Kuchnia w kształcie litery U – pomysły na aranżacje

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Kuchnia w kształcie litery U jest zabudowana meblami z trzech stron, co zapewnia wygodną komunikację między poszczególnymi strefami i optymalne wykorzystanie przestrzeni. Taka zabudowa sprawdza się najlepiej w dużych i średnich pomieszczeniach, choć oczywiście nie jest to regułą. Spore znaczenie ma w tym przypadku bowiem także kształt wnętrza. Poznaj nasze pomysły na aranżację dużej i małej kuchni w kształcie litery U.

Duża i mała kuchnia w kształcie litery U – pomysły na aranżację i najważniejsze wskazówki

Kuchnia w kształcie litery U jest ergonomiczna, wygodna i funkcjonalna. Pasuje zarówno do wnętrz prostokątnych, jak i kwadratowych, a także tych otwartych na salon. Warto jednak uważać podczas aranżacji bardzo wąskich pomieszczeń – odstęp między równoległymi rzędami mebli powinien mieć minimum 90-120 cm. Zbyt wąska przestrzeń utrudni poruszanie się, a nawet sprawi, że otwarcie szafek czy wysunięcie do końca szuflad będzie trudne lub niemożliwe.

Pomysły na aranżacje małej kuchni w kształcie litery U:

  • w niewielkich pomieszczeniach lepiej zrezygnować z dużych, wiszących szafek, a zamiast tego postawić na otwarte półki, relingi i organizery lub ewentualnie na górną zabudowę tylko z jednej strony,
  • w miarę możliwości postaraj się jak najbardziej wykorzystać przestrzeń w narożnikach kuchni – szafki i szuflady zamontowane w tych miejscach mogą być naprawdę bardzo pojemne,
  • jeśli chcesz zdecydować się na stół, możesz postawić na niewielki, kwadratowy model i usytuować go na końcu ciągu szafek. W jeszcze mniejszym pomieszczeniu dobrze sprawdzi się rozkładany lub wysuwany blat, który w razie potrzeby będzie pełnić funkcję stołu lub blatu roboczego,
  • zamiast stołu możesz postawić na mini barek pod oknem i ustawić pod nim np. stołki barowe. Takie rozwiązanie sprawi, że w krótką chwilę możesz zyskać dodatkową przestrzeń roboczą.

Pomysły na aranżacje dużej kuchni w kształcie litery U:

  • możliwości masz więcej, jednak również warto uważać, by nie przytłoczyć przestrzeni montażem dużych mebli z każdej strony pomieszczenia,
  • ciekawym rozwiązaniem jest montaż pełnej zabudowy na całej ścianie po to, by na pozostałych dwóch zamontować tylko szafki dolne i ustawić sprzęt AGD,
  • jeśli dysponujesz kuchnią otwartą na salon, obie przestrzenie możesz oddzielić od siebie np. stołem lub wyspą zaaranżowaną na blat bądź barek. Bardzo dobrze sprawdzają się stoły okrągłe, które nadają wnętrzom lekkości. Pasują one jednak do większych pomieszczeń, ponieważ nie można ustawić ich bezpośrednio przy ścianie. Kuchnię połączoną z pokojem dziennym możesz oddzielić także niską ścianą, za nią zamontować blat, a na przeciwległej ścianie meble wiszące i niskie szafki.

Kuchnia w kształcie litery U a kolejność stref

Aby korzystanie z kuchni w kształcie litery U (i nie tylko) było wygodne i funkcjonalne, podczas aranżacji warto postępować zgodnie z zasadą pięciu stref. Oznacza to, że meble i sprzęty powinny być ustawione w następującej kolejności:

  1. Strefa przechowywania zapasów – tutaj rozpakowujesz i przechowujesz zapasy, dlatego ta strefa powinna znaleźć się najbliżej wejścia. W tej części umieszcza się zwykle lodówkę oraz szuflady czy szafki na przechowywanie produktów suchych, przetworów i puszek, a także blat na rozpakowanie zakupów.
  2. Strefa przechowywania wyposażenia kuchennego, czyli miejsce na przedmioty codziennego użytku, takie jak zastawa stołowa, sztućce, szklanki, kubki, przybory i pojemniki kuchenne oraz sprzęt AGD.
  3. Strefa zmywania, inaczej strefa mokra – część kuchni przeznaczona na zlewozmywak, zmywarkę, kosz na śmieci czy przechowywanie środków czystości.
  4. Strefa przygotowywania posiłków – serce kuchni. Nie obejdzie się tu bez wygodnego blatu. Warto postarać się także o łatwy dostęp do drobnego sprzętu kuchennego, np. robotów, mikserów czy blenderów, a także do sztućców roboczych, desek do krojenia, przypraw czy oleju.
  5. Strefa gotowania i pieczenia – część kuchni z piekarnikiem, okapem i płytą grzewczą. Tutaj zwykle znajduje się miejsce na przechowywanie garnków, patelni czy form do pieczenia, a także blat do serwowania posiłków.

Oczywiście nie jest to jedyny, słuszny układ stref w kuchni (w kształcie litery U i nie tylko). Powyższe zasady możesz potraktować, jako inspirację, ale rozmieszczenie poszczególnych mebli czy sprzętów dopasować do wielkości i szerokości pomieszczenia oraz własnych potrzeb.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: