Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania? 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

”Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania?” to pytanie, które w obliczu zaczynającego się właśnie sezonu grzewczego i znaczących podwyżek cen energii zadają sobie w tej chwili miliony Polaków. Zebraliśmy więc dla Was wszystkie najczęściej pojawiające się w tym temacie rekomendacje. 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania? 10 sprawdzonych sposobów 

1. Nie przegrzewajcie mieszkania 

Rzeczą absolutnie podstawową jest nieogrzewanie mieszkania bardziej, niż jest to konieczne do komfortowego przebywania w poszczególnych pomieszczeniach. Jesienię i zimą temperatura w mieszkaniu powinna wynosić od 17 do 24°C, w zależności od funkcji wnętrza. 

  • Optymalna temperatura w sypialni to 17 – 18°C.
  • Właściwa temperatura w pokoju dziennym (salonie) to 20 – 21°C. Jeśli w mieszkaniu przebywają małe dzieci, można ogrzać mieszanie o 1-2 stopnie więcej. 
  • Wskazana temperatura w łazience to 24°C

Obniżenie temperatury w mieszkaniu o zaledwie jeden stopień pozwala zmniejszyć rachunki za ogrzewanie o 5-7%

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania?
.

2. Szczelne okna i drzwi

Najwięcej ciepła (nawet 25%) ucieka z mieszkania przez okna i drzwi. Dlatego tak ważne w kontekście zmniejszenia rachunków za ogrzewanie jest posiadanie okien o wysokich parametrach cieplnych. Jeśli macie okna starego typu i w najbliższych tygodniach nie przewidujecie ich wymiany, uszczelnijcie je przy pomocy silikonu lub pianki. 

Szacuje się, że wymiana stolarki okiennej może przysłużyć się obniżeniu rachunków za ogrzewanie nawet o połowę

3. Nowoczesne kaloryfery 

Jeśli macie w domu kaloryfery starego typu (żeliwne), jeszcze tej jesieni rozważcie ich wymianę. Grzejniki tego rodzaju mają wysoką pojemność wodną. Oznacza to, że do ich ogrzania potrzeba więcej ciepła. Nowsze kaloryfery nie tylko szybciej się nagrzewają i wystudzają – co pozwala na lepszą kontrolę temperatury w mieszkaniu – ale także mają wyższą efektywność wymiany ciepła, bo wykonane są z lżejszych niż grzejniki żeberkowe materiałów. 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania? Poznaj najcenniejsze wskazówki!

4. Wietrzenie z głową 

Aby zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania, wietrzcie pomieszczenia często, ale krótko. Zaleca się, aby wietrzyć mieszkanie 2-3 razy w ciągu dnia (rano, popołudniu i wieczorem) przez otwarte na oścież okna i przez około 5-6 minut. 

W czasie wietrzenia koniecznie ustawcie termostaty na najniższy poziom lub całkowicie je skręćcie. 

5. Odsłonięte kaloryfery 

Nie zasłaniacie kaloryferów meblami i nie suszcie na nich prania. Meble powinny znajdować się minimum 10 centymetrów od grzejników. Tworzenie różnego rodzaju barier między kaloryferami a ogrzewanym pomieszczeniem utrudnia oddawanie przez kaloryfery ciepła i w konsekwencji zwiększa zapotrzebowanie na energię i rachunki za nią. 

Zasłonięcie grzejników obniża efektywność ich funkcjonowania nawet o 20%

6. Parapety 

Jeżeli przeprowadzacie właśnie remont mieszkania, nie ulegajcie pokusie całkowitej rezygnacji z parapetów. Ich znaczenie dla obniżenia rachunków za ogrzewanie jest niebagatelne. Parapety pomagają w ukierunkowaniu przepływu ciepła do wnętrza pomieszczenia. 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania?

7. Ekrany odbijające ciepło 

Rozważcie zamontowanie za grzejnikami specjalnych ekranów odbijających ciepło i kierujących je w stronę pomieszczenia. Jest to szczególnie zasadne, gdy kaloryfery znajdują się przy słabo ocieplanej ścianie lub we wnęce, gdzie powstaje wiele mostków termicznych. 

Ekrany odbijające ciepło są niedrogie i łatwe w montażu, a ich instalacja może przyczynić się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie o mniej więcej 4-5%

8. Zasłonięte rolety i żaluzje 

Na noc warto zasłaniać rolety lub żaluzje. Zasłonięte okna mają dodatkową ochronę przed stratami ciepła. 

Opuszczone rolety i żaluzje obniżają straty ciepła o około 5-6%. 

9. Kontrola stanu technicznego kaloryferów 

Przed sezonem grzewczym kaloryfery (szczególnie starego typu) naprawdopodobniej wymagają odpowietrzania. Odpowietrzanie kaloryferów to ogromnie istotny kroku ku zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie mieszkania. Do zapowietrzonych grzejników dociera bowiem ciepło, ale nie jest ono przekazywane dalej, do wnętrza pomieszczenia. Co więcej, zapowietrzone kaloryfery mogą nawet przyczynić się do korozji i uszkodzenia instalacji grzewczej, której naprawa na pewno nie będzie tania. Grzejniki warto także regularnie czyścić i sprawdzać, czy nie powstają na nich jakieś rysy i pęknięcia, które mogą prowadzić do przecieków. 

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania?

Jak odpowietrzyć kaloryfery?

Potrzebujesz:  dwóch płaskich kluczy oraz ręcznika i miseczki 

  • Ustaw termostat na zero (jeśli takowy jest).
  • Pod kaloryferem ustaw miskę oraz ręcznik, aby uchronić podłogę przed zalaniem.
  • Delikatnie i powoli odkręć śrubę, która z reguły znajduje się na doprowadzającej ciepłą wodę rurze. 
  • Gdy usłyszysz syk i wycieknie woda, dokręć śrubę. 

10. Ogrzewanie podłogowe 

Gdy planujecie właśnie remont, pomyślcie o zainwestowaniu w ogrzewanie podłogowe. Ogrzewanie podłogowe pozwala na redukcję temperatury w mieszkaniu bez utraty ciepła. 

W porównaniu z tradycyjnymi instalacjami grzewczymi ogrzewanie podłogowe zużywa o około 30% energii mniej. 

Kiedy wiecie już, jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie mieszkania, pomyślcie o oszczędnościach na pozostałych opłatach. Na pewno pomogą Wam w tym te artykuły: 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: