Mała łazienka w bloku – z prysznicem czy z wanną?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Mała łazienka w bloku czy kamienicy to czasem wyzwanie aranżacyjna – zwłaszcza jeśli marzysz o wannie. Najczęściej w niewielkich pomieszczeniach montuje się prysznice – z oczywistych względów. Zajmują po prostu mniej miejsca. Ale czy skromny metraż łazienki musi zawsze wiązać się z rezygnacją z wymarzonej wanny? I na co zwrócić uwagę, wybierając urządzenia łazienkowe? Sprawdźmy to!

Funkcjonalna, mała łazienka w bloku – zacznij od projektu

Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, skoncentruj się na projekcie łazienki. Nie warto podchodzić do etapu projektowania po macoszemu, a już na pewno nie warto kupować sprzętów, mebli i armatury na oko. Musisz wszystko dokładnie zmierzyć i przede wszystkim zastanowić się, jakie są nawyki i potrzeby Twoje oraz pozostałych domowników.

Stwórz szkic łazienki albo użyj wybranego programu, a potem zacznij zastanawiać się nad wyborem wyposażenia. Przemyśl nie tylko układ armatury i sprzętów, ale też aranżację mebli – zastanów się, ile półek i szafek będziesz potrzebować, żeby pomieścić wszystkie kosmetyki, akcesoria, detergenty i sprzęt.

Co jest najważniejsze podczas planowania łazienki?

  • Dokładne zmierzenie powierzchni.
  • Wiedza na temat minimalnych odległości między łazienkowymi sprzętami i ceramiką,
  • Znajomość wymiarów wanien czy pryszniców.
mała łazienka w bloku

Prysznic czy wanna w łazience w bloku? Sprawdź wymiary

Standardowe wymiary kabiny prysznicowej to 90 x 90 cm. Jeśli jednak takie gabaryty nie pasują do Twojej łazienki, możesz postawić na kabinę o mniej standardowych wymiarach, np. 80 × 90 cm czy 80 × 100 cm, albo na brodzik półokrągły. Dobrym pomysłem jest też montaż prysznica bez brodzika – z odpływem liniowym lub punktowym. Takie rozwiązanie pozwala na wydzielenie dowolnej przestrzeni szklanym parawanem lub drzwiami prysznicowymi.

Wymiary wanien mogą być przeróżne, ale zwykle mają one 80 cm szerokości i 160-180 cm długości. Co jeśli marzysz o wannie, ale takie wymiary nie wchodzą w grę ze względu na powierzchnię łazienki? Możesz zdecydować się np. na jedno z poniższych rozwiązań:

  • mała wanna do siedzenia o wymiarach 70 × 140 cm lub 70 × 120 cm – powiększysz ją, dobudowując murek, a w nim lub na nim zamontować np. półki, albo zdecydować się na panel meblowy z wbudowanymi schowkami, szaflami czy szufladami,
  • wanna asymetryczna – przynajmniej dwie krawędzie takiej wanny są do siebie prostopadłe, ale pozostałe mogą mieć różne kształty. Jedna krawędź wanny może się zwężać, być zaokrąglona lub mieć nieregularny kształt (np. z uskokiem). Wszystkie ściany wanien asymetrycznych mogą mieć też różne długości. Dzięki temu przy krótszym boku możesz zamontować np. umywalkę. Poza tym zwężająca się wanna pozwala zyskać nieco wolnej przestrzeni w łazience,
  • wanna i pralka – jeśli zależy Ci na tym, żeby w łazience znalazła się i wanna, i pralka, zdecyduj się na pralkę w zabudowie, a nad nią umieść blat, szafki lub półki albo lustro.

Wskazówka!

Nie możesz zdecydować się, czy chcesz prysznic, czy wannę? Postaw na rozwiązanie 2 w 1 czyli wannę ze szklanym parawanem (lub z tworzywa sztucznego) albo drzwiami nawannowymi. 

mała łazienka w bloku z wanną

Odległość między urządzeniami

Sprawdź, jaka jest optymalne odległość pomiędzy najważniejszymi elementami wyposażenia łazienki:

  • umywalka – powinna być zamontowana na wysokości około 80-85 cm od podłogi (mowa o górnej krawędzi) i minimum 30 cm od prostopadłej ściany. Baterię najlepiej umieścić 25-30 cm nad umywalką. Odległość między umywalką a wanną, sedesem czy prysznicem powinna być nie mniejsza niż 20 cm (chyba że decydujesz się na umieszczenie umywalki nad wanną – warto jednak poszukać odpowiedniego modelu, który będzie zgrabny i dopasowany do wanny). Najlepiej zachować też minimum 100 cm wolnej przestrzeni przed urządzeniem, żeby móc swobodnie do niego podejść,
  • wanna – jej górna krawędź powinna znajdować się na wysokości 55-60 cm nad podłogą. Odległość od uchwytu baterii do brzegu wanny powinna być większa nić 10 cm i mniejsza niż 25 cm. Przed wanną warto zostawić wolną przestrzeń o wymiarach 100-120 cm na 70-100 cm,
  • toaleta – nie powinna być zamontowana bliżej do prostopadłej ściany niż 20 cm. Brzeg miski zwykle umieszcza się na wysokości 40-45 cm nad podłogą. Wolna przestrzeń przed sedesem powinna mieć około 80 × 60 cm lub 80 × 80 cm,
  • prysznic – zwróć uwagę na to, jakiej szerokości są drzwi do prysznica, jeśli otwierają się na łazienkę. Sprawdź, czy nie będą blokowane przez inne sprzęty lub meble. Dobrze byłoby, gdyby wolna przestrzeń przed prysznicem nie była mniejsza niż 80 × 90 cm.

Oczywiście są to wartości umowne. Nie musisz scisle ich przestrzegać. Ważne, by wszystko dobrze przemyśleć i zaplanować. W małej łazience zwykle łatwiej zaaranżować prysznic, ale montaż wanny również jest możliwy (choć prawdopodobnie trzeba będzie isć na pewne ustępstwa).

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: