Cegła dekoracyjna – jak wykorzystać ją w domu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Jednym z trendów, które stale zdobywają popularność jest cegła dekoracyjna. Jej surowe piękno przyciąga wielu, ale jak wykorzystać ją w domu, by zdobiła wnętrze przez lata?

Do czego pasuje cegła dekoracyjna?

Cegła dekoracyjna świetnie sprawdza się w wielu rodzajach wnętrz – od rustykalnych domków po industrialne lofty. Należy jednak pamiętać, że cegła dekoracyjna dominuje w pomieszczeniu i optycznie je pomniejsza, więc wszystkie inne elementy wyposażenia muszę być dopasowane tak, by zachować równowagę. Dlatego wyłożenie wszystkich ścian cegłą dekoracyjną jest dość ryzykowne i ma szansę sprawdzić się tylko na dużym metrażu, w minimalistycznych wnętrzach. Zwykle o wiele lepiej wygląda pojedyncza ściana pokryta cegłą dekoracyjną lub nawet tylko pas nią ozdobiony. Aby jak najlepiej wyeksponować wszystkie walory cegły, dobrze jest wybrać dla niej miejsce w pobliżu okna, pozwalając by naturalne światło załamywało się na spojeniach i podkreślało fakturę.
 

 

Cegła dekoracyjna w mieszkaniu w bloku – to nie takie proste!

Chcąc zastosować cegłę dekoracyjną w mieszkaniu, musimy zmierzyć się z pewnymi problemami. Po pierwsze, wyłożenie ściany klasyczną cegłą znacznie zmniejszy nam wielkość pomieszczenia, a po drugie, cegła dekoracyjna sporo waży i tym samym możemy zbytnio dociążyć strop, narażając konstrukcję budynku na uszkodzenia. Tu z pomocą przychodzą płytki klinkierowane. To nic innego jak cieńsza i lżejsza wersja cegieł dekoracyjnych – wytwarzane są z tych samych materiałów, w taki sam sposób, a dodatkowo są impregnowane i dostosowywane kształtem do różnorodnych zastosowań. Płytki klinkierowane z łatwością zastąpią cegły dekoracyjne nie tylko na ścianie, ale także w mniej typowych miejscach – np. jako obudowa wanny, wyspy kuchennej czy regału z książkami. Układa się je jak klasyczne kafelki, są od nich tylko odrobinę grubsze, a efekt wygląda niemal identycznie jak cegła dekoracyjna. W małych mieszkaniach dobrze jest wybierać beżowe odcienie cegły lub płytek klinkierowych, aby uniknąć przytłoczenia pomieszczenia. Podobny efekt da także pomalowanie ich na biało.
 

 

Prawdziwa cegła dekoracyjna w domu i w kamienicy, czyli cegła w 100% naturalna

Jeśli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami domu z cegły lub mieszkania w kamienicy, wydobycie naturalnego piękna jakie daje cegła dekoracyjna nie będzie zbyt trudne. Należy skuć tynki, a następnie dobrze oczyścić ścianę (np. wypiaskować). Aby ochronić cegłę przed zniszczeniem, można zastosować bezbarwny lakier, trzeba jednak pamiętać o jego przetestowaniu w mniej widocznym miejscu, aby mieć pewność, że nie zmienia koloru cegły i nie nadaje jej błyszczącego wykończenia. Jeśli mamy pełną dowolność w aranżowaniu przestrzeni domu, warto wykorzystać cegłę dekoracyjną do budowy np. wyspy kuchennej, mniejszych ścianek działowych i kolumn lub kominka (pamiętając, by wybrać cegłę odporną na wysokie temperatury).
 

 

Cegła dekoracyjna – zalety

  • Wycisza pomieszczenie
  • Izoluje termicznie
  • Odporna na uszkodzenia
  • Niewrażliwa na wilgoć i ogień
  • Wygląda intrygująco

Cegła dekoracyjna – wady

  • Ciężka
  • Optycznie pomniejsza pomieszczenie
  • Dominuje we wnętrzu
  • Gdy się znudzi wymaga otynkowania

Zobacz pomysły na wnętrza, w których użyta jest cegła dekoracyjna:

 


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2017-02-01 13:11:41
Ala
oj marzy mi się taka prawdziwa cegła, ale nie wiedziałam, że tyle z tym kłopotu :<