Panele winylowe – czym są i czy naprawdę są wodoodporne?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Panele winylowe zdobywają coraz większą popularność. Kiedyś kojarzone z niską jakością, teraz na nowo zaczynają pojawiać się we wnętrzach. Gdzie stosować panele winylowe i jak je układać? Sprawdź nasz krótki poradnik!

Panele winylowe – doskonała alternatywa dla posadzki z drewna

Panele winylowe są wielkości standardowych paneli, dzięki czemu doskonale imitują deski. Na rynku można dostać panele winylowe tworzone w systemie zatrzaskowym lub mocowane na klej, a także modele samoprzylepne. Panele winylowe składają się z 3 warstw:

  •  rdzenia zrobionego z płyty HDF,
  • warstwy spodniej stworzonej z korka,
  •  wierzchniej wykończonej korkiem i powłoką winylową.

Wybierając panele winylowe, można również sięgnąć po mocniejsze modele, które dedykowane są kuchni i łazience. Są one stworzone z litego winylu.
 

 
Jakie są największe zalety winylu? Przede wszystkim nie chłonie on wilgoci, dzięki czemu posadzka nie odkształca się pod wpływem użytkowania, co ma ogromne znaczenie zwłaszcza w kuchni i łazience. Panele winylowe przez to, że w większości pokryte są powłoką plamoodporną, łatwe w czyszczeniu – wystarczy do tego mieć przygotowany dedykowany winylowi detergent. Duże znaczenie dla posadzek w pomieszczeniach o dużej wilgotności ma fakt, że panele są antypoślizgowe (wybierając swój model, warto sięgać po panele oznaczone symbolem R9). Również fani ogrzewania podłogowego mogą wykorzystać panele winylowe w swoim domu. Materiał ten bardzo dobrze przepuszcza ciepło i jest stosunkowo cienki (ma ok. 3-10 mm grubości), a co za tym idzie, szybko się nagrzewa.
 

 

Wizualna strona podłogi winylowej

Ciekawy design paneli przyciąga coraz więcej osób remontujących swoje wnętrza. Nic w tym dziwnego – wybór kolorów i motywów paneli jest naprawdę szeroki. Zazwyczaj imitują one drewno, jednak dostępne są również panele imitujące ceramikę i kamień.
 

 

Jak układać panele winylowe?

Są to panele, które układa się na twardym podłożu, jak: cement, drewno lub ceramika. Sprawia to, że remont podłogi może opierać się jedynie o wyłożenie paneli winylowych na obecną posadzkę. Co będzie potrzebne do ułożenia paneli winylowych? Przede wszystkim klocki dystansowe, piła elektryczna, taśma klejąca, folia PE, przymiar liniowy i coś do pisania.

Układając panele warto zachować między nimi 10 mm odstęp wykorzystując do tego klocki dystansowe. Zaleca się, by układać je zgodnie z kierunkiem padania światła, zaczynając od rogu pokoju. Pierwsze deski powinny być skierowane wpustem w głąb pomieszczenia, a następne panele powinny mieć ustawione piórko naprzeciw wpustom, które zostały ułożone wcześniej.
 

 
Natomiast montaż paneli winylowych na klej wymaga większej wprawy. Podłoże, na którym mają się znaleźć panele, musi być idealnie równe, nie wymaga się jednak używania podkładu. W pierwszej kolejności należy rozprowadzić cienką warstwę kleju, a następnie ułożyć kilka rzędów paneli. Prostszą alternatywą mogą okazać się panele samoprzylepne. Aby je zamontować, wystarczy wcześniej przygotować powierzchnię poprzez odkurzenie, osuszenie i odtłuszczenie.

Ile kosztują panele winylowe?

Panele winylowe kosztują ok. 70-250 zł za m2. Cena uwarunkowana jest głównie jakością wykonania, sposobem montażu i tym, jak bardzo imitują drewno lub inne materiały.
 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: