Pomysły na ozdoby z betonu – jak samodzielnie zrobić dekoracje?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Dekoracyjne rozwiązania z betonu zyskują coraz większą popularność. Surowy charakter tego materiału doskonale uzupełnia stylistykę industrialną czy loftową. Sprawdza się również m.in. w minimalistycznych i nowoczesnych wnętrzach. Oryginalne ozdoby z betonu możesz z łatwością stworzyć samodzielnie. Skorzystaj z poniższych pomysłów i zyskaj wyjątkowe dekoracje!

Publikacja partnerska

Ozdoby z betonu dekoracyjnego czy kreatywnego?

Nie każdy rodzaj betonu równie dobrze sprawdzi się przy tworzeniu ozdób. Jak wybrać ten właściwy? Najpierw zastanów się czy wolisz go modelować, czy odlewać z niego różne kształty. Jak tłumaczy ekspert z firmy Ultrament, do każdej z tych czynności służy inny beton.

– Beton dekoracyjny ma płynną konsystencję, dlatego można z niego odlać dowolną formę. Z kolei beton kreatywny jest wysoce plastyczny i służy do modelowania kształtów. Poza tym oba rodzaje mas betonowych po wyschnięciu można poddawać dalszej obróbce, szlifować dla uzyskania gładkiej struktury, ozdabiać czy malować przy użyciu np. farby w sprayu – wyjaśnia Maciej Szymański, ekspert z firmy Ultrament.

Bez narzędzi ani rusz!

Beton to jeszcze nie wszystko. Jeśli chcesz tworzyć z jego pomocą dekoracje, musisz zaopatrzyć się w:

 • naczynie, w którym można mieszać masę betonową z wodą,
 • niewielką szpachelkę albo drewnianą łyżkę,
 • ochronne rękawiczki,
 • papier ścierny,
 • miarkę,
 • olej kuchenny wraz z pędzlem,
 • wagę kuchenną.

Po skompletowaniu niezbędnych przyborów możesz zacząć wykonywać ozdoby z betonu.

Doniczka z betonu dekoracyjnego

Rośliny stanowią dekorację, która pasuje do niemal każdego wnętrza. Zwłaszcza jeśli znajdują się w stylowej doniczce albo wazonie z betonu! By je wykonać, powinieneś poza podstawowymi narzędziami przygotować pustą butelkę. Najlepiej wybierz egzemplarz z wypukłościami, które stworzą oryginalną strukturę na powierzchni doniczki.

Potrzebujesz też szklanki z tworzywa sztucznego – zostanie wykorzystana jako forma, która ukształtuje wnętrze doniczki. Dodatkowo przydadzą ci się niewielkie elementy służące jako obciążniki (np. kamienie), a także taśma klejąca i nożyczki.

Jak krok po kroku zrobić betonową doniczkę?

Najpierw z pomocą szpachli albo drewnianej łyżki wymieszaj masę betonową z wodą (w proporcjach podanych przez producenta). Następnie nożyczkami przetnij butelkę na wysokości 2/3 – jej wnętrze posmaruj olejem.

Do tak przygotowanej formy wlej masę betonową, a zaraz potem umieść w niej szklankę. Na jej zewnętrznej powierzchni również należy wcześniej rozsmarować olej. By się upewnić, że szklanka tkwi wystarczająco głęboko, włóż do niej kilka ciężkich przedmiotów.

Potem wystarczy tylko przykleić na górną krawędź szklanki i butelki kawałek taśmy, a po ok. 6-8 godzinach – rozciąć formę i usunąć szklankę. Kiedy minie doba, sięgnij po papier ścierny, zeszlifuj górne krawędzie doniczki i wypełnij ją wodą albo ziemią oraz kwiatami. Jeżeli masz ochotę, tego typu ozdoby z betonu możesz później pomalować na wybrany kolor.

Miska z betonu kreatywnego

Z betonu możesz też wykonać miskę na owoce zdobioną motywem botanicznym. Doskonale sprawdzi się jako dekoracja stołu w salonie czy jadalni. Tym razem musisz jednak sięgnąć po beton kreatywny, który służy do modelowania. Poza podstawowymi narzędziami niezbędne będą także liście – im większe i bardziej okazałe, tym lepiej. Potrzebujesz także miski z zaokrąglonym dnem.

Instrukcja wykonania betonowej miski

Podobnie jak w przypadku betonu dekoracyjnego, tym razem również należy zacząć od wymieszania masy betonowej z wodą przy użyciu szpachli bądź łyżki. Rób tak aż do momentu, kiedy masa stanie się plastyczna i będzie można bez trudu ją ugniatać. Pamiętaj tylko, by założyć do tego gumowe rękawiczki.

Przygotowywanie misy z betonu

Gdy masa będzie już gotowa, przygotuj liście. Z pomocą pędzla nanieś na nie olej i przyłóż je do miski odwróconej do góry dnem. Następnie wykorzystaj beton, żeby obłożyć nim naczynie. Powinien jak najlepiej do niego przylegać.

Po wykonaniu tej czynności, poczekaj aż beton wyschnie. Zwykle trwa to dobę. Po upływie tego czasu możesz oddzielić betonową formę od oryginalnej misy i liści. Podawaj w niej owoce albo pomaluj ją i powieś na ścianie.

Misa z betonu marki Ultrament

Korzystając z tych wskazówek, możesz wykonać różne ozdoby z betonu – dekoracyjnego albo kreatywnego. Te produkty marki Ultrament znajdziesz bez trudu w wielu marketach budowlanych. Przekonaj się, jak proste może być tworzenie z ich pomocą ozdób do wnętrz!

Materiał powstał dzięki uprzejmości marki Ultrament.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

 • Artykuł był za krótki
 • W artykule było za mało zdjęć
 • Artykuł nie wyczerpał tematu
 • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: