Lamele ścienne są jednym z najgorętszych trendów wnętrzarskich tego sezonu. Niektórzy podchodzą do tej mody krytycznie, upatrując w niej coś w rodzaju „odgrzewanego kotleta” i po prostu kolejną wariację na temat starej, nudnej boazerii. Inni są zachwyceni tą dekoracją do tego stopnia, że najchętniej wykończyliby w ten sposób wszystkie powierzchnie w swoim domu. Gdyby ktoś chciał poznać nasze zdanie na ten temat, to generalnie jesteśmy na TAK. Ale tak samo jak w przypadku wszystkich innych ozdób, zachęcamy do zachowania zdroworozsądkowego umiaru i dobrego przemyślania swojej zakupowej decyzji.
Co to są lamele ścienne?
Lamele ścienne to ułożone z przerwami (rowkami, ryflowaniem…) na ścianie lub suficie pionowe deski – listewki, zwane lamelkami. Stworzona przy ich pomocy powierzchnia jest tak rzeczywiście, jak i wizualnie trójwymiarowa.
Jak są zrobione lamele ścienne?
Lamele ścienne wykonuje się przede wszystkim z trzech rodzajów materiałów:
- Litego drewna.
- Płyty MDF pokrytej naturalną okleiną meblową (fornirem).
- Płyty MDF pokrytej tworzywem sztucznym – PCV (folią termoplastyczną), a rzadziej akrylem.
Lamele ścienne sprzedawane są masowo w formie gotowych do montażu większych fragmentów – lamelki są już umieszczone na płycie bazowej – lub przygotowywane na indywidualne zamówienie.
Lamele ścienne. Zalety
- Ponadczasowy, bardzo estetyczny i uniwersalny wygląd. Lamele ścienne pasują do wnętrz urządzonych w różnych stylach: minimalistycznym, klasycznym, przejściowym, skandynawskim, japandi, industrialnym i wielu innych. Znana niemiecka projektantka, Elaine Andrea Herrmann, podkreśla
Trend na powierzchnie listwowe, który obecnie przeżywamy, ma swoje korzenie w starożytności. Ten motyw był podejmowany na nowo we wszystkich epokach sztuki, czy to w klasycyzmie, neoklasycyzmie czy historyzmie.
Elaine Andrea Herrmann
- Szeroka gama kolorystyczna.
- Świetny sposób na wprowadzenie do wnętrza faktury, dzięki czemu pomieszczenie nabiera charakteru, głębi, stają się ożywione i bardziej dynamiczne. Aleksandra Martynowska, projektantka z poznańskiego 404Stud.io zauważa:
Czasami mam wrażenie, że we wnętrzu wciąż czegoś brakuje. W takich przypadkach sprawdzam, czy faliste konstrukcje i listwy mogą je ożywić. Widać to bardzo dobrze w meblach moich projektów, na przykład we wnętrzu, które jest moim zdaniem nieco zbyt harmonijne, można uzyskać prawdziwy zastrzyk energii po prostu zmieniając fronty szafki.
Aleksandra Martynowska
- Doskonały patent na fragmentaryzację większych przestrzeni. Wspomniana wyżej niemiecka eksperta przekonuje:
Pofałdowane panele ścienne harmonizują duże powierzchnie. Możesz nadać pomieszczeniom subtelną strukturę i oddzielić od siebie poszczególne obszary. Z ich pomocą powstają organicznie wyglądające podziały pomieszczeń, które naturalnie wpasowują się w ogólną koncepcję.
Elaine Andrea Herrmann
- Drewniane lub drewnopodobne dodatki sprawiają, że mieszkanie staje się cieplejsze i przytulniejsze.
- Silne zaakcentowanie pionowych linii w pomieszczeniu sprawia, że wydaje się ono wyższe.
- Prosta recepta na zamaskowanie niedoskonałości ścian.
- Wyciszenie wnętrza i poprawienie jego akustyki, ponieważ ryflowana konstrukcja zmienia propagację fal dźwiękowych
- Odporność na wilgoć, która pozwala na zastosowanie także w łazience lub w kuchni.
- Bardzo łatwy montaż. Dzięki lamelom można szybko odmienić wygląd mieszkania bez przeprowadzania gruntownego remontu. Większości wariantów lameli ściennych można z powodzeniem zainstalować samodzielnie, nawet bez dużego doświadczenia w majsterkowaniu. Zwykle wystarczy przyklejenie ich do ściany klejem lub taśmą montażową, niepotrzebna jest więc chociażby wiertarka.
- Niska cena. Podstawowy model lameli ściennych – panel o szerokości 100 centymetrów z 15 lamelkami z okleiną PCV – to koszt około 100 złotych. Modele drewniane czy też np. z filcowym podkładem będą, oczywiście, odpowiednio droższe.
Lamele ścienne. Wady
- W nadmiarze mogą wyglądać odrobinę pretensjonalnie i stwarzać przytłaczające wrażenie.
- W szczelinach między listewkami może gromadzić się trudny do usunięcia kurz i brud.
- Tanie lamele nie są zbyt wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne.
Lamele ścienne. Jak wykorzystać je we wnętrzu?
Lamele ścienne na ścianie funkcjonalnej
Panele z lamelami prezentują się doskonale, kiedy posłużymy się nimi do zdefiniowania, zaakcentowania i wyznaczenia określonej strefy. Możemy wyłożyć nimi ścianę multimedialną z telewizorem, ścianę z kominkiem, za wezgłowiem łóżka w sypiali czy biurkiem domowej pracowni.
Lamele ścienne jako przegroda
Interesującym pomysłem jest stworzenie z lameli delikatnej i lekkiej ścianki działowej. Możecie wykorzystać „gołe” listewki bez podkładu i zbudować z nich ażurowe, oddychające przepierzenie.
Lamele ścienne obok innej tekstury
Ogromnie ciekawy efekt wizualny uzyskamy, kładąc panele ścienne z lamelkami w towarzystwie innego wykończenia, np. gładkich, pozbawionych rowkowania desek czy architektonicznego betonu. Asymetryczny akcent z lameli wprowadza intrygujący kontrast.
Lamele na ścianie ze sztuką
Panele lamelowe mogą stanowić atrakcyjne tło dla Waszego ulubionego obrazu czy grafiki.
Lamele ścienne i kuchnia otwarta na salon
W przypadku kuchni otwartej na salon z pomocą lameli można stworzyć niebanalne optyczne odgrodzenie strefy przygotowywania posiłków i dziennej.
Sufit z lameli ściennych
Niekonwencjonalne, ale przynoszące świetne aranżacyjne rezultaty zastosowanie lameli to pokrycie nimi sufitu.
Panele lamelowe maskujące drzwi
Jeżeli macie ochotę na lamelowy total look i na przykład ułożenie ich w całym przedpokoju, rozważcie pokrycie tą dekoracją także drzwi. Drzwi wtapiające się w wykończenie ściany mogą zamienić zwykły korytarz w elegancką, nowoczesną przestrzeń.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego