[TOP 5] Co powinny mieć nowoczesne baterie kuchenne?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 6 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Jak wybrać najlepszą baterię do kuchni? Producenci oferują tak wiele rozwiązań, że można się pogubić. Dlatego zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje, które pomogą ci w wyborze idealnej i nowoczesnej baterii kuchennej.

źródło: Artykuł sponsorowany

Co to znaczy: nowoczesna bateria? Choć to pytanie wydaje się proste, jest na nie co najmniej kilka właściwych odpowiedzi. Bateria kuchenna może być nowoczesna ze względu na wzornictwo, ale dużo ważniejszy jest aspekt funkcjonalny. Dlatego, że we współczesnej kuchni każdy sprzęt powinien być jak najlepszej jakości i ułatwiać codzienne życie, a nie tylko mu towarzyszyć.

Sprawdź również Strefę Grohe, w której poznasz sprawdzone rozwiązania do kuchni i łazienki. Dowiedz się również, jak działa system filtrujący wodę w baterii kuchennej i zobacz, jak wybrać przycisk spłukujący do toalety!

1. Nowoczesna bateria kuchenna – design

Baterie sztorcowe, czyli stojące

Zacznijmy od wyglądu. Projektanci prześcigają się w coraz ciekawszych pomysłach na kształt baterii kuchennych, ale pewne elementy są stałe. Do lamusa odeszły już baterie ścienne, bo coraz częściej korzystamy z wysp kuchennych, na których zwyczajnie nie ma możliwości zamontowania takiej baterii. Zamiast tego mamy baterie sztorcowe, montowane w otworze blatu kuchennego lub zlewozmywaka. Dzięki temu nie musimy też kuć ściany, a wszystkie elementy niewidoczne baterii są łatwo dostępne – z wewnątrz szafki.

Jedno- czy dwuuchwytowe?

Podobny los spotkał baterie dwuuchwytowe. Jeszcze nie tak dawno w każdym domu bateria – czy to kuchenna czy łazienkowa – miała dwa pokrętła, osobne do zimnej i ciepłej wody. To powodowało pewne problemy w ustawianiu odpowiedniej temperatury wody, która była też zależna od ciśnienia. Naprzeciw tym wyzwaniom wyszły baterie jednouchwytowe z mieszaczem. Ustawienie mocy strumienia i temperatury wody to jeden płynny ruch, który przekonał użytkowników tak bardzo, że obecnie baterie jednouchwytowe są właściwie wszechobecne.

Srebro, złoto i kolory tęczy

Przez lata zmieniła się też kolorystyka baterii kuchennych. Dominujące przez lata srebro, kojarzone z nowoczesnością, okazało się niewystarczające w świetle najnowszych trendów w urządzaniu kuchni! I choć nadal najczęściej wybierane są baterie kuchenne szare i srebrne, gama kolorystyczna powiększyła się o odcienie ciepłe, matowe, z domieszkami innych kolorów. Do łask wróciły też złoto i miedź w różnych odcieniach, które świetnie prezentują się w minimalistycznych wnętrzach, pełniąc rolę ocieplającego akcentu kolorystycznego. Co ciekawe, od niedawna na rynku mamy dostępne też baterie w całości pokryte żywym kolorem – zielone, niebieskie, żółte, różowe i wiele innych. Są one odpowiedzią na powtarzający się w nowoczesnych projektach kuchni pomysł, by tworzyć wnętrza białe lub szare (jednolite kolorystycznie w kontekście mebli i ścian) z żywymi, rzucającymi się w oczy elementami.

kolorowe baterie kuchenne
Kolorowe baterie kuchenne 

2. Baterie kuchenne oszczędzające wodę

Perlatory, czyli mniej zużytej wody

Elementem, który znacznie lepiej świadczy o nowoczesności baterii kuchennej niż design, jest jej funkcjonalność. Na czoło preferowanych cech wysuwają się ekologia i oszczędność wody. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest perlator, czyli rodzaj specjalnego sitka zakładanego na wylot baterii, dzięki któremu woda jest dodatkowo napowietrzana. Sprawia to, że siła strumienia jest taka sama, ale faktycznie z baterii wypływa znacznie mniej wody, a w konsekwencji oszczędzamy pieniądze. Niektóre perlatory są w stanie zmniejszyć ilość przepływającej wody o nawet 40%! To świetne rozwiązanie szczególnie dla osób, które nie mają zmywarki – napowietrzona woda pomaga umyć taką samą ilość naczyń, za pomocą mniejszej ilości wody.

EKO – ograniczniki temperatury

Ekologii i oszczędności sprzyjają też ograniczniki temperatury. Zwykle mają one postać pierścieni na uchwycie baterii lub przycisków (choć zdarzają się już i aplikacje lub piloty). Używa się ich, aby ustawić maksymalną temperaturę wody, która wypływa z baterii (można ją dowolnie regulować w przyszłości). Dzięki takim ogranicznikom temperatury, nawet włączając wodę „na maksa”, z baterii nie płynie wrzątek, który przecież bardzo rzadko jest nam potrzebny prosto z kranu. Takie zabezpieczenie ucieszy przede wszystkim osoby, które mieszkają w domach i samodzielnie podgrzewają wodę lub w rachunkach za zużycie wody mają również zmienny koszt podgrzania wody zimnej, bo zapewni im to po prostu niższe opłaty. Ale ogranicznikami eko w bateriach kuchennych powinny się zainteresować też rodziny z małymi dziećmi – ustawienie maksymalnej temperatury wody wypływającej z baterii sprawia, że dziecko korzystając samodzielnie z kuchni, nie poparzy się przez przypadek.

3. Trwałość nowoczesnych baterii kuchennych

Głowice ceramiczne i gwarancja

Nowoczesna bateria kuchenna to również nowoczesne materiały użyte do jej produkcji. Obecnie standardem staje się stosowanie głowic ceramicznych, które ze względu na stały kontakt z wodą i bycie głównym elementem wewnątrz baterii, są najbardziej narażone na usterki. Tradycyjne głowice wykonane z tworzywa sztucznego niosą ze sobą ryzyko kosztownych napraw, natomiast ceramika jest wyjątkowo odporna. Warto więc szukać baterii kuchennych z ceramicznymi głowicami – nawet jeśli kosztują trochę więcej, to kupujemy za tę cenę spokój na wiele lat. Najwięksi producenci nowoczesnych baterii kuchennych potrafią oferować na swoje produkty gwarancję nawet na 5 do 10 lat! To czas w zupełności wystarczający by bateria wytrwała do momentu, gdy zechcemy zrobić w naszej kuchni remont lub ją odświeżyć.

Chrom i inne zabezpieczenia

Podstawą powinno być również chromowane wykończenie baterii kuchennej, które chroni przed rdzewieniem i dodatkowo łatwiej się czyści. Niedawno w salonach armatury kuchennej pojawił się jednak nowy trend, związany częściowo z designem, a mianowicie… silikonowe wykończenie baterii. Elastyczne i często kolorowe powłoki są nakładane na ruchome części wylewki baterii, dzięki czemu jest ona zabezpieczona przed kontaktem z wodą.

4. Wygoda użytkowania nowoczesnych baterii kuchennych

Skoro już wspomnieliśmy o ruchomych wylewkach, warto przyjrzeć się rozwiązaniom z zakresu użyteczności. Tu także najnowsze trendy odmieniają nasz dotychczasowy sposób myślenia o wykończeniu kuchni.

Wysoka i ruchoma wylewka

Do tej pory standardem w kuchni były niskie baterie o ruchomej wylewce. Jednak to rozwiązanie w praktyce nie jest wystarczająco funkcjonalne. Dlatego projektanci czerpią inspiracje z baterii profesjonalnych, montowanych np. w restauracjach i gdzie funkcjonalność jest po prostu najważniejsza. Dlatego nowoczesna bateria kuchenna ma wysoką wylewkę ułatwiającą np. napełnianie dużych garnków. Wylewka nadal jest ruchoma – aby można było wygodnie korzystać z dwukomorowych zlewozmywaków – ale coraz częściej stosuje się też dwie baterie, mniejszą i większą, dostosowane kształtem i funkcjonalnością do przeznaczenia.

Wyciągana wylewka

Najważniejszą cechą baterii zaczerpniętą z profesjonalnych kuchni, jest jednak wyciągana wylewka. Ma ona postać węża wyciąganego z korpusu baterii, którym możemy sięgać w trudniej dostępne miejsca i dowolnie manewrować, co świetnie sprawdza się przy myciu większych rzeczy (np. blachy do pieczenia), ale też gdy w bezpośrednim sąsiedztwie zlewozmywaka mamy kuchenkę. Wtedy nie ma konieczności przenoszenia garnka by nabrać do niego wody – to woda przychodzi do garnka.

bateria kuchenna z wylewką
Bateria kuchenna z wylewką

Wylewka sprężynowa z prysznicem

W najnowszych trendach bateria kuchenna coraz bardziej przypomina tę profesjonalną. Stosuje się tzw. wylewki sprężynowe, o bardzo wysokim profilu i z zamontowaną na końcu funkcją prysznica. Bateria kuchenna z wylewką sprężynową pozwala na manewrowanie strumieniem wody niemalże w 360° wokół baterii. Ruchomy jest sam korpus, prysznic uruchamiany przyciskiem na końcu wylewki jest wyciągany na długim, sprężynowym wężu, a funkcjonalność takiej baterii jest rozwinięta w zasadzie do maksimum. Dla osób, które nie wyobrażają sobie w swoim wnętrzu designu ze sprężyną, ale nie chcą rezygnować z jej funkcji, stworzono wspomniane wcześniej baterie, których wyciągana i giętka wylewka jest ukryta pod silikonową osłoną.

Baterie pod okno kuchenne

Ciekawym pomysłem są też baterie podokienne. Zwykle, jeśli chcieliśmy umieścić zlewozmywak pod oknem kuchennym, byliśmy zmuszenie wybierać wśród nie do końca funkcjonalnych baterii o niskim profilu lub wśród bardziej kłopotliwych baterii ściennych. Inne po prostu zawadzały przy otwieraniu okna. Dlatego specjalnie z myślą o takich osobach stworzono baterie, które można w każdej chwili wyjąć z podstawy w blacie. Nie wymaga to demontowania żadnych elementów i bateria zachowuje w pełni swoje funkcje, a po otworzeniu czy zamknięcia okna, które w innym wypadku zahaczałoby o baterię, wystarczy ją włożyć z powrotem na miejsce. To takie proste!

5. Nowoczesne technologie, czyli co extra możesz mieć w baterii kuchennej

Kiedy mamy już pełen przekrój cech, które powinna mieć bateria kuchenna, możemy zająć się tym, co ucieszy bardziej wymagających użytkowników i osoby, które śledzą najnowsze trendy (tak jak my!). Przegląd funkcji dodatkowych to materiał na osobny artykuł, ale tu po krótce omówimy najciekawsze rozwiązania i trendy.

Baterie dotykowe

O użyteczności baterii kuchennej stanowi między innymi wygoda. Kuchnia to przestrzeń, w której dużo się dzieje, często mamy zajęte ręce czy musimy zrobić kilka rzeczy na raz. Dlatego producenci prześcigają się w technologiach, które rozwiązują ten problem. W ofercie największych producentów armatury znajdziemy baterie dotykowe, które pozwalają na uruchomienia strumienia wody za pomocą dotknięcia korpusu baterii. Nie ważne czy mamy w rękach garnek, czy dłonie ubrudzone zagniatanym właśnie ciastem – baterię dotykową można włączyć równie dobrze łokciem, co nawet… czołem!

nowoczesna bateria dotykowa
Nowoczesna bateria dotykowa

Baterie bezdotykowe

Z podobnego założenia wyszli producenci tworząc baterie z czujnikiem ruchu. Takie bezdotykowe baterie do tej pory spotykaliśmy np. w toaletach restauracji, a teraz możemy je mieć we własnej kuchni. W nowoczesną baterię kuchenną wbudowany jest czujnik, który rejestruje ruch w odpowiednim miejscu, włączając strumień wody. Zarówno baterie dotykowe, jak i bezdotykowe pozwalają na większą swobodę w kuchni.

Czujniki do szafek kuchennych

Wchodzącym dopiero na rynek trendem mającym ułatwić korzystanie z kuchennej baterii bez używania rąk, są czujniki podszafkowe. Niewielka i nieinwazyjna instalacja łączy baterię z czujnikiem zamontowanym w podstawie szafki, a żeby uruchomić strumień wody, wystarczy lekko stuknąć lub zbliżyć stopę do bazy szafki pod zlewozmywakiem. Dzięki temu nie musimy się w ogóle wysilać. Czekamy z niecierpliwością na upowszechnienie się tego rozwiązania, żebyśmy mogli je dla was przetestować!

Woda pitna, gazowana i gorąca z kranu

Nowoczesna bateria kuchenna to także sposób na ograniczenie innych wydatków, np. kosztów wody butelkowanej do picia. Już teraz możemy zakupić i zainstalować w swojej kuchni systemy filtrujące, które sprawiają, że za przełączeniem jednego przycisku, z naszej baterii popłynie woda w pełni zdatna do picia i bezpieczna dla zdrowia. Co więcej, możemy zainstalować dodatkowe moduły, które dadzą nam dostęp do wody gazowanej i filtrowanego wrzątku prosto z kranu! Taka technologia – oferowana przede wszystkim przez firmę Grohe, w również w zestawach z nowoczesnymi bateriami – zupełnie eliminuje konieczność kupowania wody butelkowanej, a nawet kwestionuje obecność czajnika w kuchni.

Znacie jeszcze jakieś ciekawe technologie stosowane w bateriach kuchennych? Dajcie nam znać też jakie problemy napotykacie w swoich kuchniach.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-11-28 15:03:59
K.
Co racja to racja. W realizacjach biało-czarnych fajnie jest zadbać nawet o najmniejsze szczegóły. Dlatego uważam, że dotyczy to właśnie również armatury kuchennej, bo to wg mnie naprawdę ważny element wyposażenia kuchni
2018-06-20 15:47:02
Polka
Ale to, że bateria jest energooszczędna i funkcjonalna to nie znaczy, że nie może też dobrze wyglądać. Zwykle baterie są chromowane, ale mi się udało znaleźć coś ciekawszego i teraz cieszę się białą baterią kludi,
2018-05-30 21:24:12
Pok
dla mnie bateria musi być energooszczędna i funkcjonalna
2018-06-01 21:27:10
Barbara
To wiadomo, musi dobrze wyglądać, być energooszczędna, mieć odpowiedni kolor, bo ja to mam kuchnię w stylu nowoczesnym, kontrasty czarno-białe, dlatego i bateria koniecznie musiała taka być, ile ja się tego naszukałam.