w zbiornikach i oczyszcza ją w specjalnych filtrach. Woda taka jest następnie transportowana do domu i używana np. do prania, spłukiwania misek ustępowych, mycia samochodu, podlewania ogrodu etc. Koszt takiej inwestycji to ok. 10 000zł.

 


 

Poznaj 5 prostych wskazówek, które pozwolą ci zmniejszyć zużycie wody w domu:

Po pierwsze, zakręcaj wodę podczas mycia zębów czy golenia

To ważne, by podczas szczotkowania zębów zakręcać kran, a wodę do płukania jamy ustnej nalać do kubka. Podczas golenia natomiast wystarczy, że napuścisz wodę do umywalki i zamkniesz korek. Szacuje się, że 4-osobowa rodzina, która zakręca wodę podczas mycia zębów, oszczędza miesięcznie aż 6 tysięcy litrów wody.
 

 

Po drugie, nie traktuj wc jak kosza na śmieci

Unikaj niepotrzebnego spłukiwania wody w wc. Zużyte waciki czy wszelkiego rodzaju paproszki wyrzucaj do kosza. Jeśli więc nie masz w zwyczaju wyposażania swojej łazienki w kosz na śmieci – zacznij to robić.
 

 

Po trzecie, prysznic zamiast kąpieli

To zdecydowana oszczędność wody! Przy dwóch osobach dorosłych oszczędność tego typu zmiany daje średnio aż 40 złotych miesięcznie. Rezygnując z kąpieli na rzecz prysznica, zyskasz w ciągu roku około 500 zł.
 

 

Po czwarte, zmywarkę czy pralkę uruchamiaj tylko wtedy, gdy są pełne

Podczas jednego cyklu zmywarka i pralka zużywają odpowiednio średnio ok. 10-20 i ok. 40-60 litrów wody. Warto więc zadbać o to, by korzystać z tych urządzeń tylko wtedy, gdy są one pełne. Dzięki temu będziesz uruchamiać je zdecydowanie rzadziej, a w efekcie zaoszczędzisz nie tylko na wodzie, ale także na zużyciu energii.
 

 

Po piąte, nie wylewaj wody, którą możesz ponownie wykorzystać

Staraj się nie pozbywać zużytej wody zbyt pochopnie. Nierzadko taką wodę z powodzeniem wykorzystasz do podlewania kwiatów, podlewania ogrodu czy sprzątania.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: