Meble kuchenne na wymiar to stosunkowo poważana i długoterminowa inwestycja. Dlaczego kuchnia na zamówienie to niemal zawsze najlepsze rozwiązanie? Z czego i jak może być wykonana tego rodzaju zabudowa? Przeczytajcie ten artykuł, aby podjąć bardziej świadomą decyzję konsumencką i mieć pełną kontrolę nad każdym etapem powstawania Waszej wymarzonej kuchni.
Meble kuchenne na wymiar a inne możliwości
Możemy wyróżnić trzy podstawowe rodzaje mebli kuchennych:
1. Magazynowe szafki kuchenne
Meble kuchenne tego typu produkuje się masowo w fabrykach i kieruje do sprzedaży w sklepach przed zamówieniem ich przez kupujących. Gotowe, prefabrykowane szafki kuchenne występują w wielu różnych modelach, kształtach, stylach i kolorach, nie ma jednak możliwości dostosowywania ich do swoich indywidualnych potrzeb estetycznych i funkcjonalnych. Magazynowe meble kuchenne mają standardowe rozmiary, najczęściej odpowiadające poniższym wartościom:
- Dolne szafki kuchenne z jednym frontem. Szerokość – 150, 200, 300, 400, 450, 500, 600 mm (prawdopodobnie najpopularniejsza) . Wysokość – 820-870 mm wraz z cokołem. Głębokość – 540-560 mm (ponieważ typowy blat ma 600 mm głębokości).
- Dolne szafki kuchenne z dwoma frontami. Szerokość – 800, 900, 1000, 1200 mm. Wysokość i głębokość jak wyżej.
- Szafki wiszące. Wysokość – od 400 do 1000 mm. Głębokość 300-350 mm.
Rozmiary standardowych szafek kuchenny są ściśle związane i dopasowane do wymiarów sprzętów kuchennych:
- Zlewozmywak – szerokość 45 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm.
- Lodówka – szerokość 60 cm,
- Piekarnik – szerokość 60 cm lub 90 cm,
- Zmywarka – szerokość 60 cm lub 45 cm.
Magazynowe szafki kuchenne to opcja najszybsza i najbardziej ekonomiczna. Ale urządzanie kuchni przy ich pomocy przypomina układanie wielkich, prostych klocków do dzieci. Trzeba liczyć się z tym, że nie zagospodarujemy w ten sposób pomieszczenia w pełni. Niemal na pewno zostaną nam jakieś „martwe, puste strefy”. Dodatkowo nie będziemy mieli szczególnego wpływu na wiele – newralgicznych dla codziennego użytkowania – elementów, jak chociażby zawiasy czy prowadnice szuflad.
2. Szafki kuchenne pół-niestandardowe
Szafki tego rodzaju, w przeciwieństwie do szafek magazynowych, nie są budowane aż do momentu otrzymania zamówienia od klienta. Nabywający otrzymuje dość szeroki wachlarz możliwości konfiguracyjnych. Może decydować np. o rodzaju frontów, rozmiarze szuflad, głębokości szafki itp. „Porusza się” jednak tylko w obrębie opracowanego przez producenta katalogu, a ten zwykle bazuje na standardowych rozmiarach i rozwiązaniach. Szafki typu semi-custom to opcja pośrednia – tak czasowo, jak i cenowo – między szafkami magazynowymi a konstruowanymi na wymiar.
3. Szafki kuchenne na wymiar/niestandardowe
Meble kuchenne na zamówienie mogą być praktycznie wszystkim, czego zażyczy sobie klient. Szafki kuchenne zamawiane u dobrego stolarza lub w wyspecjalizowanych w tego typu zabudowach sklepach sporządzane są od początku do końca według zleconej specyfikacji.
Meble kuchenne na wymiar – zalety:
- Nieograniczone opcje/unikalność. Szafki na zamówienie można idealnie dopasować nie tylko do możliwości własnej kuchni, ale także do swojego stylu życia i gustu. Mając wpływ na dokładnie wszystkie elementy (widoczne i niewidoczne), jesteśmy w stanie zaplanować kuchnię, w której po prostu będziemy czuć się jak w domu. Kuchnia w stylu skandynawskim czy prowansalskim; nowoczesna czy retro? Oparta na liniach poziomych czy ponownych? W kolorach klasycznych czy niestandardowych? Decydujemy my i nikt inny.
- Maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Meble kuchenne na wymiar pozwalają wykorzystać wszystkie obszary kuchni w najlepszy możliwy sposób. Nie musimy się martwić, że mamy kuchnię zbyt wąską lub zbyt małą. Dzięki odpowiedniemu projektowi nie zmarnujemy żadnego miejsca.
- Wysoka jakość. Ręczne, staranne wykonanie w połączeniu z dobrze dobranymi materiałami do budowy skrzynki szafki i frontów gwarantują, że otrzymamy kuchnię na długie lata. Kluczowe znacznie mają decyzje odnośnie do inwestycji w odpowiednie detale – zawiasy, prowadnice szuflad itp. Przykładowo: zamiast zwykłych prowadnic rolkowych, możemy postawić na prowadnice kulkowe – ciche, wytrzymałe, wyposażone w gumowe hamulce i opcję tzw. miękkiego docisku (wystarczy delikatne popchnięcie szuflady, by ta sama zamknęła się bez żadnych trzasków i huku).
- Wysoka funkcjonalność. Meble kuchenne na wymiar można dostosować do swojego wzrostu, mobilności czy nawyków. Dobierając wymiary stricte „pod siebie” nigdy nie będziemy mieć problemu z dotarciem do rzeczy wewnątrz szafek, nad lub pod nimi.
- Podniesienie wartości nieruchomości. Wszystkie powyższe atuty przekładają się na to, że domy i mieszkania, w których urządzono kuchnię na zamówienie, statystycznie osiągają większą wartość rynkową niż inne.
Meble kuchenne na wymiar – wady:
- Najwyższa spośród wszystkich dostępnych możliwości cena.
- Długi czas oczekiwania na realizację zamówienia.
Z czego mogą być zbudowane szafki kuchenne na wymiar?
- Drewno. Drewno drzew liściastych (dąb, klon, orzech, olcha i inne) jest naturalne, piękne i bardzo wytrzymałe. Ze względu na wysoką cenę rzadko jednak stosuje się je do stworzenia całej obudowy szafki. Najczęściej wykorzystywane jest w konstrukcji ramy, frontów i widocznych elementów bocznych.
- Sklejka. Materiał z cienkich kawałków drewna (obłogów) – ułożonych pod naprzemiennymi kątami i złączonych ze sobą przy pomocy kleju, ciepła i nacisku – zapewnia najlepszy stosunek wytrzymałości do masy spośród wszystkich tworzyw do budowy szafek. Sklejka jest odporna na wilgoć (w końcu pierwotnie był to materiał do budowy statków), ogromnie elastyczna, trwała, łatwa w montażu i użytkowaniu.
- Płyta LDF. LDF to płyta wiórowa o niskiej gęstości. Materiał powstaje w wyniku sprasowania wiórów drzewnych i wiórów tartacznych, które formuje się w arkusze i pokrywa okleiną drewnianą (fornirem), laminatem (zaprasowanym papierem), termoplastyczną folią, lakierem lub akrylem. Meble kuchenne z płyt LDF są niedrogie, ale materiał ten zwykle sugeruje się tylko do części wewnętrznych szafek.
- Płyta MDF. MDF to płyta wirowa o średniej gęstości, plasującej się gdzieś miedzy sklejką a LDF. Do jej wykonania wykorzystuje się pochodzące z recyklingu włókna drzewne, żywicę i wosk, które poddaje się sprasowaniu i uszczelnieniu w systemie wysokiego ciśnienia. Płyta MDF jest twarda i mocna, odporna na wypaczanie i rozszerzanie pod wpływem zmian temperatury lub wilgotności, oferuje także znakomitą siłę trzymania śrub. Aby nadać jej estetyczny wygląd, również wykańcza się ja przy pomocy forniru, laminatu, PCV czy lakieru bądź akrylu. To jeden z podstawowych i najczęściej wykorzystywanych materiałów do produkcji mebli kuchennych na wymiar.
Jak mogą być zbudowane meble kuchenne na wymiar?
Korpusy/skrzynki szafek kuchennych dzielimy na dwie podstawowe kategorie: z ramą czołową i bez niej. Różnicę miedzy nimi dobrze widać na poniższych obrazkach.
Szafki z ramą czołową to konstrukcje bardziej tradycyjne. Zaletą tego sposobu wykonania jest większa sztywność mebla i większa liczba punktów do mocowania zawiasów.
Szafki bez ramy czołowej(typu EURO) to konstrukcje o bardziej nowoczesnym wyglądzie. Zapewniają one lepsze wykorzystanie przestrzeni wewnątrz mebla i łatwiejszy dostęp do przechowywanych w nim przedmiotów.
Metody konstrukcji szefem kuchennych na zamówienie:
- Połączenie czołowe na wkręty do drewna. Najprostsza, niewymagającą specjalistycznych narzędzi, i najszybsza metoda budowania korpusu szafki. Rzecz sprowadza się do wywiercenia otworów w bocznych elementach szafki i skręceniu ich przy pomocy konfirmantów. Dla poprawy estetyki łebki śrub przykrywa się zaślepkami lub nieco zagłębia, aby można je było pokryć masą do drewna.
- Połączenie kołkowe. Prawdopodobnie najczęściej stosowana metoda łączenia elementów pod kątem 90 stopni. Zwykle kołki stosuje się razem z wkrętami do drewna.
- Połączenie na rowek wpustowy. Technika polega na wycięciu bruzdy, w którą wsuwa się krawędź innego elementu. Połączenie na rowek wpustowy często stosuje się w konstrukcji szuflad, tak aby dno zyskało dodatkowe podparcie i mogło znieść większe obciążenia. Jeśli stolarz wykona w ten sposób całą skrzynkę szafkową, otrzymamy mebel o wyjątkowo czystym, gładkim wyglądzie.
- Połączenie na wpust i pióro czopowe. Klasyczna, bardzo solidna, sztywna i trwała metoda łączenia elementów. Stolarka tego rodzaju łączy dwa kawałki drewna przy pomocy wycięcia w jednym elemencie i pasującej do niego wypustki (pióra) w drugim.
- Połączenie uciosowe/skośne. Zabieg polega na sfrezowaniu krawędzi elementów, które mają być połączone, pod kątem 45 stopni. Wyjątkowo schludna i estetyczna opcja.
- Połączenie na jaskółczy ogon. Jaskółczy ogon to połączenia uważane za rozwiązania klasy premium w budowie mebli kuchennych na wymiar; tak samo efektowne, jak rzadkie. Do połączenia desek pod kątem prostym używa się tutaj wycięć w kształcie litery V. W efekcie powstaje trzymające się nawzajem zazębienie, które nie wymaga użycia gwoździ lub śrub.
Meble kuchenne na wymiar – fronty
Wszystkiego na temat frontów kuchennych szafek dowiedziecie się z tego artykułu:
Szafki kuchenne – jakie fronty wybrać? Poradnik
Kuchnia na zamówienie – projekt
Niezależnie od tego, czy wybierzecie szafki kuchenne magazynowe, pół-niestandardowe czy na wymiar, najważniejszy zawsze będzie dobry projekt. Stworzyć takowy pomogą Wam m.in. te artykuły:
Jak urządzić kuchnię, by była funkcjonalna?
9 złotych zasad projektowania oświetlania w kuchni
11 najgorszych błędów w aranżacji kuchni
5 pomysłów, jak urządzić kuchnię
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego