Jaką baterię prysznicową wybrać? Bateria termostatyczna czy zwykła?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 7 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

 Jeśli zastanawiasz się nad wymianą baterii prysznicowej lub wannowej w łazience, na pewno już wiesz, że liczba dostępnych rozwiązań przyprawia o ból głowy. Istnieje kilka kwestii, które powinien rozważyć każdy, kto przymierza się do zmiany armatury. Jednym z ważnych pytań, które powinieneś sobie zadać jest – bateria zwykła czy termostatyczna? W tym poradniku znajdziesz wszystkie informacje, które pomogą Ci na nie odpowiedzieć. 

Czym różnią się baterie z termostatem i bez 

Najprościej rzecz ujmując, bateria termostatyczna od zwykłej różni się głowicą. Czym jest głowica? To część armatury, która odpowiada za mieszanie wody ciepłej i zimnej, dostarczanej z instalacji wodnej w Twoim domu. W baterii termostatycznej jest ona wyposażona w termostat, w baterii zwykłej – nie. 

Konsekwencją wyposażenie baterii termostatycznej w termostat są dwa uchwyty służące do obsługi – jeden odpowiada za ustawienie temperatury, drugi za dostosowanie ciśnienia. Inaczej w bateriach zwykłych, które w większości wyposażone są w jedną dźwignię, odpowiadającą za regulację wszystkich parametrów przepływu. 

[accordions ]
[accordion title=”Termostat – a co to takiego?” load=”hide”]Termostat jest urządzeniem, umożliwiającym utrzymywanie stałej temperatury gazu lub cieczy – w zależności od mechanizmu, w którym został użyty. Właściwości termostatu sprawiają, że idealnie nadaje się on do wykorzystania w bateriach łazienkowych. Dzięki niemu, temperatura wody podczas kąpieli nie ulega przypadkowym zmianom, co znacznie zwiększa bezpieczeństwo i komfort użycia armatury. [/accordion]
[accordion title=”Jak działa termostat?” load=”hide”]

„Sercem” termostatu w baterii łazienkowej jest element termoczuły, który zwiększa swoją objętość pod wpływem ciepła i zmniejsza pod wpływem zimna. Jest on połączony z zaworami, które regulują dopływ wody zimnej i ciepłej do baterii. głowicach termostatycznych GROHE TurboStat, za precyzyjne wykrywanie zmian temperatury odpowiada mieszanka wosku i drobin metalu. 

Gdy element wykryje niespodziewany skok temperatury przepływu, zwiększa swoją objętość, zmniejszając tym samym dopływ wody gorącej i zwiększając zimnej. Analogicznie, gdy wykryje nagłe obniżenie temperatury, zmniejszy objętość, otwierając szerzej dopływ wody ciepłej i zmniejszając zimnej 

W praktyce oznacza to, że za każdym razem, gdy spadnie ciśnienie w jednym z dopływów wody (ciepłej lub zimnej), głowica termostatyczna zadba o to, żeby nie wpłynęło to odczuwalnie na temperaturę kąpieli. 

[/accordion]
[/accordions]

Bateria termostatyczna – plusy i minusy 

Używanie baterii termostatycznej wiąże się z szeregiem korzyści: 

  • Większy komfort kąpieli – bateria pozwala precyzyjnie ustawić temperaturę wody utrzymuje ją przez całą kąpiel. 
  • Poprawa bezpieczeństwa: 
  • Dzięki ciągłej kontroli temperatury, bateria termostatyczna umożliwia uniknięcie sytuacji, w których w skutek nagłej zmiany ciśnienia w rurach, woda podczas kąpieli zmienia się w ukrop; 
  • Wybrane modele są wyposażone w blokadę na uchwycie, która zapobiega przypadkowemu włączeniu zbyt gorącego przepływu; 
  • Wybrane modele GROHE są wyposażone w technologię GROHE CoolTouch – specjalną warstwę izolacyjną, która zapobiega nagrzewaniu się metalowego korpusu baterii i chroniącą przed przypadkowymi oparzeniami. 
  • Oszczędność pieniędzy – głowica termostatyczna pozwala przyspieszyć ustawienie optymalnej temperatury przepływu; w skali roku oznacza to nawet kilkaset litrów mniej zużytej wody, co przełoży się na niższe rachunki.  

JEŻELI CHCESZ DOWIEDZIEĆ SIĘ ILE PIENIĘDZY MOŻESZ ZAOSZCZĘDZIĆ UŻYWAJĄC TERMOSTATU, SKORZYSTAJ Z NASZEGO KALKULATORA, KTÓRY ZNAJDUJE SIĘ TUTAJ

Baterie termostatyczne mają też kilka minusów, o których warto wiedzieć przed dokonaniem wyboru: 

  •  droższe od tradycyjnych baterii – zwykle jest to kilkaset złotych więcej od analogicznej armatury bez termostatu, oferowanej przez tego samego producenta. 
  • Ich montaż jest bardziej skomplikowany od montażu zwykłej armatury – poza podłączeniem do wyjść wody, baterie termostatyczne wymagają kalibracji głowicy, dzięki której można dostosować jej czułość do ciśnienia wody w instalacji. 
Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii termostatycznej? 

Jest kilka elementów, które będą wpływały na funkcjonalność baterii termostatycznej. Przed ostatecznym wyborem modelu i marki, warto wiedzieć: 

  • Jaki jest czas reakcji głowicy termostatycznej – ten parametr będzie miał bezpośredni wpływ na komfort i bezpieczeństwo użycia; mówi on użytkownikowi ile czasu minie od zmiany temperatury przepływu, do momentu jej wykrycia i skorygowania przez głowicę termostatyczną; wartość parametru powyżej 2 sekund w praktyce sprawia, że zmiany temperatury wody będą odczuwalne na skórze; liderem na rynku jest obecnie firma GROHE, której głowica – GROHE TurboStat – może się pochwalić 0,3 sek. czasem reakcji! 
  • Czy bateria wyposażona została w dodatkową blokadę bezpieczeństwa – rozwiązanie szczególnie istotne w domu, w którym mieszkają małe dzieci; zabezpieczenie ma postać przycisku na uchwycie odpowiedzialnym za regulację temperatury – dopiero po jego wciśnięciu możliwe jest uruchomienie przepływu o temperaturze wyższej, niż ustawiona na blokadzie (w bateriach GROHE jest to 38°C w przypadku technologii SafeStop i 43°C w przypadku SafeStop Plus); pozwala to uniknąć przypadkowych, niebezpiecznych oparzeń. 
  • Czy bateria została wyposażona w dodatkowy przycisk oszczędnościowy – warto to sprawdzić z dwóch powodów: 
  • Pozwoli to na dodatkową redukcję zużycia wody, a co za tym idzie – zmniejszenie wydatków i zadbanie o środowisko. 
  • W przypadku instalacji z piecem warto sprawdzić, czy minimalne zużycie wody przez baterię nie będzie niższe, niż ustawiony w piecu dolny limit uruchamiania gorącej wody; jeżeli tak, konieczna będzie regulacja ustawień pieca. 
  • Czy bateria została wyposażona w sitka do zanieczyszczeń – umieszczone na wejściu wody zimnej i ciepłej, sitka pozwalają zatrzymać większe drobiny zanieczyszczeń płynące z rur i zapobiec usterkom głowicy; jest to szczególnie istotne w budynkach wyposażonych w starszą instalacje wodociągową. 
  • Czy bateria została zabezpieczona przed przepływem zwrotnym – istotna funkcja pod kątem bezpieczeństwa – zapobiega cofaniu się wody do instalacji, co znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii. 
  • Jaki jest okres gwarancji producenta – tutaj sprawa jest dosyć oczywista – im dłuższa gwarancja, tym większa pewność wysokiej jakości produktu; w przypadku termostatów GROHE jest to aż 5 lat! 

Termostaty – jaki wariant wybrać 

Oferta baterii termostatycznych obejmuje zarówno baterie natynkowe prysznicowe (z wyjściem węża prysznicowego), jak i wannowe (wylewka + wyjście prysznica). 

Dostępne są także warianty podtynkowe, przeznaczone do obsługi jednego, dwóch, a nawet 3 wyjść wody. Do każdego z wyjść możesz podłączyć inny typ armatury – deszczownicę, prysznic ręczny, a nawet natryski boczne. Pamiętaj jednak, że decydując się na model podtynkowy, musisz dokupić dedykowany element podtynkowy. W przypadku baterii GROHE będzie to GROHE SmartBox. 

Baterie zwykła – w kręgu sprawdzonych rozwiązań 

Alternatywą dla baterii termostatycznych są baterie zwykłe. Są one wyposażone w głowicę bez termostatu, której zasada działania jest zdecydowanie prostsza.  

Jak działają baterie zwykłe (bez termostatu)? 

Bateria zwykła nie monitoruje temperatury wody – ogranicza się do mieszania jej w ustalonych przez użytkownika proporcjach. Jest za to odpowiedzialna głowica, która działa na zasadzie potrójnego zaworu. Z jednej jego strony znajdują się dwa wejścia wody (zimnej i ciepłej), a z drugiej jedno wyjście, którym wypływa woda zmieszana. Używając dźwigni (uchwytu) można regulować proporcje wody zimnej i ciepłej, zmieniając tym samym temperaturę kąpieli. 

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

 

 


Bateria zwykła – plusy i minusy
 

Tradycyjne baterie wannowe i prysznicowe oferują swoim użytkownikom praktyczną funkcjonalność, której nie sposób nie docenić. Do zalet takiego rozwiązania należą: 

  • Wygoda użycia – klasyczne baterie oferują wysoki komfort obsługi – jedna dźwignia i przełącznik wanna/prysznic to ustawienie, z którego obsługa poradzą sobie wszyscy domownicy; 
  • Niezawodność – tradycyjne baterie są dostępne na rynku już od ponad 100 lat (!); z tego powodu ich konstrukcja została przetestowana na niemal wszystkie możliwe sposoby, co skutkuje niezawodnością działania; 
  • Duży wybór dostępnych rozwiązań  na rynku istnieje znacznie szerszy wybór baterii zwykłych, niż termostatycznych, dlatego każdy znajdzie opcję idealnie dostosowaną do swoich potrzeb; 
  • Brak realnych przeciwwskazań dotyczących montażu – tradycyjne baterie to rozwiązanie uniwersalne, które może być zamontowane do każdego typu instalacji; 
  • Łatwa instalacja – montaż tradycyjnych baterii nie wymaga dodatkowych czynności poza podłączeniem wyjść wody; 

Mimo wielu zalet, korzystanie z tradycyjnej baterii wiąże się jednak z kilkoma niedogodnościami. Przede wszystkim są to: 

  • Brak zabezpieczenia przeciwko nagłym spadkom/skokom temperatury – w przeciwieństwie do termostatu, zwykłe baterie nie oferują żadnej ochrony w przypadku nagłej awarii sieci wodociągowej lub przypadkowych wahnięć ciśnienia wody; 
  • Dłuższy czas oczekiwania na ustawienie optymalnych parametrów przepływu – w porównaniu do baterii termostatycznych, może być on dłuższy nawet o kilka sekund, co w skali roku daje setki litrów zmarnowanej wody; 
  • Brak dodatkowych zabezpieczeń przed przypadkowymi zmianami temperatury przepływu – szczególnie dotkliwe gdy w domu przebywają dzieci i osoby starsze, które nawet nieświadomie mogą ustawić zbyt gorącą wodę i nieopatrznie się oparzyć. 

  

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru baterii zwykłej? 

Jest kilka pytań, na które powinieneś sobie odpowiedzieć, przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu. Na co należy zwrócić uwagę? 

  • Jaki jest rodzaj głowicy – głowica to najważniejsza część baterii, dlatego nie ma sensu wybierać innych, niż ceramiczne, które oferują najwyższą trwałość, precyzję i płynność działania. Dla przykładu – głowice GROHE są wykonane ze specjalnego spieku ceramiki, który był wykorzystywany podczas budowania promów kosmicznych! Dzięki temu, oferują nawet 20 lat niezawodnej obsługi! 
  • Czy bateria została zabezpieczona przed przepływem zwrotnym – istotna funkcja pod kątem bezpieczeństwa – zapobiega cofaniu się wody do instalacji, co znacznie zmniejsza ryzyko rozwoju bakterii. 
  • Czy bateria oferuje dodatkowe ułatwienia montażu  w przypadku baterii GROHE, wybrane modele zostały wyposażone w system GROHE QuickFix, który skraca czas instalacji o nawet 50%! 
  • Jaki jest okres gwarancji producenta – tutaj sprawa jest dosyć oczywista – im dłuższa gwarancja, tym większa pewność wysokiej jakości produktu; w przypadku baterii GROHE jest to aż 5 lat! 

Podsumowanie 

Wybór baterii prysznicowej/wannowej to dzisiaj wymagająca sprawa. Ogromna liczba oferowanych rozwiązań nie pomaga w podjęciu decyzji. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi będziecie lepiej przygotowani na to, by odpowiedzieć na pytanie – bateria zwykła, czy termostatyczna? Powodzenia!  

Kupiłeś baterię termostatyczną? Zobacz, co warto wiedzieć zanim zaczniesz instalację! 

[accordions ]
[accordion title=”Na co zwrócić uwagę podczas montażu baterii termostatycznej?” load=”hide”]

Podejmując decyzję o wyborze baterii termostatycznej, należy także wiedzieć o kilku praktycznych wskazówkach, które ułatwią jej prawidłową instalację. 

  • W domach jednorodzinnych, bateria termostatyczna powinna być zamontowana maksymalnie 5 m. (chodzi o długość rur) od pieca. 
  • W przypadku montażu do instalacji z bojlerem należy pamiętać, że powinien on mieć min. 80 l. pojemności. 
  • Do prawidłowego działania, bateria wymaga pieca o mocy min. 18 – 20 kw. 
  • Do prawidłowego działania, baterie termostatyczne wymagają klasycznego rozkładu przyłącz wody (ciepła po lewej, a zimna po prawej stronie). 

[/accordion]
[/accordions]

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Z tyłu widać wnękę w łazience z wazonami, na pierwszym planie jest biała wanna i widok na góry

Lorem ipsum dolor

ZOBACZ

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: