Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Czy o sukcesie przy sprzedaży mieszkania decyduje tylko jego cena, metraż, lokalizacja i stan techniczny? Nie tylko. Wiele zależy m.in. od ogólnego wrażenia potencjalnych nabywców, emocji, jakie towarzyszą im w trakcie oględzin lokalu, a nawet treści ogłoszenia i dodanych zdjęć. Na jakie niuanse zwrócić uwagę i jak przygotować mieszkanie na sprzedaż? Sprawdźmy.

Home staging - przygotowywanie mieszkania

Przygotowanie mieszkania na sprzedaż – ogólne wskazówki

Jak przygotować mieszkanie na sprzedaż? Przede wszystkim zadbaj o ogólne wrażenie, jakie będą wywoływać wnętrza. Czy jest to miara trudna do uchwycenia? Być może – nie ma przecież konkretnych wytycznych, które sprawdzą się zawsze i wszędzie. Możesz jednak skorzystać ze wskazówek, które pozwolą Ci tak przygotować wnętrza, by potencjalni kupcy po przekroczeniu progu mieszkania poczuli się, jak u siebie.

  • Spójrz na mieszkanie nie jak na własne lokum, w którym spędziłeś  kilka lub kilkanaście lat życia – popatrz na nie z perspektywy nabywcy. Zastanów się, co Ty chciałbyś, a czego nie chciałbyś zobaczyć w mieszkaniu, które przychodzisz oglądać z myślą o jego kupnie.
  • Zadbaj o to, by wnętrza były schludne i czyste. Przyjrzyj się ścianom, podłogom, armaturze i sprzętom. Jeśli w łazience masz popsute sanitariaty i cieknący kran, a w kuchni rozpadające się meble, mieszkanie raczej nie wywrze dobrego wrażenia na kupcach. Nie będą czuć się we wnętrzach dobrze, a kiepski stan mieszkania odstraszy ich od zakupu w obawie przed dużymi wydatkami na remont.
  • Zadbane mieszkanie pomoże nabywcom wyobrazić je sobie w stanie przybliżonym do docelowego – powinno być więc możliwie jak najbardziej neutralne i schludne, a do tego przytulne i komfortowe.
Jak sptrzedać mieszkanie

Remont mieszkania przed sprzedażą – tak czy nie?

To, czy remontować mieszkanie przed sprzedażą, zależy oczywiście zależy od stanu mieszkania i daty ostatniego remontu. Zastanów się, co warto wymienić lub naprawić, a co wystarczy odświeżyć. Zwróć uwagę przede wszystkim na:

  • stan ścian i podłóg – jeśli ściany są pomalowane na jaskrawe kolory, widać na nich zabrudzenia czy pęknięcia albo są pokryte starymi tapetami, warto rozważyć ich renowację. Czasem wystarczy tylko umycie ścian, a czasem lepiej przemalować je np. na jasny kolor i usunąć drobne usterki. Czy wymieniać płytki w łazience? Jeśli nie chcesz porywać się na taki wydatek, spróbuj pomalować je farbą do płytek. Podobna zasada tyczy się podłóg – stare linoleum, które lata świetności ma już za sobą, lepiej wymienić, ale jeśli na podłogach leży parkiet, może wystarczyć jego porządne wyczyszczenie i pastowanie lub olejowanie (ewentualnie cyklinowanie),
  • stan mebli – zwłaszcza kuchennych. Jeśli zabudowa jest w dobrym stanie, nowi właściciele nie będą musieli jej wymieniać, a to może podnieść cenę mieszkania lub przyspieszyć sprzedaż. Czy meble w kuchni warto wymieniać przed sprzedażą? Jeśli są w fatalnym stanie, można pokusić się o wymianę, jednak nie jest to najtańsze rozwiązanie. Czasem wystarczy dokręcenie zawiasów, podciągnięcie drzwi, pomalowanie lub oklejenie frontów czy wymiana uchwytów,
  • drobne usterki i mankamenty, takie jak obluzowane gniazdko, skrzypiące drzwi, urwane zawiasy, pęknięte płytki na ścianach, pleśń w rogu ściany nad oknem, pęknięta umywalka, kabina prysznicowa pokryta zaciekami, brudne fugi itp.

