Oświetlenie w salonie – na co zwracać uwagę, by wnętrze zyskało na przytulności?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Salon pełni wiele funkcji – może być on jadalnią, kącikiem książkowym, miejscem na popołudniową drzemkę lub domowym kinem i miejscem spotkań. Urządzając salon trzeba zatem pamiętać o odpowiednim oświetleniu – nie powinno się ono składać z jednej lampy, a kilku źródeł światła. Jak dobrać oświetlenie w salonie, by pełniły swoje funkcje, a przy tym pasowały do wnętrza nowoczesnego, industrialnego lub klasycznego?

Publikacja partnerska

Wiele źródeł światła w jednym wnętrzu, czyli jak dobierać oświetlenie w salonie?

Od kilku lat króluje moda na otwarte przestrzenie. Skutkuje to tym, że salon najczęściej połączony jest z kuchnią i jadalnią. Każda z tych stref powinna mieć osobno zaprojektowane oświetlenie. Dzięki temu będzie ono pełniło swoje funkcje praktyczne, jak i dekoracyjne. Na jakie lampy warto sięgnąć w salonie?
 

Lampy wiszące, czyli sufit bez tajemnic!

Lampy wiszące montowane są bezpośrednio do sufitu. Są one najczęściej głównym źródłem światła. Jak dobierać lampę sufitową do swojego salonu? Materiał, wielkość czy rodzaj oświetlania lampy powinien zależeć od wielkości salonu i stylu, w jakim jest urządzony.
 

Lampy wiszące jako oświetlenie w salonie

Jako oświetlenie w salonie klasycznym często pojawiają się wiszące lampy, które umiejscowione są nad stołem. Dobrze, by miały one wiele źródeł światła, np. lampa Azzardo Stylo ma ich 8. Wybierając swój model lampy należy zdecydować, jak duży sprzęt jest potrzebny. Równie istotna jest możliwość regulowania przewodu, dzięki czemu będzie można dopasować lampę do wysokości pomieszczenia. W nowoczesnym salonie sprawdzi się lampa będąca połączeniem matowego szkła z metalem.

oświetlenie w salonie - lampa wisząca nad stół

Futurystyczna lampa sufitowa – czyli jaka?

Nad jasnym stolikiem i wypoczynkiem, w nowoczesnym i minimalistycznym pokoju dziennym, odnajdzie się lampa wisząca Azzardo Globus LED. Jest ona w całości wykonana z połyskującego metalu. Jej futurystyczny klosz tworzą pierścienie, wewnątrz których znajdują się kryształki, które zapewniają ciekawy efekt świetlny. Dzięki niebanalnej stylistyce i dużej ilości światła zadba o ciekawy efekt ozdobny, co może okazać się nieocenione w przypadku nowoczesnych aranżacji.

oświetlenie w salonie - futurystyczna lampa wisząca

Lampy podłogowe – dekoracja do przytulnego salonu

Jest to rodzaj oświetlenia punktowego, które sprawia, że salon sprawia wrażenia bardziej przytulnego i gościnnego. Świetnie sprawdza się w roli dekoracji, która w połączeniu z wygodnym fotelem, poduszkami i kocem stanie się ulubioną częścią domu każdego mola książkowego. Jeśli zamiast fotela, w tym miejscu pojawi się szezlong, będzie to idealne miejsce na popołudniową drzemkę.

A jaką lampę podłogową wybrać do salonu w stylu industrialnym?

Ciekawą propozycją na oświetlenie w salonie jest lampa podłogowa Max Light Terra. Jej podstawa wykonana jest z aluminium, dzięki czemu idealnie wpasowuje się do surowych wnętrz industrialnych czy loftowych. Taki rodzaj lamp najlepiej prezentuje się na tle czerwonej cegły lub surowej, betonowej ściany. Polecamy zestawić lampę z ciepłymi dodatkami w postaci kolorowej kanapy czy miękkich poduszek. Warto, by lampa miała ruchome ramię, co pozwoli skierować źródło światła w dowolnym kierunku.

oświetlenie do salonu - lampa podłogowa rustykalna
 
 
Artykuł powstał dzieki uprzejmości marki Tomix.

oświetlenie w salonie

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: