10 błędów aranżacyjnych, przez które Twoje mieszkanie wydaje się mniejsze

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Średnia wielkość mieszkania w Polsce to raptem około 60 metrów kwadratowych. Taki wynik plasuje nas na samym końcu europejskiej stawki. Wyprzedamy pod tym względem jedynie Rumunię (41,7m2), Łotwę (55 m2), Litwę (57,4 m2) i Estonię (58,4 m2). Przed nami są zaś takie kraje jak Węgry (64,7m2), Czechy (69,3 m2), Słowenia (72,1 m2) czy Bułgaria (72,1 m2). Nic zatem dziwnego, że odpowiedź na pytanie: „Jak sprawić, aby mieszkanie wyglądało na przestronniejsze?” należy w naszym kraju do najbardziej newralgicznych i najczęściej poruszanych zagadnień projektowych. 

Dziś przygotowaliśmy dla Was listę tego, czego zdecydowanie nie powinniśmy robić! 

Dlaczego małe mieszkanie staje się optycznie jeszcze ciaśniejsze, niż jest w rzeczywistości? 

1. Wstawianie zbyt dużych mebli 

Urządzając niewielkie pomieszczenie, powinnismy skupić się przede wszystkim na wyborze mebli o odpowiednich proporcjach. Wszelkie pokaźne bryły (sofy, regały czy szafy) natychmiast sprawią, że pokój wyda się jeszcze mniejszy. Zadanie jest trudne, bo przecież chcemy i potrzebujemy, by meble zapewniały nam wystarczająco wiele miejsca do przechowywania czy umożliwiały wszystkim domownikom oglądanie telewizji w tym samym czasie. Znacznie lepiej jednak postawić na małą kanapę i osobny fotel niż wciskać do pomieszczenia jednego, konkretnego grzmota. Prawdziwą zmorą jest zaś meblowanie małych salonów przy pomocy kanap narożnych, niezależnie od tego, czy stoją one w narożniku czy nie (sic!). Pamiętajmy również, że dobre  proporcje to nie tylko bezpośrednia zależność między wielkością mebli a metrażem, ale także optyczne wrażenie, jakie dane przedmioty sprawiają. Wybierajmy lekkie, proste, ażurowe i delikatne formy. 

kanapa narożna w małym pokoju

2. Totalna zabudowa 

Chcąc należycie zagospodarować każdy centymetr kwadratowy małego mieszkania, często decydujemy się na zamówienie kompleksowej zabudowy – od podłogi po sufit, od jednej przeciwległej ściany do drugiej. Rozumiemy ten wybór, bo faktycznie w takich złożonych, wielofunkcyjnych strukturach upchać można co niemiara. Jednocześnie jest to jednak najprostsza droga do tego, by w małym wnętrzu czuć się tak, jakby zamknięto nas w szafie. 

3. Dosuwanie mebli do samej ściany

Ustawianie mebli „na styk” ze ścianą to problem, o którym pisaliśmy już kilkukrotnie. W tym artykule nie możemy jednak tej sprawy pominąć. Przyciskanie mebli do ściany to coś, co robimy właściwie odruchowo, chcąc uzyskać jak najwięcej miejsca w centrum pomieszczenia. Tymczasem faktyczna oszczędność przestrzeni jest z tego znikoma, wręcz niedostrzegalna, a efekt bardzo niekorzystny. Wystarczy odsunięcie mebli o 2-3 centymetry, by pokój wydał się optycznie lżejszy, bardziej przewiewny i przestronny. 

4. Stosowanie zbyt wielu kolorów 

Małe pomieszczenie wcale nie musi być białe – świetnie sprawdzą się w nim delikatne odcienie zieleni lub błękitu, beże czy subtelne szarości. Ważne jest jednak, aby kolorów nie pojawiło się zbyt wiele, bo rezultat stanie się bardzo przytłaczający. W naprawdę małym wnętrzu może to wręcz zaowocować wrażeniem permanentnego niepokoju u domowników. Przypomnijmy, że optymalna liczba kolorów to trzy: kolor główny, który ma 60% udziału w projekcie, kolor wtórny (30%) i kolor akcentujący (10%). Dekorowanie małego pomieszczenia nie powinno również opierać się na zasadzie mocnego kontrastu. Zdecydowanie lepszym wyborem będzie zastosowanie kolorów pokrewnych

małe wnętrze
Małe wnętrze w kolorach pokrewnych – jasne i przytulne

5. Stosowanie zbyt wielu wzorów 

Paski na zasłonie, romby na dywanie, kwiaty na obiciu krzeseł… Nagromadzenie wielu wzorów na małej przestrzeni mocno przyczynia się do jej optycznego zagracenia i pomniejszenia. Nie oznacza to, że w małym wnętrzu w ogóle nie powinnismy bawić się wzorami. Ograniczmy się jednak do jednego lub dwóch motywów. Dobrze, jeżeli będą to wzory stosunkowo proste – zbyt gęste, „ruchliwe” elementy staną się w niewielkim pomieszczeniu nieprzyjemne i natarczywe. 

Umiejętna gra wzorami i fakturami w małym wnętrzu

6. Niewieszanie firanek i zasłon 

Często spotykamy się z opinią, że firanki i zasłony nie są dobym sposobem na dekorowanie okien w małym pokoju. „Niepotrzebnie tylko zajmują miejsce”, słyszymy. Większość architektów nie zgodzi się jednak z tym twierdzeniem. W rzeczywistości to właśnie gołe okna sprawiają, że pomieszczenie wydaje się mniejsze. Firanki i zasłony – jako dodatkowa przegroda między szybami a wnętrzem – dają wrażenie, jakby okna znajdowały się dalej od wejścia, niż to jest naprawdę. Nie stosujmy jednak zbyt ciężkich materiałów. Właściwe będą delikatne, półprzezroczyste tkaniny w naturalnych kolorach. 

zasoby w małej sypialni
Firanki i zasłony w małej sypialni powiększają przestrzeń

7 Niewłaściwa ilość ozdób ściennych 

Małe pomieszczenie i ozdoby ścienne to para, gdzie nie sprawdzają się żadne skrajności. W niewielkim pokoju ani nie może obrazów zabraknąć, ani nie może ich być za wiele. Puste ściany wcale nie przydadzą pomieszczeniu wizualnej czystości i przestronności. Przeciwnie – sprawiają wrażenie mieszkania w ciasnym pudełku. Obrazy, grafiki, plakaty itp. dodają pomieszczeniu głębi i czynią je bardziej otwartym. Po przekroczeniu pewnej granicy, powiedzmy, że będą to 3-4 sztuki, zaczynamy jednak zmierzać ku drażniącej przesadzie. 

8. Zbyt mało światła

W małym mieszkaniu światło – tak naturalne, jak i sztuczne, jest na wagę złota. Nie ustawiajmy mebli w sposób, który mógłby ograniczać dostęp światła słonecznego. Zadbajmy, by oprócz światła górnego pojawiło się także kilka innych jego źródeł. Projektanci przestrzegają jednak przed dużymi lampami stojącymi – te bowiem mają niesłychaną tendencję do zawłaszczania sobie przestrzeni. Zwróćmy także uwagę na to, by główne światło znajdowało się w małym pokoju jak najwyżej – lepsza będzie zatem szyna oświetleniowa niż wiszący żyrandol. 

9. Niedopasowana podłoga 

W małym mieszkaniu należy unikać zbytniej fragmentaryzacji przestrzeni. Częstym błędem, który do tego prowadzi, jest instalowanie w każdym pomieszczeniu innego rodzaju podłogi. Jednolita podłoga i brak progów w drzwiach wewnętrznych optycznie powiększa przestrzeń. 

10. Zbyt dużo wszystkiego 

Stale zachęcamy Was, byście wprowadzali do sowich wnętrz żywe rośliny doniczkowe oraz eksponowali swoje ulubione bibeloty czy pamiątki z podróży. W małych pomieszczeniach trzeba jednak zachować tutaj zdroworozsądkowy umiar. Największym wrogiem małych wnętrz jest bowiem wizualny bałagan. Niewielkie pokoje bardzo łatwo przerobić w niefunkcjonalne graciarnie. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: