Zlewozmywak farmerski. 11 rzeczy, które warto wiedzieć przed zakupem 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Zlewozmywak farmerski – czyli duży, głęboki zlew ceramiczny z wystającym poza obręb szafki tzw. fartuchem – od kilku lat cieszy się w Polsce coraz większą popularnością. Jeżeli rozważcie zamontowanie w kuchni tego typu zlewu, koniecznie zapoznajcie się wpierw ze wszystkimi jego zaletami i wadami. 

1. Do jakich kuchni pasuje zlewozmywak farmerski?

Zlewozmywak farmerski najczęściej wybierają osoby, które urządzają kuchnię w stylu rustykalnym, angielskim lub w którymś z klasycznych stylów amerykańskich, np. shaker. Tak, do takich projektów zlew z fartuchem pasuje najlepiej. Nigdzie nie jest jednak powiedziane, że nie można go wykorzystać także w bardzo współczesnych aranżacjach. W kuchniach z prostymi, gładkimi formatami bez uchwytów, gdzie dominują czyste, poziome linie, zlewozmywak farmerski może stanowić intrygujący kontrapunkt – przyciągać wzrok i ciekawie uzupełniać całą stylizację. 

3. Czy zlewozmywak farmerski jest odpowiedni do małej kuchni? 

Niestety, ale raczej nie. W kuchni, w której liczy się każdy centymetr, lepiej zrezygnować ze zlewu z wystającym poza szafkę fartuchem – tak fizycznie, jak i optycznie tylko niepotrzebnie zagracałby on przestrzeń. Co więcej, głębokość zlewu sprawa, że tracimy dużą cześć miejsca na przechowywanie (lub ustawienie koszy na śmieci) pod zlewozmywakiem. 

4. Czy zlew farmerski jest wygodny? 

Zdecydowanie tak. Dodatkowa szerokość i głębokość tych zlewozmywaków zapewnia dużo miejsca do namaczania naczyń, dużych garnków i patelni oraz innych trudnych do czyszczenia przedmiotów, takich jak ruszty grillowe, garnki i blachy do pieczenia. Ponieważ zlewozmywaki farmerskie mają fartuchach znajdujący się z przodu w stosunku do blatów i szafek, łatwiej jest również podnosić cięższe przedmioty do i ze zlewu.

Zlewozmywak farmerski

5. Czy zlewozmywak farmerski z ceramiki łatwo uszkodzić? 

Klasyczny zlewozmywak farmerski z białej „porcelany” może ulec wyszczerbieniu pod wpływem uderzenia żeliwną patelnią lub ciężkim garnkiem. W czasie zmywania naczyń w zlewie farmerskim zalecana jest więc pewna ostrożność. Dobrym pomysłem wydaje się także zainwestowanie w ochronną matę, którą wycięliśmy dno zlewozmywaka. 

6. Czy ceramiczny zlewozmywak farmerski trudno doczyścić?

Ceramika jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości. Mit, jakoby na zlewach tego typu powstawało więcej zabrudzeń niż na innych, wynika po prostu z tego, że na białej powierzchni wszystkie ślady są bardziej widoczne.

Ceramiczny zlew farmerski dobrze czyści się przy pomocy sody oczyszczonej i miękkiej, nierysującej powierzchni ściereczki. 

7. Czy w zlewozmywaku farmerskim z „porcelany” łatwo potłuc szklane naczynia? 

Rzeczywiście, część użytkowników przyznaje, że od kiedy korzysta z takiego zlewu, częściej przytrafia im się potłuczenia szklanych kieliszków, szklanek lub innych delikatnych naczyń. Trudno powiedzieć, z czego dokładnie to wynika. Przyczyna może leżeć w tym, że brzegi zlewu farmerskiego dość znacznie wystają ponad blat i stawiając kieliszek lub szklankę w pobliżu zlewu, łatwiej strącić je wprost na twardą powierzchnię. 

8. Jaką baterię wybrać do zlewu farmerskiego? 

Do zlewu farmerskiego pasuje właściwe każda bateria, która Wam się spodoba i która będzie wyposażona w potrzebne Wam funkcje. Jeżeli zależy Wam na stworzeniu w kuchni typowego wiejskiego charakteru, wybierzecie baterię z dwoma kurkami zamiast dźwigni, np. z linii GROHE Atrio. Gdy chcecie mieć pewność, że duża objętość i głębokość zlewu farmerskiego nie będą dla Was przeszkodą w dokładnym umyci każdego zakamarka, sięgnijcie po baterię z wyciąganą wylewką, np. z serii GROHE Eurosmart Cosmopolitan czy GROHE Minta. Połączenie tradycyjnego zlewu z baterią o nowoczesnym designie, naszym zdaniem, daje naprawdę oszałamiający efekt. 

Baterię do zlewozmywaków farmerskich z reguły montuje się bezpośrednio na blacie. 

9. Czy zlew farmerski zawsze jest jednokomorowy? 

Typowy, klasyczny zlew farmerski ma jedną komorę. Ale w pogoni za wymaganiami i oczekiwaniami konsumentów producenci od jakiegoś czasu oferują także zlewozmywaki farmerskie z dwiema komorami. Jeżeli macie w zwyczaju np. jednoczesne przygotowywanie potraw i zmywanie naczyń, zdecydowanie powinniście się za takowym rozglądać. 

Zlewozmywak farmerski

10. Czy zlew ceramiczny jest ciężki? 

Tak, oryginalny zlew farmerski waży sporo. Gdy planujecie zamontować go na szafkach z cienkiej płyty wiórowej, niezbędne może się okazać uprzednie wzmocnienie ich konstrukcji. 

11. Czy zlew farmerski musi być ceramiczny?

Porcelana to najbardziej typowy dla zlewozmywaków z fartuchem materiał. Na rynku znajdziemy jednak także zlewy w dokładnie takiej samej, charakterystycznej formie, ale wykonane ze stali nierdzewnej (idealne do kuchni w stylu industrialnym) lub miedzi. 

Zlewozmywak z fartuchem

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: