Dobrze zaprojektowana kuchnia to taka, która jest dla Ciebie wygodna i która po prostu Ci się podoba – ma być dopasowana do Twojego stylu życia, Twoich potrzeb i możliwości. Są jednak pewne ogólne wytyczne, którymi warto się kierować podczas projektowania tego wnętrza. Sprawdź, na co zwrócić uwagę, by przebywanie w kuchni było przyjemne i wygodne.
Gdzie lodówka, a gdzie zlewozmywak, czyli podział kuchni na strefy
Żeby kuchnia była funkcjonalna, warto przyłożyć szczególną wagę do rozmieszczenia mebli i sprzętów. Dlaczego to takie ważne? Po to, by wszystko znajdowało się zawsze pod ręką – by kosz na śmieci wysuwał wygodnie spod zlewu lub blatu, by zlewozmywak był zlokalizowany obok blatu roboczego, przy lodówce znajdowało się miejsce do wypakowywania zakupów, a deski do krojenia, noże i talerze były zawsze w zasięgu ręki. Czym kierować się podczas planowania kuchni? Zasadą trójkąta roboczego oraz podziałem kuchni na strefy.
Podział kuchni na 5 stref polega na takim rozmieszczeniu mebli i sprzętów, by kolejne sekcje następowały po sobie w określonej kolejności. Oczywiście możesz tylko zainspirować się zaproponowanym podziałem i dopasować plan pomieszczenia do swoich potrzeb, jednak warto przyjrzeć się tej zasadzie. Wszystkie poniższe strefy powinny być zlokalizowane jedna za drugą, najlepiej zgodnie z ruchem wskazówek zegara:
- strefa przechowywania zapasów – z lodówką, miejscem na przechowywanie suchych produktów, przetworów i warzyw oraz blatem, na który wypakujesz zakupy,
- strefa przechowywania wyposażenia kuchennego – na przechowywanie przedmiotów codziennego użytku (zastawy, sztućców, naczyń itp.),
- strefa mokra (strefa zmywania) – miejsce na zlewozmywak, zmywarkę kosz na śmieci i środki czystości,
- strefa przygotowywania posiłków – powinny znaleźć się tu wygodny blat, roboty kuchenne, sprzęty oraz akcesoria wykorzystywane podczas gotowania, sztućce, deski do krojenia itp.,
- strefa gotowania i pieczenia (oraz serwowania dań) – płyta grzewcza, okap, roboty kuchenne, miejsce na garnki i patelnie, blat do nakładania dań.
Więcej informacji na temat aranżacji kuchni i podziału pomieszczenia na strefy znajdziesz w tym wpisie: Kuchnia w kształcie litery U – pomysły na aranżacje .
Trójkąt roboczy to zasada, zgodnie z którą należy zaplanować przede wszystkim rozmieszczenie trzech podstawowych elementów wyposażenia kuchni: lodówki, zlewozmywaka i piekarnika lub płyty grzewczej. Jeśli spojrzelibyśmy na kuchnię z góry i połączyli wymienione sprzęty liniami, powinny one utworzyć trójkąt, a zlewozmywak, lodówka i kuchenka powinny być wierzchołkami tego trójkąta. Dzięki niewielkiej odległości między tymi elementami łatwiej wykonywać prace w kuchni – wszystko jest pod ręką.
Meble na wymiar czy gotowe zestawy – co wybrać?
W praktycznej kuchni nie powinno zabraknąć miejsca na żadne sprzęty i akcesoria. W związku z tym podczas planowania trzeba poświęcić dużo uwagi na wybór mebli – na wymiar lub gotowych zestawów. Szafki powinny być głębokie (zwykle mają do 55 cm), pojemne i dobrze rozlokowane. Muszą też otwierać się łatwo i wygodnie. Najlepiej byłoby, gdyby były wyposażone w dobre systemy przesuwne, które ułatwią wyciąganie z nich sprzętów czy przyborów kuchennych.
Czy zawsze meble na wymiar będą lepsze od gotowych zestawów? To zależy. Przede wszystkim od Twoich wymagań i zasobności Twojego portfela. Meble na wymiar pozwalają optymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń. Możesz zdecydować, ile chcesz mieć szafek podblatowych, ile szafek wysokich, ile półek, regałów, szuflad czy szaf. Możesz dopasować fronty i blaty do sprzętów AGD i zdecydować, gdzie ma się znaleźć płyta grzejna i okap, gdzie zlewozmywak, a gdzie lodówka. Niestety za taką dowolność zwykle trzeba też odpowiednio zapłacić – meble na wymiar do kuchni są zwykle sporo droższe od gotowców. Dlatego, jeśli chcesz wydać mniej, możesz poszukać gotowego zestawu. Być może znalezienie zestawu idealnego będzie kosztowało sporo pracy i trzeba będzie iść na pewne kompromisy, ale zdecydowanie jest to możliwe.
Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na meble na wymiar czy na gotowy zestaw, zwróć uwagę na jakość wykonania mebli oraz użytych materiałów. Meble kuchenne zwykle kupuje się na długie lata, dlatego warto poświęcić więcej uwagi i być może dopłacić, aby Twoja kuchnia była funkcjonalna i estetyczna przez długi czas.
Jasno, jaśniej, najjaśniej – oświetlenie w kuchni
W praktycznej kuchni warto postawić na kilka źródeł światła, rozmieszczonych w strategicznych miejscach. Odpowiednie oświetlenie pozwoli Ci z jednej strony doświetlić przestrzeń podczas gotowania, z drugiej – stworzyć przytulny klimat i nastrój odpowiedni np. do spożywania posiłków. W funkcjonalnej kuchni nie może zabraknąć:
- światła głównego – możesz postawić na jedną, główną lampę lub na kilka punktów świetlnych, zamocowanych np. na listwach. Światło powinno być rozproszone – takie, które najpierw odbije się od sufitu, a potem równomiernie oświetli całą kuchnię,
- oświetlenia blatów – nie tylko ułatwia przygotowywanie dań, ale też zwiększa bezpieczeństwo, ponieważ dobrze oświetla wszystkie sprzęty i ostre narzędzia. Oświetlenie pod szafkami pozwala stworzyć też przytulny nastrój w kuchni. Możesz postawić np. na taśmy LED lub oświetlenie punktowe. Zwróć jednak uwagę, by oświetlenie było odporne na wilgoć.
Oprócz światła głównego i oświetlenia blatów, możesz postawić też na światło boczne, np. na kinkiety w okolicy stołu.
Warto wiedzieć! Bez nich ani rusz – najważniejsze sprzęty w kuchni
Do najważniejszych sprzętów w kuchni należą zlewozmywak z baterią, lodówka i piekarnik z płytą grzewczą. Jaki zlew do kuchnie będzie najlepszy i jaki sprzęt AGD wybrać? Przeczytaj inne wpisy na naszym blogu:
- AGD do małej kuchni, czy wybór okapu, piekarnika i płyty muszą być trudne?
- Jaki zlew wybrać? Nasadowy, wpuszczany, podblatowy
- Jak dopasować zlewozmywak kuchenny i baterię, aby stworzyć funkcjonalny zestaw?
- Praktyczna bateria zlewozmywakowa to serce funkcjonalnej kuchni – jak ją wybrać?
- Lodówka do zabudowy – na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą?
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego