Przechowywanie w łazience to temat, który zdaje się nie wzbudzać większych kontrowersji, jednak jeśli zdecydujesz się na szafki łazienkowe wiszące, zobaczysz, jak wiele kwestii trzeba wziąć pod uwagę przy ich zakupie i montażu.
Szafki łazienkowe wiszące – na co uważać?
Decydując się na wiszące szafki w łazience musimy pamiętać o tym, że nie zawsze jest to możliwe. Planując wyposażenie łazienki, należy wziąć pod uwagę pokrycie ścian i rozkład instalacji.
Chcesz zamontować szafki łazienkowe wiszące na kaflach?
Lepiej zostaw to profesjonaliście. Jeżeli ściany w naszej łazience pokryte są dużymi kaflami, montaż wiszących szafek łazienkowych może okazać się niemożliwy. W zależności od powierzchni, struktury i klasy twardości, kafle mogą różnie znosić wiertło wiertarki. W wielu przypadkach po prostu się pokruszą. By uniknąć tego problemu, zanim zaczniemy montować szafki łazienkowe wiszące na kaflach, lepiej wyposażyć w profesjonalną wiertarkę z bardzo ostrymi wiertłami albo po prostu skorzystać z pomocy fachowca.
Upewnij się, jaki jest rozkład instalacji…
…zanim wywiercisz otwory na szafki wiszące w łazience. Na małej powierzchni spotyka się kilka instalacji (wodna, elektryczna, czasem także gazowa). Dobrze jest mieć ich szczegółowe plany, zanim zaczniemy wiercić w ścianach otwory na szafki łazienkowe.
Wiszące szafki łazienkowe – jak wybrać?
Wybierając szafki do łazienki musimy wziąć pod uwagę kilka czynników:
Dokładne wymiary
Nie tylko pomieszczenia i szafek, lecz także rzeczy, które chcemy w nich przechowywać. Często zdarza się, że dopiero po zakupie szafek orientujemy się, że nasz ulubiony płyn do płukania tkanin jest za wysoki i nigdy się w nich nie zmieści. Kupując łazienkowe szafki wiszące warto zastanowić się, co tak naprawdę do nich włożymy. Jeżeli będą to ręczniki, to ile ich jest, ile miejsca zajmują? Jeżeli tylko kosmetyki, to czy będziemy je przechowywać bezpośrednio na półce, czy może w dodatkowym pudełku? Wszystkie te rzeczy powinny być zmierzone i wyliczone.
Sposób otwierania szafek
Zarówno półki, jak i szuflady mają różną głębokość i zasięg drzwiczek. Zanim kupimy szafki do łazienki, warto zrobić symulację ich codziennego otwierania i zamykania. Jeśli dojdziemy do wniosku, że nasza łazienka jest za mała, by zamontować w niej wybrany model szafek wiszących, zawsze możemy rozważyć szafki do łazienki na wymiar. Meble na zamówienie mają tę zaletę, że jeśli dany sposób otwierania i zamykania nie jest optymalny prze naszej przestrzeni, możemy wybrać inne rozwiązanie (np. zamiast otwierać szafkę na bok, można zastosować mechanizm otwierania górą lub zdecydować się na szufladę).
Rodzaj materiału
Do wyboru mam wiele rodzajów drewna, metal, szkło czy popularną płytę MDF. Jeśli zdecydujemy się na drewniane szafki łazienkowe musimy pamiętać, że jest tylko kilka rodzajów drewna, które dobrze znoszą wilgoć w pomieszczeniu. Takie wodoodporne gatunki drewna to m.in.: Teak, Jatoba, Merbau, Doussie Africa, IPE, natomiast płyta MDF wykonana ze sprasowanych włókien drzewnych, które są niemal całkowicie wodoodporne. Szklane szafki do łazienki mogą łatwo ujawniać ślady palców czy smug, ale nadadzą pomieszczeniu efekt lekkości i sterylności. Z kolei metalowe meble, podobnie jak drewniane, będą wymagały odpowiedniej konserwacji.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego