W Polsce dopiero nadchodzi moda na młynek do zlewu. Najczęściej widać go na amerykańskich filmach. Nie bez powodu – w Stanach większość rodzin go poleca, jako narzędzie sprzyjające ochronie środowiska. Szacuje się, że młynek do zlewu pozwala zmniejszyć nawet o 30% ilość wyrzucanych śmieci.
Jak działa młynek do zlewu?
Najczęściej młynek do zlewu jest elementem zlewozmywaka. Jego największą zaletą jest to, że ma prostą konstrukcję. Do tego, taki zlewozmywak jest niezwykle prosty w utrzymaniu w czystości, gdyż nie ma konieczności czyszczenia rur mocnymi detergentami czy ręcznego wyciągania odpadków ze zlewozmywaka.
Śmieci spływają do młynka pod wpływem ciśnienia wody i 2 talerzy, które rozbijają odpady organiczne wewnątrz urządzenia. Wirujące talerze są w pełni bezpieczne. Dobrej jakości rozdrabniacze kuchenne rozbijają odpady do wielkości 2 mm, które w takiej postaci trafiają do rury kanalizacyjnej. A co można wyrzucać do rozdrabniacza odpadów? Resztki codziennego gotowania, jak np. obierki po ziemniakach, torebki herbat, drobne kości.
Największe zalety młynków do odpadków!
Największym plusem jest oczywiście możliwość mielenia odpadków. Do tego sprzęt jest bezpieczny, wykonany z nierdzewnych materiałów, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Finalnie pozwala on zachować większą czystość w kuchni i zmniejszyć ilość odpadów.
Jakie są rodzaje młynków do zlewu?
Producenci oferują coraz to nowocześniejszych rozwiązaniach. Ich główną różnicą jest sposób włączania. Wyróżnia się 3 rodzaje młynków do zlewu:
- bezprzewodowe – uruchamiane pilotem,
- pneumatyczne – uruchamiane sprzężonym powietrzem,
- korkowe (inaczej: magnetyczne) – uruchamiany, gdy młynek zatykany jest korkiem.
Jak wybrać młynek do odpadków?
Rozdrabniacze zlewozmywakowe mogą się od siebie znacznie różnić. Zwróć uwagę m.in. na:
- Wymiary instalacyjne.
- Moc młynka do kuchni – im większa moc, tym lepiej. Optymalnym rozwiązaniem jest rozdrabniacz o mocy 0,75 KM, który radzi sobie z większością odpadków. Słabsze modele nie poradzą sobie z rozdrobnieniem twardszych resztek i będą działały wolniej. Zatem jeśli młynek do odpadów ma być niemal do wszystkiego, wybierz jak najmocniejszy sprzęt.
- Stopień rozdrobnienia resztek– niektóre modele mają możliwość regulacji stopni rozdrabniania. W przypadku sprzętów z jednym trybem, można spodziewać się ograniczeń co do mielenia twardszych elementów.
- Wielkość komory– pojemny młynek będzie niezbędny do kuchni, w której często się gotuje. Standardowe młynki do zlewu mają pojemność wynoszącą 900-1200 ml.
- Głośność– tu pierwsze skrzypce odgrywa sam zlewozmywak. Zlewy kuchenne ze stali bardziej roznoszą dźwięk, więc przy nich praca młynka jest najbardziej słyszalna. Ciszej słychać młynki przy zlewozmywakach z ceramiki i granitu.
- Gwarancję– wprawdzie młynki nie muszą być konserwowane, ale warto zwrócić uwagę, na jak długi okres producent oferuje gwarancję. Może ona wynosić 2-6 lat.
Młynek do kuchni – jak go montować?
Montaż młynka do odpadków jest stosunkowo prosty, jednak kluczowym elementem jest posiadanie odpowiedniego odpływu. Powinien mieć on szerokość wynoszącą ok. 90 mm, a wlot kanalizacji powinien znajdować się ok. 5 cm poniżej otworu młynka. By zamontować młynek, umieść kołnierzyk młynka w otworze zlewozmywaka, następnie nałóż uszczelki, zamocuj rozdrabniacz I kołnierz.
Rozdrabniacz kuchenny – czy jest eko?
Młynek do zlewu jest idealny dla osób promujących ideę zero waste, a także wszystkich tych, którzy starają się wprowadzać do swojego domu rozwiązania sprzyjające środowisku naturalnemu. Dzieje się tak, gdyż młynek rozdrabnia resztki, nie gromadzą się one w ogromnych ilościach w plastikowych workach. Jeśli ktoś nie ma możliwości, by stworzyć domowy kompostownik, młynek do zlewu skutecznie pozwoli ograniczyć ilość wyrzucanych odpadów.
Ile kosztuje młynek do zlewu?
Cena za egzemplarz może się znacząco różnić w zależności od jakości, rodzaju, itp. Koszt za rozdrabniacz zaczyna się od 400 zł i czasami wynosi nawet 3000 zł.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego