Mała łazienka – odkryj sprytne rozwiązania na optyczne powiększenie

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Artykuł pod patronatem

Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Niewielka łazienka to wielkie wyzwanie w obszarze aranżacji. Jednak nawet najmniejsza może być komfortowa, funkcjonalna i estetyczna, jeśli zostanie urządzona według przemyślanego planu.

Jakie rozwiązania zastosować, by mała łazienka była wygodna, a nawet wydawała się nieco większa? Odpowiedź znajdziesz poniżej!

Kolory i desenie w niewielkiej łazience

Ciemne kolory uznawane są za stylowe i szlachetne, jednak musisz się pogodzić z tym, że w małej łazience nie mogą grać pierwszych skrzypiec. Malując niewielkie wnętrze na granatowo, szmaragdowo czy burgundowo — zamiast awangardowej elegancji — otrzymasz wrażenie przytłoczenia i ciasnoty.

Jeśli łazienka jest niewielka, a w dodatku pozbawiona okna, najlepszym wyborem w kwestii kolorystyki będzie paleta jasnych barw. Dotyczy to jednak tylko kolorów dominujących — jeśli podobają Ci się kontrastowe, ciemne akcenty, możesz śmiało je zastosować.

Przykładowo, jeśli decydujesz się na białe ściany i meble, możesz połączyć je z ciemną podłogą czy wstawkami z kolorowej mozaiki. Biała ceramika doskonale współgra z ciemnymi bateriami, a jasne kafelki podkreślają naturalną fakturę jasnego drewna, z którego mogą zostać wykonane szafki i półki.

Wybierając kolor farby lub kafelków, pamiętaj o kilku optycznych sztuczkach, które pomogą Ci wizualnie powiększyć wnętrze:

  • Biały sufit wydaje się być wyżej niż sufit ciemny
  • Chłodne kolory skuteczniej tworzą iluzję dużej przestrzeni niż ciepłe
  • Drobne wzory nie przytłaczają małego wnętrza tak, jak robią to duże

Więcej przestrzeni dzięki światłu i lustrom

Przemyślane oświetlenie w połączeniu z lustrami to gwarancja optycznego powiększenia przestrzeni.

Optymalnym rozwiązaniem, które zapewnia dostęp naturalnego, dziennego światła jest oczywiście okno. Jednak nie oszukujmy się — małe łazienki często nie są w nie wyposażone. Kompromisem w tej kwestii mogą być luksfery lub drzwi z szybą ornamentowaną, które wpuszczą promienie słoneczne z sąsiadujących pomieszczeń.

Jeśli nie chcesz decydować się na tak dużą ingerencję, możesz rozwiązać problem odpowiednim doborem oświetlenia.

Mimo że mamy do czynienia z niewielkim wnętrzem, w kwestii oświetlenia nie można ograniczać się do jednego źródła światła. W teorii może wydawać się, że jedna, górna lampa w zupełności wystarczy, by oświetlić kilka metrów kwadratowych, jednak w praktyce aspekt ten jest bardziej złożony.

Po pierwsze, zamiast dużej, wiszącej lampy, na suficie lepiej sprawdzi się plafon lub oprawy sufitowe, które zajmują nieporównywalnie mniej miejsca.

Po drugie, pod szafkami i półkami warto zamontować oświetlenie punktowe lub listwy led, które dodatkowo rozświetlą pomieszczenie bez zabierania przestrzeni.

Po trzecie, przyda się również podświetlenie lustra. Czynności takie, jak golenie czy makijaż staną się łatwiejsze, a światła odbijające się od tafli rozjaśnią wnętrze ze zdwojoną siłą. Samo lustro, jako element, który ma duży wpływ na wrażenie przestronności, powinno być duże i bez ramy lub oprawione subtelnie i cienko.

Pojemne meble w wersji mini

Aby mała łazienka prezentowała się schludnie, korzystanie z niej nakłada na użytkowników nieco obowiązków. Usuwanie wszelkich niepotrzebnych przedmiotów z zasięgu wzroku jest konieczne, jeśli nie chcesz zabałaganić niewielkiej przestrzeni.

Wygospodarowanie miejsca do przechowywania na niewielkiej powierzchni wymaga sprytnych rozwiązań. Oczywistym wyborem jest szafka pod umywalką oraz druga nad nią, wyposażona w lustrzane drzwi. Szafkę można umieścić również nad pralką, a także nad toaletą — będzie pełnić wtedy naturalne przedłużenie zabudowy stelaża. Jeśli w łazience stanie wanna, w jej obudowie też można ukryć całkiem pojemne schowki na kosmetyki.

Jeśli zależy Ci na otwartej półce, lepiej zdecydować się na wnękę w ścianie niż wystający element. Ustaw w niej estetyczne koszyczki lub inne pojemniki, w których ukryjesz drobiazgi, a unikniesz chaosu w pomieszczeniu.

Czy mała łazienka wymaga specjalnej ceramiki?

Im mniejsza łazienka, tym bardziej cenny każdy centymetr kwadratowy jej powierzchni. W tych najmniejszych miłe, ale niekonieczne elementy wyposażenia często przegrywają z pragmatycznymi rozwiązaniami.

Największym kompromisem, jaki czeka Cię przy aranżacji małej łazienki, jest wybór między wanną a prysznicem. Jeśli jak wiele osób marzysz o wannie, może okazać się, że upychanie na siłę małego, ciasnego modelu wcale nie przyniesie wymarzonego efektu. Długa kąpiel z pianą będzie zwyczajnie niewygodna. 

W wielu przypadkach lepszym wyborem będzie więc kabina prysznicowa. W kolekcji GROHE Universal można znaleźć estetyczne brodziki w różnych rozmiarach, które zapewnią komfortową kąpiel pod prysznicem. Są niskie — jedynie 2 cm ponad poziom podłogi — i minimalistyczne, dzięki czemu dodadzą lekkości potrzebnej niewielkiemu wnętrzu.

Drugim wyzwaniem w obszarze ceramiki jest wybór odpowiedniej toalety. Modele stojące z zewnętrznym zbiornikiem na wodę odpadają już na wstępie. Optymalnym rozwiązaniem, które zajmie najmniej miejsca, jest misa podwieszana na stelażu, z mechanizmem spłukującym wbudowanym w ścianę. W ofercie GROHE znajdują się aż 4 kolekcje ceramiki, które sprostają wymaganiom niewielkich wnętrz — to linie Bau, Cube, Euro i Essence. Wszystkie kompatybilne z nowatorskim stelażem podtynkowym Rapid SL. 

Jeśli nie możesz obejść się bez bidetu, postaw na jedno rozwiązanie wielofunkcyjne zamiast dwa osobne urządzenia. Toaleta myjąca GROHE Sensia Arena łączy w sobie różnorodne programy dbania o higienę użytkownika z zaawansowanymi rozwiązaniami dezynfekcji i czyszczenia misy.

Ostatni dylemat dotyczy umywalki. Wiele osób jest przekonanych, że tylko duża umywalka zapewnia wygodę użytkowania bez zachlapywania blatu i podłogi. Ten problem rzeczywiście istnieje, jednak dotyczy głównie bardzo małych i źle zaprojektowanych modeli.

Umywalka w małej łazience nie musi być mikroskopijna. Należy wybrać model, który łączy kompaktowy rozmiar i funkcjonalność — tak, jak umywalki z kolekcji GROHE Euro, Bau, Essence czy Cube.

Armatura w rozmiarze S

W nietypowej łazience także armatura musi być wyjątkowa. W kolekcjach baterii umywalkowych GROHE liczne modele stojące dostępne są w rozmiarze S, który został stworzony z myślą o małych łazienkach. Designem i funkcjonalnością nie ustępują one większym wariantom.

Jeśli bateria stojące nie trafia w Twój gust, możesz zdecydować się na model do montażu ściennego. Dzięki niemu ukryjesz wszystkie elementy, które nie muszą znajdować się na wierzchu, zapewniając w obszarze umywalki estetyczny ład.

Rozwiązania podtynkowe dostępne są również dla systemów prysznicowych i to właśnie one są rekomendowane do małych łazienek. Zmniejszają one do minimum liczbę wystających elementów, dzięki czemu poruszanie się po przestrzeni prysznicowej jest wygodniejsze i bezpieczniejsze.

Na montaż takiego systemu pozwala uniwersalny element podtynkowy GROHE Rapido SmartBox. Został zaprojektowany w sposób, który umożliwia instalację szerokiego wyboru baterii podtynkowych GROHE, a także bezproblemowe dołączenie do systemu deszczownicy i prysznica ręcznego.

Jak widać, aranżacja małej łazienki jest wyzwaniem, jednak robiąc to w przemyślany sposób można osiągnąć zaskakująco udany efekt. Stosując się do kilku zasad i wybierając odpowiednie wyposażenie, stworzycie przestrzeń, która będzie zarówno stylowa, jak i funkcjonalna, pozwalając Wam bez przeszkód cieszyć się codzienną toaletą. Dobór odpowiednich kolorów, materiałów, oświetlenia i wreszcie armatury to klucz do sukcesu. Powodzenia!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: