Łazienka na poddaszu – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Łazienka na poddaszu może okazać się kłopotliwa w aranżacji, dlatego jej projekt warto dobrze przemyśleć – w końcu w łazience liczy się przede wszystkim wygoda! Zobacz, o czym warto wiedzieć, planując pokój kąpielowy ze skosami.

Łazienka na poddaszu – jak mierzyć jej powierzchnię użytkową?

Chcąc ocenić, ile wynosi powierzchnia użytkowa łazienki, pod uwagę musisz brać nie tylko rzut pomieszczenia, ale także jego przekrój. W przypadku łazienki na poddaszu ma to ogromne znaczenie, jako że pełno w niej skosów. Jednocześnie za powierzchnię użytkową przyjmuje się te części pomieszczenia, których wysokość od podłogi do sufitu wynosi minimum 190 cm. Pozostała przestrzeń (pod skosami) stanowić może miejsce na szafki, blaty lub… wannę.

W przypadku łazienki na poddaszu minimalna powierzchnia użytkowa powinna wynosić:

  • 2,56 m kw. – jeśli chcesz wyposażyć łazienkę w prysznic, sedes i umywalkę,
  • 3,2 m kw. – jeśli chcesz wyposażyć łazienkę w prysznic, sedes i umywalkę, a dodatkowo także wannę.
Pamiętaj, że powierzchnia użytkowa łazienki na poddaszu może być wyliczana według różnych norm.  Starsza norma PN-070 B-02365 za powierzchnię użytkową uznaje przestrzeń o wysokości minimum 220 cm, natomiast norma PN ISO 9836 z 1997 r. za wysokość graniczną przyjmuje 190 cm. Przed aranżacją łazienki na poddaszu koniecznie upewnij się więc, według jakiej normy projektant wyliczył jej powierzchnię użytkową.

 

 

Ścianka kolankowa – ile powinna wynosić?

To oczywiście zależy od tego, co planujesz przy niej umieścić. Generalnie przyjmuje się, że ścianka kolankowa, która pozwala na jej stosunkowo wygodne zagospodarowanie powinna wynosić minimum 90 cm. W takim przypadku pod skosem możesz np. ustawić wannę, a przynajmniej jeden z jej boków. Jeśli natomiast marzy ci się łazienka na poddaszu z sedesem montowanym na stelażu podtynkowym, jej ścianka kolankowa powinna być nie niższa niż 130 cm. Ścianka kolankowa niższa niż 90 cm uznawana jest za bardzo trudną do zagospodarowania.
 

 

Łazienka na poddaszu + wanna? Zdecydowanie tak!

Wanna to element armatury, który w łazienkę na poddaszu wkomponujesz bez większych problemów. Dzieje się tak, ponieważ standardowa wanna jest stosunkowo niska – ma ok. 60 cm wysokości. Pamiętaj jednak, że wanny z hydromasażem lub stojące na nóżkach są o około 10 cm wyższe niż standardowe modele. Przed montażem wanny dokładnie zmierz więc wysokość ściany kolankowej, tak żeby korzystanie z wanny było wygodne.

Montując wannę pod skosem, upewnij się, że minimum jeden z boków wanny zapewnia ci swobodne wchodzenie do niej i wychodzenie z niej, bez konieczności schylania głowy. Po wyjściu z wanny ważna jest swoboda ruchów. Dlatego na powierzchni 80×100 cm przed wanną wysokość od podłogi do sufitu powinna wynosić 190 cm.

Wanna umieszczona pod skosami stworzy przytulny, relaksacyjny kącik, a wrażenie to wzmocni dodatkowa obecność okien dachowych z widokiem na niebo.

 

 

Szukasz sposobów na modernizację swojej łazienki? Sprawdź Strefę Grohe, w której dowiesz się, czym są najnowsze systemy prysznicowe i dlaczego bateria z termostatem jest niezbędna w każdym domu!

Łazienka na poddaszu – gdzie umieścić umywalkę?

Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości ok. 85 cm od poziomu podłogi. Dodatkowym, niezbędnym elementem umywalki jest także lustro, które powinno zawisnąć nie niżej niż na wysokości czubka głowy najwyższego domownika. Z tego względu umywalkę trudno będzie zlokalizować na ścianie kolankowej, czyli pod skosem (chyba że zdecydujesz się na inne niż standardowe umiejscowienie lustra, np. zamiast na ścianie nad umywalką możesz zamontować je na teleskopowym ramieniu).

Umywalkę trudno jest umieścić pod skosem, zwłaszcza w przypadku niskiej ścianki kolankowej. Dobrą wiadomością jest natomiast fakt, że umywalka nie musi być montowana w pobliżu pionu kanalizacyjnego, jak ma to miejsce w przypadku prysznica czy sedesu.

Szczególnie ciekawie prezentują się umywalki z przedłużanym pod skosy blatem, a jednocześnie lustrem ciętym na wymiar i dopasowanym do wymiarów ściany ograniczonej skosami.
 

 

Sedes w łazience na poddaszu

Sedes należy montować nie dalej niż 100 cm od pionu kanalizacyjnego, jako że ma nisko montowany syfon. Jednocześnie także w przypadku sedesu należy pamiętać o zachowaniu wymiarów:

  • wysokości 43 cm od podłogi dla górnej krawędzi miski,
  • wysokości minimum 130 cm ścianki kolankowej, na której montowany jest sedes (130 cm to także wysokość stelaża podtynkowego, jeśli decydujesz się na WC montowane podtynkowo),
  • wysokość minimum 190 cm od podłogi do sufitu przed sedesem, czyli w miejscu, w którym wstajesz z sedesu.

Prysznic w łazience na poddaszu – wybierz kabinę typu walk-in!

Prysznic, podobnie jak sedes, powinien być zlokalizowany w pobliżu pionu kanalizacyjnego. W przeciwnym razie konieczne będzie podniesienie poziomu brodzika, tak by rura odpływowa była nachylona w dół w kierunku pionu. Współcześnie coraz częściej odchodzi się jednak od tradycyjnych brodzików, a zamiast nich wybiera się kabiny typu walk-in, czyli bez brodzików. To idealne rozwiązanie do łazienki z poddaszem, jako że kabinę bez brodzika możesz spokojnie zamontować pod spadem – wystarczy jedynie dopasować kształt jej szklanych ścian do skosów. Przestrzeń w najniższym miejscu pod skosem możesz natomiast zagospodarować na półki na kosmetyki.
 

 

Wielu producentów ma w swoich ofertach wyposażenie przeznaczone właśnie do łazienek na poddaszach. Warto zapytać o takie oferty w sklepach z armaturą łazienkową!

Łazienka na poddaszu – zobacz więcej pomysłów:

 


Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2018-09-02 17:35:22
Zdzisława
W łazience na poddaszu czasem trudno wpasowac wszystko co potrzebne, czasem brakuje kilku centymetrów, żeby wpasować wannę, bo armatura wymaga dużo miejsca na montaż - wiem o czym mówię, bo sama się z tym zmagałam, w końcu musiałam kupić nową armaturę i teraz już wiem, że fajne patenty ma Kludi