Wylewka do baterii kuchennej – wybierz najlepszą!

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Każdy z nas ma inne wyobrażenie o idealnej kuchni, bo każdy z nas ma inne potrzeby. Nieistotne, czy dużo gotujesz i masz mnóstwo miejsca, czy też woda w kuchni służy Ci wyłącznie do parzenia kawy. Niezależnie od tego, jakie są Twoje wymagania, jesteśmy w stanie znaleźć dla Ciebie idealną baterię kuchenną! 

Praca w każdej kuchni może być komfortowa, a odpowiada za to dobrze dobrana wylewka kuchenna. Duży wybór funkcji, które można ze sobą łączyć, dają wiele możliwości. Chcesz je poznać? Czytaj dalej!

Wysoka wylewka kuchenna — kto tak naprawdę jej potrzebuje?

Wysoka wylewka do baterii zlewozmywakowej to dziś standard. Duża odległość od perlatora do dna zlewozmywaka oznacza dużo przestrzeni na wykonywanie prac kuchennych. Ale swoboda użytkownika to nie jedyna zaleta wysokiej baterii. Wybierając model o eleganckim wzornictwie, montujemy w kuchni nie tylko narzędzie, ale też prawdziwą ozdobę.

Wysoka wylewka baterii kuchennej to dobry wybór dla osób, które często korzystają z kuchni, mają duży zlewozmywak, często zmywają ręcznie. Samo pomieszczenie powinno być też na tyle przestronne, aby armatura tego typu swobodnie się w nim zmieściła. Warto np. sprawdzić, czy po montażu baterii, szczyt wylewki nie będzie zahaczał o znajdującą się nad nią szafkę.

Niska wylewka — czy to praktyczne?

W opozycji do wysokiej wylewki stoją baterie z wylewką średnią lub niską. Czy takie rozwiązanie sprawdza się w kuchni?

Wylewka do baterii kuchennej, która znajduje się w niewielkiej kuchni, przy małym zlewozmywaku może, a nawet powinna być niska. Pozwoli to zachować odpowiednie proporcje, a także umożliwi komfortowe użytkowanie. To także dobre rozwiązanie do większych kuchnia przeznaczone dla osób, które nie gotują często, a naczynia zmywają w zmywarce.

Niska wylewka kuchenna może jednak utrudnić napełnianie dużych naczyń. Dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jak korzystamy z kuchni i czy takie rozwiązanie będzie wystarczające,

Wylewki typu L, C oraz U – alfabet stylu

Wylewki kuchenne są dostępne w różnych kształtach. To kwestia głównie estetyczna, ale nie mniej ważna. Dobrze, jeśli styl baterii pasuje do całego pomieszczenia i stanowi jeden z elementów spójnej układanki. Najpopularniejsze kształty wylewek to:

  • L — wylewka, która w połączeniu z korpusem, tworzy kształt odwróconej litery „L”. To jedyny kształt wylewki, który dostępny jest we wszystkich rozmiarach.
  • C — wylewka, która w połączeniu z korpusem, tworzy kształt litery „C”.
  • U — wylewka, która w połączeniu z korpusem, tworzy kształt litery „U”.

Wylewki kuchenne „C” i „U” są wylewkami wysokimi. Z uwagi na swój kształt, jako baterie niskie nie byłyby wygodne w użytkowaniu.

GROHE

972.44 zł

GROHE Minta – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

997.90 zł

GROHE Minta – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

1050.42 zł

GROHE Minta – jednouchwytowa bateria kuchenna

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Wyciągana końcówka wylewki ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

Wyciągana końcówka wylewki z 2 strumieniami wody, ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

Wyciągana końcówka wylewki z 2 strumieniami wody, ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

Wysoka, elegancka wylewka typu „L”

Wysoka, elegancka wylewka typu „C”

Wysoka, elegancka wylewka typu „U”

Sprawdz czy pasuje do twojego wnętrza

Sprawdz czy pasuje
do twojego wnętrza

Wyciągana wylewka – swoboda na wyciągnięcie ręki

Wyciągana wylewka do baterii kuchennej staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego, bo jej zalety są nie do przecenienia.

Każdy, kto robi w kuchni coś więcej, niż gotowanie wody na herbatę, doceni wygodę, jaką daje wyciągana wylewka. Końcówka takiej wylewki, w tym perlator, jest umocowana na elastycznym, wysuwanym wężu. Wystarczy lekko pociągnąć, aby wydłużyć nasze narzędzie pracy i wygodnie spłukać zlewozmywak, umyć warzywa czy naczynia. Po skończonym użyciu wąż sam chowa się w wylewce za sprawą obciążnika znajdującego się pod zlewozmywakiem. Często wykorzystywanym rozwiązaniem jest także magnes, który pomaga wylewce „wskoczyć” na swoje miejsce.

Zmień zwykły strumień w prysznic!

Opcją baterii z wyciąganą końcówką jest bateria oferująca możliwość zmiany strumienia na prysznicowy. To kolejna, przydatna funkcja dla osób, które często gotują, myją warzywa lub mają dużo naczyń, które nie nadają się do mycia w zmywarce.

Aby ułatwić zmianę strumienia ze zwykłego na prysznicowy, na wyciąganej końcówce zwykle umieszczony jest wygodny przycisk, który pozwala szybko się między nimi przełączać. Dzięki temu nie trzeba używać do tego obydwu rąk, co z pewnością przyda się podczas wykonywania wszelkich angażujących kuchennych prac. 

Warto w tym miejscu nadmienić, że ostatnio na rynku pojawiły się nowe modele baterii, które oferują dodatkowy, trzeci strumień wody. Dodatkowo zwiększa on wszechstronność zastosowań armatury, co z pewnością docenią wszyscy entuzjaści gotowania.

GROHE

296,99 zł

GROHE Eurosmart – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

1199.00 zł

GROHE Essence – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

1459.00 zł

GROHE Zedra – jednouchwytowa bateria kuchenna

Duża swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 140°

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Wylewka średniej wysokości – idealna do mniejszych zlewozmywaków

Wyciągana końcówka wylewki z 2 strumieniami wody, ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

 

Funkcja „Stop” pozwalająca na zatrzymanie przepływu w dowolnym momenc

GROHE Magnetic Docking –  łatwe i precyzyjne dokowanie wyciąganej wylewki do pozycji wyjściowe

Wyciągana końcówka wylewki z 3 strumieniami wody ułatwiającymi kuchenne prace: laminarny, prysznicowy SpeedClean, strumień Grohe Blade (zużycie wody mniejsze nawet o 70% i jeszcze większa wydajność natrysku)

Wylewka sprężynowa – profesjonalna pomoc w każdej kuchni

Wylewka giętka do baterii kuchennej, zwana też wylewką sprężynową, to najbardziej profesjonalne rozwiązania z przedstawionych. Jest używane na szeroką skalę w m.in. w restauracjach, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować ją również w domowej kuchni.

Dlaczego sprężynowa? Nazwa bierze się z metalowego oplotu wokół węża, którym płynie woda – przypomina on sprężynę, choć w przypadku baterii kuchennej jego zadaniem jest ochrona znajdującego się wewnątrz przewodu. 

Wylewka tego typu pozwala na manewrowanie strumieniem pod niemal każdym kątem i z naprawdę dużą mocą, szybkie napełnianie naczyń wodą oraz skuteczne czyszczenie nawet mocno ubrudzonych warzyw. Pokochają ją zwłaszcza te osoby, dla których gotowanie to pasja i spędzają w kuchni każdą wolną chwilę.

Bateria kuchenna giętka niestety nie nadaje się do każdej kuchni. Aby korzystanie z niej było wygodne, potrzebuje dużo przestrzeni zarówno po bokach, jak i powyżej. Nie nadaje się też do małych zlewozmywaków — odpowiedni model również zajmie trochę miejsca. Z tego powodu najlepiej zainstalować ją na wyspie kuchennej. Można oczywiście zamontować ją także na blacie, ale wtedy trzeba zrezygnować z szafek wiszących w tym miejscu, aby wylewka o nic nie zahaczała.

Wylewka obracana… ale w jakim zakresie?

Kąt obrotu to kolejna ważna cecha wylewki do baterii kuchennej. Wbrew pozorom to nieprawda, że im większy zakres obrotu, tym lepiej. W rzeczywistości wszystko zależy od kuchni, w której stanie wybrana bateria.

Mały zakres obrotu wynosi nie więcej, niż 100°. Zda egzamin w małych, ciasnych kuchniach, w których bateria znajduje się blisko mebli i może o nie zahaczać. Ponadto, zamontowana przy niewielkim zlewozmywaku ograniczy ryzyko zalania blatu po nieumyślnym pchnięciu wylewki.

Kosztem tej kompaktowości jest komfort użytkowania — ograniczony zakres ruchów może być frustrujący.

Duży zakres ruchów wylewki sięga pełnego obrotu, czyli 360°. Potrzebuje dużo więcej miejsca, ale ma też dużo więcej do zaoferowania. Świetnie nadaje się do dużych zlewozmywaków 1,5- i 2-komorowych, na wyspę kuchenną lub przestronny blat.

Kompromisem jest regulowany kąt obrotu. To funkcja, która umożliwia zablokowanie zakresu ruchów na wybranym poziomie i zmienienie go, gdy zajdzie taka potrzeba. Najczęściej spotykane stopnie regulacji to 0° (całkowite unieruchomienie), 150° i 360°.

GROHE

998.00 zł

GROHE Eurodisc – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

929.88 zł

GROHE Minta – jednouchwytowa bateria kuchenna
GROHE

3241.30 zł

GROHE Eurocube – jednouchwytowa bateria kuchenna

Wylewka obracana w zakresie 100° – idealny kompromis między oszczędnością miejsca a funkcjonalnością

Możliwość zablokowania obrotu wylewki na jednym z 3 zakresów – 0°/150°/360° i dopasowania go do swoich potrzeb

Pełna swoboda obsługi dzięki wylewce obracanej w zakresie 360°

Wylewka średniej wysokości – idealna do mniejszych zlewozmywaków

Wysoka, elegancka wylewka typu „L”

Wysoka, sprężynowa wylewka – idealna do profesjonalnych i półprofesjonalnych zastosowań

Wyciągana końcówka wylewki z 2 strumieniami wody, ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

Końcówka wylewki z 2 strumieniami wody, ułatwiająca zmywanie i mycie warzyw

Wylewka do baterii kuchennej to dużo więcej, niż źródło wody. Każda kuchnia ma swoją specyfikę — tak samo, jak jej użytkownicy. Aby codzienne korzystanie z niej było źródłem satysfakcji, nie frustracji, warto zastanowić się nad swoimi potrzebami i wybrać armaturę, która będzie je spełniać. Mamy nadzieję, że z powyższym poradnikiem nie będzie to już problemem.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: