Jak urządzić małe mieszkanie? Zobaczcie, jakie pomysły w odpowiedzi na takie pytanie przedstawiają cenieni na świecie projektanci wnętrz!
Jak urządzić małe mieszkanie. 10 profesjonalnych trików
1. Stwórz nić kolorystyczną łączącą wszystkie pomieszczenia
Nie chodzi o to, aby we wszystkich pokojach zastosować dokładnie tę samą paletę. Aranżacyjny zabieg polega na zbudowaniu wrażenia, że na poziomie kolorystycznym poszczególne wnętrza korespondują ze sobą. Zastosuj pokrewne kolory wtórne i dodatki bądź akcesoria w podobnym odcieniu – np błękitu, czerwieni czy burgundowego. Spójny wygląd całego mieszkania tworzy przyjemną atmosferę. Kolorystyczny dialog sprawia, że przestrzeń wydaję się bardziej przestronna i otwarta; pozwala wywołać efekt „przepływu powietrza i energii”.
Autorka porady: Emma Green
2. Postaw na tapety z charakterem
Częstym aranżacyjnym błędem właścicieli małych mieszkań jest kurczowe trzymanie się jasnych, bezpiecznych barw (bieli, szarości, beżu itp.) i gładkich, pozbawionych wzorów powierzchni. Tymczasem sięgnięcie po tapetę z mocnym, wyrazistym motywem w kontrastujących kolorach sprawia, że wnętrze nabiera głębi i zyskuję jakby dodatkowy „wymiar”. Organiczne (biofilne) wzory pomagają także „rozmyć” nagromadzone w małym pomieszczeniu ostre linie i krawędzie, co sprawia, że pokój przestaje przypominać „ciasną, zamkniętą klatkę”.
Autorka porady: Avalana Simpson
3. Włącz miękkie tekstury
Żeby małe mieszkanie nie było przytłaczające, warto urządzić je w sposób warstwowy. A jednocześnie najprostszym i najciekawszym sposobem na wprowadzenie do wnętrza warstw jest zastosowanie tekstyliów. W małych pomieszczeniach szczególnie dobrze sprawdzają się aksamit i boucle – ozdobnie skręcona przędza z węzełkami i pętelkami. Dodają one pokojom wizualnego zainteresowania, ciepła i miękkości, ale ich nie zagracają.
Autorka porady: Juliette Thomas
4. Użyj lustra podłogowego
To, że lustrzane dekoracje optycznie powiększają przestrzeń, wie właściwie każdy. Mało kto jednak ma dobry pomysł, jak zastosować takowe w salonie lub sypialni. Świetnym rozwiązaniem będzie tam lustro podłogowe. Możesz na przykład postawić je za niskim, lekkim, ażurowym meblem, tak aby nie przeszkadzało i nie generowało ryzyka, że o nie zawadzisz.
Autor porady: Jon Sharpe
Jak urządzić małe mieszkanie? Sztuczki projektowe, które trzeba znać!
5. Wybierz jeden, dominujący mebel
W małym mieszkaniu nie powinno się znajdować zbyt wiele mebli. W niewielkim salonie zamiast skromnej kanapy i dwóch foteli lepiej wykorzystać jedną, okazałą sofę, której objętość i pojemność będzie odpowiadała sumie kilku mniejszych siedzisk. Małe wnętrza – wbrew pozorom – lubią się z wyposażeniem, które przyciąga wzrok, króluje w przestrzeni. W sypialni o powierzchni kilkunastu metrów kwadratowych z powodzeniem może zagościć na przykład imponujące łóżko z baldachimem lub wysokim wezgłowiem.
Autor porady: Katharine Pooley
6. Stosuj oświetlenie o rzeźbiarskiej formie
Zmorą małych mieszkań są ciężkie i przytłaczające wiszące żyrandole. W miejsce lampy nachalnie wypełniającej przestrzeń powieś oprawę o otwartej konstrukcji; szczególnie bazującą na polerowanym metalu. Lampy tego rodzaju nie blokują światła, a ich lekkie, czyste linie pięknie komponują się z kameralnymi wnętrzami.
Autor porady: Katharine Pooley
7. Wnętrza kokony
Kiedy pokój jest tak mały, że nawet najsprytniejsze projektowe sztuczki nie dadzą rady wizualnie go powiększyć, spróbuj czegoś wprost przeciwnego: spraw, żeby wnętrze zamieniło się w przytulny, otulający kokon. Efekt „wnętrza kokonu” uzyskasz dzięki monochromatycznej, ale intensywnej palecie (odcienie ochry, wina itp.) delikatnym, miękkim fakturom i ciepłemu oświetleniu.
Autorka porady: Katy Manolescue
8. Zaaranżuje galerię ścienną
Aby nadać małemu pokojowi więcej „życia” i dynamiki, nie ograniczaj się do powieszenia na największej ze ścian jednej tylko dekoracji. Świetne rezultaty przynosi utworzenie tutaj prawdziwej galerii z ulubionych grafik, fotografii i pamiątek. Niewielkie pomieszczenia prezentują się najlepiej, kiedy wyłamują się poza utarte schematy – odzwierciedlają pasje i indywidualizm właściciela.
Autorka porady: Freya Reed
9. Wypróbuj szafy walk-in
Termin walk-in na pewno kojarzy Ci się przede wszystkim z kabinami bez brodzika. Ale określenie to robi obecnie furorę także w odniesieniu do urządzania zupełnie innych niż łazienka pomieszczeń. Szafy walk-in to nic innego jak sprytnie zagospodarowane różnymi półkami i schowkami niewielkie wnęki – substytuty garderoby dla małych mieszkań.
Autor porady: Philipp Nagel
10. Połóż pasy na podłodze
Dekorowanie podłóg pasami jest nie tylko szalenie modne i efektowne, ale także pozwala na optyczne manipulowanie proporcjami pomieszczenia. Pasy prowadzą wzrok zgodnie z kierunkiem swojego biegu i wizualnie „rozciągają pomieszczenie”. Jeżeli planujesz ułożenie na podłodze desek, umieść je tak, aby wnętrze – w zależności od proporcji” – wydłużyć bądź poszerzyć.
Autor porady: John Flannigan
Jak urządzić małe mieszkanie? Napiszcie nam, co sądzicie o powyższych pomysłach…
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego