Kuchnia w stylu boho. Inspiracje, pomysły na aranżację 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 7 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

„Kuchnia w stylu boho” to sformułowanie, które może brzmieć jak oksymoron. Jak bowiem połączyć, oczekiwane od tego pomieszczenia, funkcjonalność i łatwość utrzymania czystości z nieskrępowaną artystyczną ekspresją, światem wspomnień, pamiątkami z dalekich podróży, mnóstwem dodatków i dekoracji…? W świecie designu nic nie jest jednak niemożliwe! Zobaczcie nasze pomysły na piękną i praktyczną kuchnię boho. 

Jak urządzić kuchnię w stylu boho?

Kuchnia w stylu boho. Podstawy 

Kuchnia w stylu boho, tak samo jak każde inne utrzymane w tej konwencji wnętrze, powinna być niczym żywy organizm – wolna, zmienna, niepowtarzalna i nieprzewidywalna. Największym zaprzeczeniem estetyki boho będzie wywołanie wrażenie, że nad wystrojem Waszej kuchni myśleliście i pracowaliście bardzo długo lub – co gorsza! – zaprojektowanie i wykonanie go powierzyliście zawodowcom: architektom i  instalatorom. Pożądany jest efekt zgoła przeciwny: 

Chcecie, żeby wnętrze budowało w odbiorcy przekonanie, że powstawało spontanicznie, warstwa po warstwie – pod wpływem Waszych chwilowych fantazji, swobodnego natchnienia i dzięki pracy Waszych rąk. Pragniecie pokazać, że naturalnie odzwierciedla Waszą pasję do gotowania, podejmowania gości i zwiedzania świata. 

Na styl boho nakładają się trzy nurty, a właściwie dziedzictwo trzech grup społecznych

  • artystycznej bohemy z Pragi i Paryża z okresu dwudziestolecia międzywojennego;
  • ruchu hipisowskiego z lat 60. i 70.; 
  • oraz amerykańskich surferów z lat 90. 

Na pewno bez trudu dostrzegacie, co ich wszystkich łączy. Umiłowanie życia, miłości, naturyzabawy i nieograniczonej swobody oraz zainteresowanie innymi kulturami: wschodnią, afrykańską czy rdzennych mieszkańców Ameryki. Sprawienie, żeby wartości te przemawiały przez aranżację Waszej kuchni wcale nie jest wymagające. Bo tak naprawdę nie obowiązują tu żadne zasady i nic nie jest zabronione. Kuchnia w stylu boho to po prostu kuchnia taka jak Wy. Cała sztuka sprowadza się do tego, aby pozwolić sobie na pójście drogą pod prąd, na przekór modom i opiniom innych. Niech zatem poniższe wskazówki nie będą dla Was twardymi wytycznymi, ale pewną próbą dodania Wam śmiałości. 

Urządzenie kuchni w stylu boho to otwarcie się na odważaną paletę kolorystyczną, mieszanie kształtów, faktur i wzorów oraz czerpanie inspiracji ze stylistyki retro/vintage, rustykalnej i etno. 

Kuchnia w stylu boho. Kolory i wzory 

Typowe dla stylu boho – szczególnie dla jednej z głównych jego ojczyzn, czyli Czech – kolory to: przypalony pomarańczowy, musztardowy, różowy, burgundowy, głęboki brąz, indygo oraz nasycona zieleń. A więc barwy raczej ciepłe i zdecydowane. W kuchni w stylu boho możecie połączyć dwa, a nawet trzy odcienie. Wybierzcie kolor główny, który będzie stanowił około 60% Waszej aranżacji; kolor wtórny, obejmujący 30% wyposażania; i kolor akcentujący, zarezerwowany dla 10% dodatków. Rozwiązaniem bardziej klasycznym, ale wciąż w klimacie, będzie wybranie spokojniejszego tonu dla ścian i jaskrawszego dla frontów meblowych. Wspaniały efekt wizualny przynosi pokrycie większości płaszczyzn farbą o kolorze naturalnym i przełamanie schematu wyrazistym akcentem na kuchennej wyspie. Nastrój boho w wydaniu total look stworzycie zaś, sięgając po technikę tzw. „blokowania kolorów”, czyli przez zderzenie mocnych, kontrastujących odcieni na ścianach i szafkach. 

Malując ściany kuchni w stylu boho, dążcie do uwypuklenia faktury tynku. Im coś jest bardziej namacalne, niedoskonałe, ludzkie, można by powiedzieć, tym lepiej. 

Kuchnia w stylu boho
Zielona kuchnia boho
Kolory boho
Kuchnia w stylu boho
Kuchnia boho
l
Kuchnia w stylu boho
Kuchnia boho
Kolory do kuchni boho
Kolory boho
Boho kitchen
.

W kuchni w stylu boho z reguły goszczą wzory, i to w sporym natężeniu. Naturalne strefy do ich zastosowania: to podłoga, backsplash –  czyli przestrzeń nad kuchenką i/lub zlewozmywakiem, między dolnym a górnym rzędem szafek – oraz dekoracje, o czym dalej. I w tym zakresie możecie postąpić bardziej zachowawczo i zastosować wzór na tylko jednym z tych obszarów. Lub całkowicie zaszaleć i wprowadzić paterrn wszędzie, gdzie tylko się da. Tradycyjnym wyborem będzie na przykład zaaranżowanie kompozycji z podłogą w biało-czarną szachownicę i wyeksponowanymi słojami drewna kuchennych mebli. A jeśli zapragniecie więcej ekstrawagancji, dodajcie do tego nietuzinkowy deseń na płytach ściennych. 

Możecie postawić na wzory regularne, ale jeszcze bardziej odpowiednie dla kuchni boho wydają się motywy patchworkowe – ruchome, otwarte, kapryśne… Eksperymentujcie nie tylko z fabrycznie naniesionymi na płytki dekorami, ale także z ich układem. Zobaczcie, ile dynamiki wniesie do wnętrza na przykład tzw. „jodełka”, splot panamowy lub układ hiszpański

Kuchnia w stylu boho
Płytki boho
Kuchnia w stylu boho
Kuchnia etno
Boho kuchnia

Kuchnia w stylu boho. Meble i wyposażenie 

Zamiast kompleksowej kuchennej zabudowy na zamówienie wybierzcie – przynajmniej w jakimś  zakresie – meble wolnostojące: regały, szafki, kredensy itp. Zjawiskiem niezwykle w „duchu boho” jest wybieranie przedmiotów z drugiej ręki, po których widać upływ czasu. Możecie takie rzeczy własnoręcznie odrestaurować, wyjąć z pierwotnego kontekstu i nadać im zupełnie nową funkcję. Podniszczony stół z szufladami pod blatem jako kuchenna wyspa. Wysoka szafa na ubrania w roli domowej spiżarni. Witryna sklepowa jako nietuzinkowy kredens… Cokolwiek, co podpowie Wam wyobraźnia. 

Jak mogliście dowiedzieć się z tego artykułu, nasz stosunek do otwartych półek w kuchni jest dość ambiwalentny, nie ulega jednak wątpliwości, że w kuchni w stylu boho nie może takowych zabraknąć. Po pierwsze, dodają one pomieszczeniu lekkości i bardziej domowego, bezpretensjonalnego charakteru. Po drugie, potrzebujecie przecież miejsca na wyeksponowanie swoich przywiezionych z blisko- lub dalekowschodnich wojaży słoiczków z przyprawami, emaliowanych garnuszków, kryształów, babcinej porcelany, ręcznego młynka do mielenia kawy czy zdjęć. 

Kuchnia w stylu boho potrzebuje też trochę „miękkości”. Nie pomijajcie więc mebli tapicerowanych – krzeseł, ław, hokerów. 

W kuchniach w stylu boho zwykle oglądamy tzw. zlewozmywaki farmerskie, a więc z wystającym poza obręb szafki fartuchem, oraz baterie vintage – z dwoma kurkami, fantazyjnie wygiętą wylewką itp. Dochodzą do tego lodówki i piekarniki retro, w pastelowych kolorach, o obłych kształtach, z dużymi uchwytami. Naprawdę nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby do estetyki boho wnieść więcej nowoczesności – baterii z wyciąganą wylewką, ramieniem sprężynowym czy bezdotykowych. Jak chyba zdążyliśmy już zaznaczyć, o wszystkim decydujecie tutaj Wy. 

Kuchnia w stylu boho
Boh kitchen
Kuchnia boho
Kuchnia w stylu boho
Kuchnia w stylu boho
Kuchnia w stylu boho
Kuchnia boho
Kuchnia retro
Kuchnia vintage
Kuchnia w stylu bohemy

Kuchnia w stylu boho. Materiały, dekoracje i oświetlenie 

W kuchni w stylu boho ograniczcie zastosowanie metalu, szkła i tworzywa sztucznego. Trzymajcie się naturalnego drewna (blat z postarzanego dębu lub jego imitacji to jest to!) i kamienia. 

Styl boho to styl warstwowy, a podstawowym sposobem, by uzyskać takie wrażenie, jest udekorowanie wnętrza tekstyliami. Kuchnia w stylu boho aż prosi się o firany i zasłony (np. z jakimś typowym dla „dzieci kwiatów” motywem), wzorzyste dywanikami o płaskim splocie, zasłonki pod zlewozmywakiem zamiast drzwiczek, obrusy, bieżniki, serwety itp. 

Boho
Kuchnia boho
Dywan boho

Znamienną dla stylu boho dekoracją tekstylną są makramy, czyli ozdoby z ręcznie wiązanych sznurków. Możecie zastosować ja jako firany, pokrowce krzeseł czy po prostu powiesić na ścianie w formie gobelinów. 

Wnętrze boho
Makramy boho
Makramy na krzesła

Boho oznacza harmonię z naturą, miłość do przyrody. Rośliny są więc właściwie nieodłączną częścią aranżacji utrzymanej w tym stylu kuchni. Nie wiecie, jakie rośliny doniczkowe dobrze poradzą sobie w tym wymagającym środowisku? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule:

Styl boho

Właściwe oświetlenie kuchni, tak aby wykonywanie wszystkich codziennych czynności było tu łatwe i przyjemne, nie należy do najłatwiejszych zdań. Dobrze zaprojektowane oświetlenie kuchni uwzględnia aż trzy warstwy: oświetlenie główne (sufitowe), oświetlenie zadaniowe (blatów roboczych) i oświetlenie akcentujące (nastrojowe). O ile w przypadku światła zadaniowego radzimy trzymać się sprawdzonych rozwiązań – podszafkowych listw lub punktów LED – o tyle ze światłem sufitowym i akcentującym w kuchni boho możecie sobie pozwolić na wiele. 

Lampy w stylu boho najczęściej wykonuje się z wikliny, bambusa, sznurków, paciorków czy abaki, czyli włókien bananowca. Doskonale we wnętrzu boho sprawdzają się wszelkiej maści kinkiety. Warto wybierać także te, które pozornie zupełnie się z kuchnią nie kojarzą – na przykład kinkiety ogrodowe nawiązujące formą do stosowanych dawniej lamp ulicznych.  

Lampa boho
Lampa boho
Lampa boho

Uwielbiacie estetykę boho? W takim razie zobaczcie też, jak urządzić utrzymaną w tym stylu łazienkę: 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2023-09-09 07:13:20
Sylwia
Bardzo ciekawe pomysły, dziękuję! Polecam też zajrzeć na https://projektowanie-wnetrz-online.pl/projektowanie-kuchni-online, mają tam wiele ciekawych pomysłów na aranżację wnętrz.