Home staging – sztuka przygotowywania mieszkań na sprzedaż

Home staging to sztuka przygotowywania mieszkań na sprzedaż czy na wynajem. Chodzi przede wszystkim o podkreślenie charakteru mieszkania, nadanie mu klimatu i stworzenie przytulnej atmosfery. Potencjalny kupiec podczas oglądania mieszkania ma czuć się przyjemnie i komfortowo, jak u siebie.

jak przygotować mieszkanie do sprzedaży

Oprócz tego, że wnętrza muszą być uporządkowane, czyste i zadbane, a największe usterki powinny być naprawione, ważne są także detale. Przygotowując mieszkanie na sprzedaż, zwróć uwagę m.in. na:

  • oświetlenie – to ono ma duży wpływ na atmosferę we wnętrzach. Dobre oświetlenie odmienić charakter mieszkania. Postaw m.in. na światło boczne w postaci kinkietów, lamp czy girland, a także na żarówki o jasnym, ale ciepłym świetle,
  • dekoracje – pozbądź się (przynajmniej z widoku) nadmiaru bibelotów, zdjęć z wakacji, pamiątek czy innych, osobistych przedmiotów. Potencjalny kupiec po wejściu do mieszkania powinien poczuć się swobodnie i móc z łatwością wyobrazić sobie siebie, przebywającego we wnętrzach. Ważne jest jednak to, by nie zostawić mieszkania gołego – pozbawionego wszelkich ozdób. Mieszkanie powinno być subtelnie udekorowane – ma być przytulnie i neutralnie. Postaw więc na kilka dekoracji w podobnym stylu i zbliżonej kolorystyce. Możesz wybrać np. dekoracyjne poduszki i koce, zasłony i plakat lub obraz oprawione w estetyczną ramę,
  • detale – postaw kropkę nad i, która powie nowym mieszkańcom: „tu mieszka się dobrze i przytulnie”. Nabywcy powinni poczuć się ciepło i swobodnie, a takie wrażenie mogą wywołać np. talerz z owocami w kuchni, unoszący się w powietrzu zapach pieczonego chleba lub kawy (możesz włożyć do nagrzanego piekarnika talerzyk z kilkoma kroplami aromatu do pieczenia), ręczniki dla gości ułożone estetycznie w koszyku przy umywalce, książka na stole w pokoju czy stoliku nocnym przy łóżku.

Ogłoszenie i zdjęcia

Wszystkie wskazówki, o których czytałeś przed chwilą, warto wykorzystać i wdrożyć jeszcze przed zrobieniem zdjęć mieszkania i wystawieniem ogłoszenia. W końcu musisz jakoś zachęcić kupców do odwiedzenia Twojego „M”. Zanim zaczniesz robić zdjęcia, wysprzątaj dokładnie mieszkanie, zadbaj o dekoracje i detale.

mieszkanie na sprzedaż

Zdjęcia najlepiej robić w świetle dziennym z ewentualnym dodatkiem sztucznego światła. Unikaj jednak robienia zdjęć w ostrym świetle, np. w południe. Sesję najlepiej zorganizować w czasie tzw. golden hours, czyli w okolicach zachodu lub ewentualnie wschodu słońca (jeśli okna mieszkania wychodzą na wschód). Do ogłoszenia możesz dodać też kilka fotografii mieszkania po zmroku – udekorowanego światłem, z zapalonymi świeczkami czy przytulnym oświetleniem bocznym.

Ogłoszenie powinno być treściwe i opisywać mieszkanie w konkretny, wyczerpujący sposób. Postaraj się też pisać ogłoszenie „od człowieka dla człowieka”. Dodaj do treści kilka krótkich zdań odwołujących się do emocji. Na przykład zamiast suchego: „bliska lokalizacja parku”, napisz: „Z okna rozciąga się piękny widok na sąsiedni park. Tuż pod klatką możesz odpocząć na ławce w cieniu drzew”.

Krótko mówiąc – diabeł tkwi w szczegółach. Zadbaj więc o to, by Twoje mieszkanie było jak najbardziej dopieszczone.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: