[TOP 5] Najpiękniejsza choinka do domu (DIY)

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Co roku to samo – wyjąć zakurzoną, sztuczną choinkę, rozplątać lampki, powiesić bombki przy akompaniamencie komentarzy rodziny: „Tę bardziej do przodu!”, odplątać siebie z łańcuchów… A gdyby tak tym razem zrobić coś zupełnie innego? Sprawdzamy, jak choinka do domu wygląda w świecie DIY!

Choinka do domu w duchu DIY – dla kogo?

Przede wszystkim – nie tylko dla kreatywnych. Choć najciekawsze pomysły rodzą się w umysłach tych, którym wyobraźni nie brakuje, to chętnie dzielą się oni z innymi. Zarówno na blogach, jak i na Pintereście bez trudu znajdziesz pomysł na twoją własną choinkę do domu.

Większość pomysłów obraca się w kręgu eko, a to znaczy, że do stworzenia pięknej choinki do domu używamy materiałów z recyklingu. Mogą to być butelki, stare gazety, drewno, a nawet listwy podłogowe i doniczki! Ale nie brak też dekoracji pełnych tradycyjnych bombek lub takich sposobów na przybranie choinki, by nabrała ona zupełnie niespotykanego wyglądu.

Zobacz nasze ulubione pomysły i realizacje!

1. Choinka do domu wprost z ogrodu lub warsztatu

Podstawą takiej choinki jest dobry szkielet. Możesz do jego zbudowania użyć listewek, patyków, „klatki” do pomidorów czy nawet drabiny. To, co zrobisz z nimi potem to już kwestia twojej własnej inwencji!
 

 

Jak zrobić choinkę z klatki do hodowli pomidorów?

 1. Przygotuj doniczkę z obciążeniem (możesz nasypać ziemi lub włożyć kamienie), klatkę do pomidorów o stożkowym kształcie, długą girlandę ze sztucznych gałązek oraz dowolne ozdoby i lampki.
 2. Przymocuj klatkę do doniczki za pomocą kleju na gorąco (lub innego, mocnego) i sprawdź czy konstrukcja równo schodzi się ku górze.
 3. Następnie owiń jeden koniec girlandy wokół czubka klatki. Możesz przymocować go klejem.
 4. Owijaj stożek klatki okrężnymi ruchami, pilnując, aby nie powstawały zbyt duże prześwity. Gdy dojdziesz do samego dołu, możesz nadmiar girlandy ukryć wewnątrz doniczki.
 5. Tak przygotowaną choinkę możesz owinąć lampkami, przyozdobić bombkami, a nawet spryskać sztucznym śniegiem. W przeciwieństwie do tradycyjnej choinki, zdjętą po Świętach girlandę można bardzo łatwo umyć – choćby pod prysznicem.

Jeśli tradycyjna zieleń nie jest w twoim guście, zaopatrz się w długie szale typu boa w ulubionym odcieniu, zamiast sztucznej girlandy. Dzięki nim twoja choinka do domu nabierze puszystości i koloru!
 

 

2. Choinka do małego domu – płaska i piękna

Ten trend ma się całkiem nieźle już od kilku lat. Prawdopodobnie dlatego, że wielu z nas brakuje wolnej przestrzeni w zbyt małych mieszkaniach – a przecież nie chcemy rezygnować z choinki! Z potrzeby magii Świąt powstały pomysły na choinki do domu, które wiszą na ścianach. Nie zajmują dużo miejsca i jednocześnie nie sposób odmówić im piękna i uroku.

Choinka w tym stylu wpadła w oko naszemu czytelnikowi – Cezaremu – i specjalnie jemu dedykujemy mały poradnik:

Jak przygotować najprostszą wiszącą choinkę do domu?

 1. Przygotuj długi i mocny sznurek, 8-12 gałęzi lub listewek różnej długości (ilość zależy od tego, jak duża ma być choinka i jak gęsta), młotek i gwóźdź.
 2. Ułóż gałęzie od najkrótszej do najdłuższej, w takiej odległości od siebie, w jakiej chcesz by były odstępy między poziomami twojej choinki (10-20 cm).
 3. Przywiąż mocno sznurek do jednego końca najdłuższej gałęzi, a następnie do końca kolejnej, zachowując wcześniej ustalony odstęp. Łącz ze sobą kolejne gałęzie, aż dojdziesz do najkrótszej.
 4. Kiedy przywiążesz najkrótszą gałąź do pozostałych, odmierz taką długość sznurka, by odpowiadała podwójnej długości odstępów między poziomami choinki. Np. jeśli twoje gałęzie są powiązane co 15 cm, odmierz 30 cm.
 5. W odmierzonym miejscu przywiąż drugi koniec najkrótszej gałęzi. Kolejne gałęzie przywiązuj analogicznie jak w pkt. 3, tylko w kolejności od najkrótszej do najdłuższej.
 6. Kiedy zakończysz wiązanie, złap za środek pozostawionego na szczycie sznurka i podnieś choinkę. Powinna ułożyć się w charakterystyczny kształt.
 7. Wybierz miejsce na ścianie i wbij gwóźdź lub zamocuj kołek. Powieś na nim choinkę i ozdabiaj do woli!


 


 
Inna nasza czytelniczka, Małgosia, podzieliła się z naszą redakcją własną realizacją tego typu choinki. Urocze ozdoby choinkowe uszyła sama Małgosia, a całą choinkę wykonała jej siostra. Naszym zdaniem wyszło Wam świetnie! 😉
 

płaska choinka z gałęzi na ścianie
Zdjęcie choinki zostało nadesłane przez naszą czytelniczkę, Małgosię

3. Bałwan-choinka w sam raz na brak śniegu

A co jeśli masz już tradycyjną choinkę i chcesz ją tylko oryginalnie przystroić? Nam najbardziej podoba się pomysł z przebraniem choinki za bałwana! W naszym stale ocieplającym się klimacie, białe Święta stają się coraz bardziej przysłowiem, a coraz mniej rzeczywistością, więc czemu nie wnieść trochę śnieżnego klimatu do domu?

Choinka łatwo zamieni się w bałwanka ze śniegu, jeśli przystroisz ją dużą ilością białych lampek i szerokimi szarfami. Długie wstążki z szyfonu lub innego prześwitującego materiału możesz udrapować tak, że będą wyglądały jak „brzuszki” bałwana. Całości dopełni kapelusz (np. papierowy), guziki z kolorowych bombek i uśmiech – zarówno bałwana, jak i zaskoczonych świątecznych gości!
 

 

4. Choinka do domu… czy do zjedzenia?

To może dość nietypowy pomysł, ale co gdyby choinka dawała się zjeść? Oczywiście ciężko sobie wyobrazić pełnowymiarową choinkę np. z ciasta. Nie wytrzymałaby zbyt długo! Ale już nic nie stoi na przeszkodzie, aby podając do świątecznego stołu przygotować np. deskę serów ułożonych w kształt choinki czy owoce nabite na patyczki i wbite w stożek z gąbki do kwiatów.

Co odważniejsi, mogą sięgnąć po prawdziwe wyzwanie, jakim jest choinka do domu udekorowana wyłącznie słodyczami! To brzmi jak spełnione marzenie z dzieciństwa i wygląda przepięknie – w końcu opakowania cukierków i lizaków mienią się pięknymi kolorami. Tylko kto to wszystko zje…? Taka choinka do domu to zdecydowanie pomysł na dużej rodziny łakomczuchów!

Ale jeśli marzy ci się słodka choinka w mniejszym wymiarze, to przygotuj stożek ze sztywnego kartonu i duuuuuużo batoników. Zaczynając od dołu, przyklejaj je taśmą klejącą do stożka, aż dojdziesz do szczytu. Na koniec tylko gwiazdka na czubek i choinka gotowa!
 

 

5. Najlepsza choinka do domu minimalisty

Jakie choinki lubią fani ascetycznych i uporządkowanych wnętrz? Minimalistyczne, oczywiście! Tylko jak połączyć tradycyjne, przepełnione dekoracjami i kolorami drzewko, z surowymi wymaganiami stylu minimalistycznego…? Najprostszym sposobem jest rezygnacja z choinki. Drzewko już samym swoim kształtem, nieregularnością gałązek, brakiem symetrii w rozwieszeniu ozdób itd., wnosi sporo chaosu do wnętrz, których aranżacja utrzymana jest w stonowanej kolorystyce i z ograniczoną ilością dekoracji. Ale jest na to sposób!

Jeśli chcesz udekorować swoje minimalistyczne mieszkanie na Święta, sięgnij po niezawodny kształt stożka. Jest on wystarczająco zbliżony do formy choinki, by ją przypominać, a jednocześnie na tyle prosty, by nie zaburzać aranżacji wnętrza. Wystarczy kilka stożków ze złoconego kartonu ustawionych na kominku, aby w salonie pojawił się świąteczny klimat. Możesz też wyciąć stożek z gąbki do kwiatów i poprzyklejać do niego drobne bombki, łańcuchy, a nawet muszle czy koraliki – wszystko zależy od twojej wyobraźni.
 

 
Oczywiście te 5 najciekawszych naszym zdaniem trendów, to zaledwie wierzchołek góry lodowej, więc zapraszamy na naszego Pinteresta po więcej inspiracji!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: