[Ikony designu] Poul Henningsen, czyli duński król projektów lamp

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Poul Henningsen jest jednym z najbardziej znanych projektantów, który przetarł szlaki dla twórców lamp i designerów oświetlenia. Poznaj jego historię i najważniejszą twórczość!

Kim był Poul Henningsen?

Poul Henningsen urodził się w Ordrup w 1894 roku. Studiował w szkole technicznej, i mimo że studiował w latach 1911-1917 architekturę, nigdy jej nie ukończył. Z biegiem lat, zaczął specjalizować się w oświetleniu i to właśnie z tego powodu wpisał się do nurtu mistrzów designu.
 

 
Co istotne, przez większość swojego życia zajmował się szeroko pojętą sztuką. W swoim życiu był dziennikarzem, malarzem i wynalazcą. Był pierwszym redaktorem magazynu firmowego NYT. W czasie okupacji niemieckiej w trakcie II wojny światowej został zmuszony do ucieczki z Danii. Zamieszkał on w Szwecji.

Zobacz również serię poradników na Grohe Radzi, z których dowiesz się, jak być bardziej eco i w jakim stylu urządzić łazienkę!

Światło w oczach Poula Henningsena

Poul Henningsen łączył światło z cieniem, eksperymentował z fakturami, które rozświetlały i upiększały wnętrza. Miało to szczególne znaczenie zwłaszcza dla duńskiego designu, który szczególnie dba o sztuczne oświetlenie. Wynika to z faktu, że Dania jest krajem, który cierpi z powodu braku słońca.
 

 
Poul Henningsen był pierwszym ekspertem w branży oświetleniowej w Danii. W sumie stworzył ponad 100 projektów lamp. Był zwolennikiem funkcjonalizmu. Lampy miały nie tylko budować nastrój, ale również precyzyjnie oświetlać wnętrze. Właśnie dlatego Henningsen wybierał kształt klosza, który kierował światło w dół, co pozwalało doświetlić konkretny metraż, a nie całe wnętrze.

Seria lamp PH – dzieło życia designera

Są to jedne z najbardziej znanych tworów Poul Henningsena. Pierwszą z lamp zaprojektował w 1925 roku. Stała się ona kwintesencją stylu hygge. Sama lampa miała służyć głównie budowaniu atmosfery, w której domownicy będą czuli się swobodnie i komfortowo. Projekt ten podbijał nie tylko wnętrza domów, ale pojawiał się również w sklepach, restauracjach, warsztatach i magazynach.

Zawsze był pomysł, aby lampa PH była lampą dla domu. Ze względu na swoje właściwości i nowoczesny wygląd musiała być akceptowana najpierw w biurach i budynkach użyteczności publicznej, ale jest zbudowana z najtrudniejszych i szlachetniejszych zadanie do zrobienia: oświetlenie w domu. Celem jest upiększenie domu i tych, którzy tam mieszkają, aby wieczór był spokojny i relaksujący.

PH5 – najbardziej znany projekt serii

PH5, powstała w 1958 roku, została nazwana symbolem modernistycznego i demokratycznego smaku. Nic dziwnego, Poul Henningsen pracował nad jej prototypem ponad 10 lat, szukając idealnego rozwiązania. Projekt ten na dobrze rozgościł się w duńskich domach i do tej pory sprzedawany jest przez producenta – Louisa Poulsena. Designer z Poulsenem współpracował przez wiele lat, aż do swojej śmierci w 1967 roku.
 

 

Zadanie polegające na znalezieniu nowej funkcji oświetlenia, w której nacisk kładzie się na problem olśnienia. To jest to, co próbuje się z lampą PH, i wiele, aby wskazać, że odniosła sukces

Poul Henningsen i PH Louvre Pendant

Lampa o oprawie 360 stopni. Ma geometryczną i sferyczną konstrukcję, która oświetla wszystkie powierzchnie pod tym samym kątem. Dolne powierzchnie są matowe, górne – błyszczące. Pozwala to stworzyć jednolity układ, który odpowiednio rozkłada światło. Co ciekawe, waży ona ponad 10 kg.
 

 

Lampa Artichoke, czyli karczoch na suficie

Tłumacząc z języka angielskiego, lampę można nazwać karczochem i faktycznie, taki ma wygląd. Artichoke składa się z aluminiowych elementów, które osłaniają żarówkę niczym liście.
 

 

PH 3½-2½ – lampa stojąca

Oprawa lampy wykonana jest z dmuchanego, mlecznego szkła, które jest błyszczące na górze, a na dole matowe. Dzięki temu światło rozprasza się miękko, tworząc przytulny klimat.
 

 

A jeśli szukasz dalszych inspiracji, poznaj sposoby na: antresolę, chrobotek we wnętrzu i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: