Znasz to uczucie, gdy po ciężkim dniu wracasz do domu i jedyne, czego pragniesz, to święty spokój? Marzysz o urlopie, o odpoczynku od codziennego zgiełku i gonitwy, ale z różnych powodów to na razie niemożliwe. Uwaga, dobra wiadomość! W sukurs przychodzi styl boho, a szczególnie łazienka, która od teraz będzie Twoją oazą.
Na czym polega styl boho?
W dużym skrócie: boho to skrót od bohemy. A ta kojarzy się bardzo konkretnie: kolory, hippisi, lato miłości, artyści i wolność twórcza. Jedną z głównych cech tego stylu jest właśnie nieskrępowana swoboda wyrażania siebie przez wystrój wnętrza.
Jakie możliwości, ale też przeszkody wiążą się z tą wolnością? Skąd w ogóle pomysł, by wieszać w łazience makramę, stawiać umywalki na starych, dębowych komodach, a do wnętrza wprowadzić feerię barw, wzorów i materiałów?
Jeśli intryguje Cię ten styl, czytaj dalej, ponieważ styl boho można wprowadzić do każdego wnętrza! Dziś zajmiemy się łazienką.
Łazienka w stylu boho, czyli jaka?
Styl boho w mieszkaniu jest niezwykle wdzięczny i swobodny, bez wątpienia – eklektyczny. Polega na zestawieniu różnych stylów, które wydają się bardzo odmienne. Łączy w sobie elementy sztuki, folkloru różnych regionów i hippisowskiego luzu, elementy klasyczne, na przykład secesyjne, a nawet – nowoczesność (tzw. Modern boho). Daje dużo swobody w aranżacji.
Łazienki w stylu boho mają zachęcać do marzeń, do odpłynięcia gdzieś hen hen, oderwania się od szarej rzeczywistości. Takie wnętrze to Twoje domowe spa, miejsce relaksu i czasu tylko dla Ciebie.
Pamiętajmy, że kluczem do stylu boho są… warstwy. Tu ma się dziać, a żelazną zasadą jest hasło „więcej i więcej”, czyli dokładamy kolejne elementy wystroju, tak właśnie tworząc wspomniane warstwy.
Jakie materiały powinny być obecne w boho łazience?
Potrzebne będą naturalne tkaniny o wyraźnych splotach, wyczuwalnej fakturze; zmysł dotyku ma być cały czas pobudzany (haptyka jest bardzo w trendach). Poszukajmy wyposażenia o organicznych formach; według psychologii właśnie takich kształtów podświadomie szukamy, ponieważ – w przeciwieństwie do ostrych kątów i krawędzi – uspokajają i wprowadzają w błogi nastrój.
Aby uzyskać esencję stylu boho w mieszkaniu, także w łazience, najlepiej połączyć wiele materiałów. Komponuj wystrój z naturalnego drewna we wszystkich odcieniach, różnokolorowej ceramiki, aksamitów, haftowanych i fakturalnych tkanin różnego rodzaju, koronek, szkła, metali, naturalnych kamieni, terakoty, plecionek z traw i bambusa… i wielu, wielu innych. Minimalizm? To nie tutaj.
To styl, w którym – jak w żadnym innym – szczególnie warto wychodzić poza schematy, dać się ponieść fantazji i tchnąć we wnętrza artystycznego ducha.
Styl boho w mieszkaniu — jakie kolory wybrać?
Styl boho to kolory! Panuje tu całkowita dowolność. Jasne barwy? Super! Ciemne? Doskonale! Nasycone, kontrastowe, pastelowe, metaliczne — wszystkie chwyty dozwolone.
Zacznij od swoich ulubionych odcieni, a następnie uzupełniaj je o wzory. Dodawaj warstwy.
Wariantów kolorystycznych jest co najmniej kilka:
- Baza w postaci jasnych, naturalnych barw + wielokolorowe akcenty;
- Baza z jednego, ciemnego koloru, która uwypukli jasne lub wielobarwne dodatki;
- Paleta monochromatyczna lub achromatyczna, ale zróżnicowana fakturami i wzorami;
- Color-blocking, czyli „zderzanie” barw bardzo kontrastowych.
- Nasycone, mocne, nawet ciemne, ale harmonizujące kolory w całym wnętrzu.
W kwestii konkretnych odcieni, nie ma żadnej listy dozwolonych i zakazanych. Pomarańcz, czerwień, turkus, cytryna, fuksja, szmaragd, indygo, fiolety, róże, złoto i błękity, burgund, granat… Nie bój się nawet czarnej ściany. Na tle ciemnych, nasyconych barw doskonale prezentują się jasne elementy, np. biała makrama, a wieczorem tworzy się niepowtarzalny nastrój, na przykład podczas kąpieli przy świeczkach zapachowych i delikatnie sączącym się jazzie.
Do Twojej dyspozycji jest cała paleta. Wszystko zależy od tego, na ile szaleństwa chcesz sobie pozwolić.
Jeśli boisz się wpadnięcia w kicz, dobrym rozwiązaniem jest określenie palety kolorów, która ma zostać użyta w łazience. Najlepiej zdecydować się na 3, 4, 5 barw, które pasują do siebie na dowolnej zasadzie – uzupełnienia lub kontrastu – i jej się trzymać. Przy takiej dyscyplinie ewentualne drobne odstępstwa nie zaburzą spójnego wystroju.
Oświetlenie boho łazienki
Kolorowy żyrandol? Czemu nie! Kryształowy klosz? Jak najbardziej! Lampy stojące z abażurami w stylu retro zamiast górnego światła? To może być wyzwanie, ale nie ma rzeczy niemożliwych (zawsze konsultuj się z elektrykiem lub ekspertem w sklepie z oświetleniem, czy dana lampa może stać w wilgotnym pomieszczeniu).
Jeśli zdecydujesz się na jasne wnętrze, nie powinno być problemu z odpowiednim oświetleniem. Światło w punkcie centralnym oraz punktowe doświetlenie lustra powinny wystarczyć.
Jeżeli jednak to ciemniejsze kolory będą dominować, warto postawić na kilka źródeł światła, a do tego skonsultować się z architektem wnętrz. Co innego jednak, jeśli nie zależy Ci na mocnym doświetleniu, bo np. nie malujesz się przy łazienkowym lustrze. Wtedy nastrojowe lampy z koronkowymi, plecionymi lub drewnianymi kloszami dodatkowo uwypuklą magię stylu boho.
Wystrój łazienki w stylu boho, czyli meble i dodatki
Jak urządzić boho łazienkę? Nie żałuj sobie! Rzuć się w wir inspiracji i pozwól się im pochłonąć, a z pewnością znajdziesz elementy, które przemawiają do Twojego poczucia estetyki, w tym nawet dzieła sztuki i kryształy, obiekty vintage oraz rośliny.
Meble w boho łazience to istny festiwal możliwości. Wyrazisty mebel jest zdecydowanie pożądany! Może być wykonany z wikliny lub rattanu, gdy wolisz styl bardziej wakacyjny. A może to być stara, odrestaurowana komoda po prababci, gdy wybierasz nostalgię i uspokajają Cię piękne wspomnienia. Albo wstaw fotel obity aksamitem lub szafkę z ciosanego drewna, pomalowaną na szalony kolor, gdy masz inklinacje artystyczne.
Podłoga takiej łazienki również może być niebanalna, sprawdzą się m.in. mozaikowe płytki, często zestawienie różnych wzorów i kształtów, również na ścianach. Stonowane rozwiązania nie będą wyglądać gorzej, np. kamień (lub jego imitacja) albo winyl z drewnianym deseniem, połączone z wielobarwnym lub folkowym dywanikiem.
Jeśli w łazience masz okno, koniecznie ustaw w niej rośliny. Jakie? Takie, jakie lubisz. Zwróć tylko uwagę, aby były to gatunki, które dobrze czują się przy wysokiej wilgotności powietrza i małej ilości światła naturalnego. Co więcej, rośliny mają w łazience dodatkowe zalety. Jeśli odpowiednio dobierzesz gatunki, możesz mieć domowe spa w pełnej krasie – poprawiają jakość powietrza i dodają aromat. Najlepiej się tu sprawdzą rośliny tropikalne, ponieważ ich naturalne środowisko jest ciepłe i wilgotne. Na przykład bambus, który szybko rośnie, stworzy w łazience naturalną ozdobę, a eukaliptus będzie rozsiewał piękny zapach.
Dodatki! Nie zapomnij nawet o sztuce, to przecież styl bohemy! Obrazki, figurki, niezwykłe obiekty. Ponadto – pamiątki z wakacji, elementy folk, makramy, ceramiczne pojemniki, plecione koszyki, butelki z kolorowego kryształu, frędzle, makaty, złote haczyki na ręczniki i duże lustro, bogato zdobione na wzór tych pałacowych lub w drewnianej ramie vintage lub zdobionej techniką découpage. Tu pomoże internet, ale też pchli targ.
Mieszaj style! Wyrafinowana tapeta (lub dywan) z wyrazistym, pałacowym lub zabawnym wzorem może stanowić wspaniałą bazę dla dalszych „warstw”, czyli innych, mniej salonowych elementów i kolorów w tej przestrzeni. Tapeta, na przykład w duże liście i kwiaty lub w dżunglę (co jest obecnie szalenie trendy) może w powodzeniem zastąpić żywe rośliny, gdy nie masz do nich ręki lub po prostu nie chcesz zaprzątać sobie głowy opieką nad nimi.
Łazienka w stylu boho — jaka armatura i ceramika?
Łazienka boho wymaga specyficznej armatury. To nie miejsce dla zachowawczego wzornictwa!
W zależności od tego, jakie kolory dominują we wnętrzu, możesz wybrać baterie w chłodnym lub ciepłym odcieniu. Spójrz łaskawszym okiem na złoto, miedź, nikiel, choć jeśli lubisz chrom – też nie ma przeszkód, nadrobisz innymi dodatkami.
8359.70 zł
GROHE Grandera – jednouchwytowa bateria wannowa z zestawem prysznicowym
1984.31 zł
GROHE Grandera – 2-uchwytowa bateria umywalkowa
2011.42 zł
GROHE Grandera – jednouchwytowa bateria bidetowa
Płynna, precycyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Płynna, precyzyjna obsługa dzięki ceramicznej głowicy GROHE SilkMove
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Oszczędność wody przy wysokim komforcie użycia dzięki technologii GROHE EcoJoy
Lśniąca, odporna na uszkodzenia i łatwa w czyszczeniu powłoka z chromu GROHE StarLight
Idealnie pełny, równy przepływ wody w słuchawce i deszczownicy dzięki technologii GROHE DreamSpray
Regulowany perlator Aquaguide, dający możliwość zmiany kąta padania strumienia wody
Łatwe usuwanie osadzającego się kamienia z dysz natrysku gwarantowane przez technologię SpeedClean
Jeśli chodzi o kształt, znów stoisz przed wachlarzem możliwości. Boho mogą być zarówno cylindryczne linie, jak i bardziej zdobne wzornictwo retro. Tradycyjne rozwiązania mogą zniknąć w feerii barw i wzorów, ale to zależy od upodobań.
Urządzanie łazienki w stylu boho to prawdziwa przygoda! Czy wcześniej trzeba spędzić wiele godzin, przeczesując portale wnętrzarskie w poszukiwaniu inspiracji? Często tak. Czy jest to nudne? Absolutnie nie. Gdy raz dasz się wciągnąć do świata stylu boho, z przyjemnością poświęcisz mu każdą wolną chwilę. A to zaowocuje wyjątkowym wnętrzem, w którym czuć ducha podążania pod prąd, nie tylko w kwestiach związanych z aranżacją mieszkania.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego