Ultimate Gray i Illuminating — jak wprowadzić kolory Pantone 2021 do kuchni i łazienki

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Jedno z zadań Pantone Color Institute to badanie trendów kolorystycznych, którego wynikiem jest m.in. wybór kolorów roku. Eksperci zrzeszeni w instytucie ogłosili już barwy, które wyznaczą kierunki designu na najbliższe 12 miesięcy — to szary Ultimate Gray i żółty Illuminating.

Kolory roku Pantone to świetna inspiracja dla osób, które planują remont lub odświeżenie wnętrz w 2021 roku. Poniżej podpowiadamy, jak wykorzystać je w praktyce — przeczytajcie!

To więcej niż tylko żółty i szary!

Tegoroczne kolory stoją po dwóch stronach palety barw, ale to właśnie dzięki swoim przeciwieństwom tak pięknie się uzupełniają. Z jednej strony widzimy przecież mocny, soczysty odcień żółtego, który już w niewielkich ilościach wprowadzi do wnętrza zupełnie nową energię. Po drugiej mamy łagodną, bezpieczną szarość, którą z powodzeniem możemy wprowadzić do wystroju w każdym stylu.

Połączenie szarości z żółcią nie jest rewolucyjne, a projektanci wnętrz stosują je od lat. Wybór Pantone z pewnością pomoże jednak podejmować bardziej świadome decyzje choćby w kwestii łączenia ze sobą odcieni obu barw oraz stosowania ich w oderwaniu od siebie. 

kolor roku wg Pantone

Z czym zestawić Ultimate Gray i Illuminating?

Zachwycające połączenie dwóch kolorystycznych sprzeczności daje duże pole do popisu każdemu, kto chce ugościć je w swoich czterech ścianach.

Zwolennicy bezpiecznych rozwiązań mogą uzupełnić Ultimate Gray i Illuminating o ich jaśniejsze i ciemniejsze odcienie, a także biel i czerń. Do tego podłoga w kolorze sosny lub betonu i nowoczesne wnętrze jest gotowe.

Osoby, które lubią bardziej odważne połączenia, mogą dodać do tej pary kolejny, wyrazisty kolor — np. szmaragdowy, indygo, mocny błękit czy fuksję. W cenie są także szalone połączenia wielu mocnych akcentów w stylu pop-art.

Wystrój wnętrz 2021

Jeśli jesteś gdzieś pomiędzy kolorowym szaleństwem a zachowawczym pragmatyzmem, również możesz wziąć z propozycji Pantone coś dla siebie. Chcesz czegoś odważnego, ale z boisz się, jak wyjdzie? Możesz wykończyć wnętrze z przewagą Ultimate Gray, a Illuminating wykorzystać w formie dodatków — ręczników i pojemników na kosmetyki w łazience czy sprzętu AGD i zastawy stołowej w kuchni.

kolory roku 2021

Nie tylko kolory, czyli trochę o materiałach, jakie pasują do odcieni roku

Skoro znaleźliśmy już kolory, do których najlepiej pasują Illuminating i Ultimate Gray, przyjrzyjmy się także materiałom.

Harmonijne połączenie uzyskamy z kamieniem w odcieniach szarości, czerni, bieli, w tym marmurem z żyłkami w tych kolorach. Poza tym świetnie komponuje się też beton, cegła i inne przemysłowe materiały, tworzywa sztuczne, drewno jasne i matowe oraz ciemne o wysokim połysku.

Na uwagę zasługuje ponadto metal, obecny m.in. pod postacią baterii łazienkowych i kuchennych. Takie baterie, jak GROHE Essence w kolorze Hard Graphite lub SuperSteel dopełnią wnętrzarskiego dzieła.

Do tego dodatki ze szkła, kryształu, emalii i szkliwionej ceramiki.

W jakim stylu najlepiej wypadną kolory Illuminating i Ultimate Gray?

Próżno szukać dla nich miejsca we wnętrzach w stylu rustykalnym czy prowansalskim. Z kolei warto rozważyć ich zastosowanie, jeśli w pomieszczeniach dominuje styl loftowy, minimalistyczny, eklektyczny, lub nowoczesny, ale też retro w wydaniu zachodnim lub PRL.

Pantone-2021-we-wnetrzach

W łazienkach i kuchniach trzeba zwrócić na armaturę, bo wybór właściwego modelu nada im ostatecznego sznytu.

Jeśli w łazience mamy cegłę, szarą podłogę i żółte dekoracje, czyli typowo loftowy wystrój, bateria GROHE Atrio w kolorze Brushed Hard Graphite aż prosi się o umieszczenie jej w towarzystwie umywalki.

Kuchnia wyposażona w PRL-owe meble na wysoki połysk i krzesła z żółtą tapicerką będzie pięknym otoczeniem dla baterii GROHE Grandera w odcieniu Cool Sunrise, w wariancie lśniącym lub szczotkowanym, czyli brushed.

Z kolei do skandynawskiej lub minimalistycznej strefy kąpielowej, zdominowanej przez Ultimate Gray, pasować będzie model Allure Brilliant w klasycznym kolorze chromu lub nieco jaśniejszym SuperSteel.

Dwa kolory to niewiele, ale z powodzeniem można oprzeć o nie wystrój wnętrza, a nawet całego domu czy mieszkania. Warto więc potraktować coroczne propozycje Instytutu Pantone jako drogowskaz, a nie ograniczenie. Z głową otwartą na nowe pomysły dużo łatwiej zaaranżować kuchnię i łazienkę, w której każdą minutę będziemy spędzać z przyjemnością!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: