[Wydarzenie] Najlepsze Remonty Roku 2017 nagrodzone!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

31 stycznia 2018 roku targom BUDMA w Poznaniu po raz kolejny towarzyszyły emocje związane z rozstrzygnięciem konkursu Remont Roku 2017. Organizatorzy podkreślają, że wysoki poziom ponownie zaskoczył jury, a wybór laureatów był bardzo trudny. Uroczyste wręczenie nagród inwestorom i projektantom Remontów Roku 2017 odbyło się na stoisku MURATORA. Jesteście ciekawi wyników?

Publikacja partnerska

Kategorie konkursu – Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrze

Konkurs był podzielony na dwa etapyProjekty oraz Realizacje. Chętni mogli wysyłać swoje zgłoszenia od 17 marca 2017 roku do 18 października 2017 roku (w przypadku pierwszego etapu), a następnie do 18 grudnia 2017 roku (w przypadku drugiego etapu).  Nagrody losowane były w czterech kategoriach: Poddasze, Przebudowa, Termomodernizacja i Wnętrze.
 

Zwycięskie remonty to przykłady inspirujących realizacji, zachwycających wyglądem i  zwiększających komfort mieszkańców. Do konkursu napłynęło ponad 500 zgłoszeń, a nagrodą główną w każdej z kategorii było 10 tysięcy złotych.

Atmosfera wnętrza doskonałego

Kiedy myślimy o remoncie wnętrza, zazwyczaj rearanżacja kojarzy nam się przede wszystkim ze zmianą kolorów ścian i wyborem eleganckich dodatków. Anna Godnicz – laureatka w kategorii Wnętrze – wraz z biurem projektowym FORMATIV udowodniła, że odważne decyzje prowadzą do spektakularnych realizacji. Nowy układ ścian, powiększenie okien oraz zmiana koncepcji wykończenia włącznie ze szczegółowo zaprojektowanym oświetleniem to tylko niektóre z modyfikacji, na które zdecydowała się gdynianka.

aranżacja wnętrza jak to zrobic
przestronne wnętrze w bieli i szarości

Wnętrze przed remontem i po remoncie | Fot. MURATOR REMONT ROKU 2017

Remont miał na celu zrealizowanie spójnej i atrakcyjnej aranżacji. Jako podstawę wystroju wybrano stonowane barwy – biele i szarości, dzięki czemu wnętrze zyskało elegancki charakter. Akcenty pudrowego różu i kwieciste dodatki wprowadzają subtelnie romantyczny klimat, który przełamują kontrastujące z nimi detale w kolorze czarnym oraz szerokie, antracytowe ramy okien. Z drewnianych schodów wspornikowych oraz dużych, nowoczesnych przeszkleń projektanci uczynili główne ozdoby wnętrza. Realizację charakteryzują prostota i dobry smak w doborze środków architektonicznych.
 

Drugie życie zabytkowego poddasza

Zdobywcami pierwszego miejsca w kategorii Poddasze zostali Emilia i Wojciech Kocjanowie z Lublina, którzy – według własnego projektu – nadali strychowi zabytkowej kamienicy drugie życie. Ze starannością i szacunkiem zachowali i wyeksponowali oryginalne materiały: starą cegłę, deski podłogowe, drewniane elementy konstrukcyjne. Jury szczególnie doceniło wyobraźnię i ogromny wkład pracy własnej inwestorów.

jak wyremontować poddasze
klimatyczne poddasze jak je urzadzic

Wnętrze przed remontem i po remoncie | Fot. MURATOR REMONT ROKU 2017

Najwspanialszym elementem na poddaszu jest wielkie okno, z którego rozciągają się piękne widoki. Jego szczególną rolę podkreślono, stawiając przed nim stół jadalniany. W efekcie udało się stworzyć klimatyczne, wysokie wnętrze z antresolą, jakie trudno uzyskać w nowym domu. – inwestorka

Termomodernizacja – w pogoni za ciepłem i nowoczesnością

Domy typu kostka na stałe wpisały się w wygląd polskich osiedli. Prosta bryła domu w Rybniku okazała się zaletą, a możliwości przekształcenia go w nowoczesny i ciepły budynek dostrzegł Tomasz Pruszczyński. Bazując na projekcie Marcina Jurkiewicza z pracowni JURIKU architekci, dokonał kompleksowej termomodernizacji budynku, czym zapewnił sobie pierwsze miejsce w tej kategorii.

docieplenie budynku
jak przeprowadzić docieplenie budynku

Termomodernizacja przed remontem i po remoncie | FOT. MURATOR REMONT ROKU 2017

Termomodernizacja połączona była z wymianą instalacji oraz systemu wentylacji na mechaniczną z odzyskaniem ciepła. Dzięki tym działaniom stary dom został przekształcony w budynek energooszczędny, a jego fasada zyskała nowoczesny wygląd o minimalistycznej estetyce.
 

Przebudowy, które zachwycają

W kategorii Przebudowa Murator postanowił przyznać pierwsze miejsce ex aequo dwóm realizacjom, których inwestorzy otrzymali  nagrody w wysokości 5000 zł.  Obie metamorfozy niemal całkowicie odmieniły wygląd budynków mieszkalnych. Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg z Chorzowa przeprowadzili według własnego projektu (MMOA ARCHITEKCI) modernizację typowego domu kostki. Dzięki przebudowie budynek zyskał nową, nieporównywalnie wyższą wartość architektoniczną. Patrząc na zdjęcia przed remontem i po nim, aż trudno uwierzyć, że to ten sam dom. Nowoczesny i elegancki kształt białej kostki został uzupełniony dużymi podłużnymi przeszkleniami w ciemnych oprawach. Zmieniono też układ funkcjonalny wewnątrz – dawną piwnicę zaadaptowano na pomieszczenia mieszkalne. Stworzono zaciszny, częściowo zagłębiony taras. Całość tworzy spójną, niekonwencjonalną konstrukcję.

jak przebudowac dom
przebudowa domu jak to zrobic

 
 
Przebudowa domu przed i po remoncie | Fot. MURATOR REMONT ROKU 2017

Drugą z nagrodzonych w kategorii Przebudowa realizacją jest projekt YATTA ARCHITEKCI według wstępnej koncepcji Barbary Chromec. Inwestorem jest Krzysztof Domeradzki z Górki Pabianickiej, którego dom o charakterystycznej dla okolic Łodzi wiejskiej zabudowie może stać się wzorem dla projektów łączących stare budownictwo z nowoczesną estetyką. W przypadku tej realizacji jury szczególnie doceniło umiejętność uporządkowania architektury, która jednocześnie poprawiła warunki mieszkaniowe. Doceniono troskę, z jaką zachowano ślady przeszłości – aby wykorzystać stare ceglane mury, dom na poziomie parteru ocieplono od środka. Elewację urozmaica biały tynk dobudowanej części na poziomie piętra.

jak samodzielnie przebudować dom
jak zrewitalizować budynek

Przebudowa domu przed i po remoncie | Fot. MURATOR REMONT ROKU 2017
 

Wyjątkowość projektów i dbałość o wykończenie

Spośród zgłoszeń nadsyłanych przez cały rok w grupie Projekt dwukrotnie nagrodzono najlepsze pomysły, a ich autorzy otrzymali nagrody rzeczowe oraz nominacje do nagrody głównej. Na Międzynarodowych Targach Budownictwa i Architektury BUDMA 2018 na stanowisku MURATORA zaprezentowano najciekawsze realizacje zgłoszone do konkursu Remont Roku 2017.

Partnerami konkursu Remont Roku 2017 byli czołowi przedstawiciele branży budowlanej: Ceramika Color, Stargres, Aluplast, Termo Organika, Röben oraz Ceramika – Końskie. Firma Velux pełniła funkcję sponsora strategicznego. Obradom ośmioosobowego jury przewodniczyła Anna Wrońska – redaktor naczelna miesięcznika „Murator”. Jak podkreślają przedstawiciele jury, duża liczba zgłoszeń oraz różnorodność realizacji stanowiły trudność w wyłonieniu zwycięzców. Prace prezentowały bardzo wysoki poziom, a wiele z nich z pewnością stanie się inspiracją do podejmowania odważnych decyzji remontowych dla osób planujących metamorfozy swoich domów i mieszkań.
 

Na stronie www.remontroku.pl można obejrzeć wszystkie zgłoszone do konkursu realizacje. Już wkrótce pod tym samym adresem pojawią się także informacje na temat następnej edycji konkursu – Remont Roku 2018.

Laureaci konkursu Remont Roku 2017

W kategorii Wnętrze

Anna Godnicz (Gdynia) – nagroda główna
Inga Pilarska (Warszawa) – wyróżnienie
Paulina Kostyra-Dzierżęga i Jarosław Dzierżęga – wyróżnienie

W kategorii Poddasze

Emilia i Wojciech Kocjanowie (Lublin) – nagroda główna
Anna Sąsiadek (Gliwice) – wyróżnienie
Mateusz Galiński (Warszawa) – wyróżnienie specjalne

W kategorii Termomodernizacja

Tomasz Pruszczyński (Rybnik) – nagroda główna
Katarzyna Kołodziejska (Poznań) – wyróżnienie
Gertruda i Marek Falkowscy (Króle Duże) – wyróżnienie specjalne

W kategorii Przebudowa

Marta Hausman-Dyląg i Maciej Dyląg (Chorzów) – nagroda główna
Krzysztof Domeradzki (Górka Pabianicka) – nagroda główna
Sebastian Miecielica (Mikaszówka) – wyróżnienie specjalne
Jacek Marciniak (Częstochowa) – wyróżnienie specjalne

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: