Jakie listwy przypodłogowe wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Listwy przypodłogowe są niezbędnym detalem – to za ich sprawą niewidoczna staje się szczelina między panelami a ścianą. Na dodatek listwy są pomocne przy ukrywaniu nieestetycznych kabli. Jak dobrać listwy do rodzaju podłoża?

Funkcje listew przypodłogowych, czyli dlaczego są one niezbędne?

Listwy pozwalają zabezpieczyć ściany przed zanieczyszczeniami, a także uszkodzeniami, które mogą powstawać w trakcie sprzątania (zwłaszcza przy zamiataniu i myciu podłogi). Listwy pozwalają także ukryć nieestetyczne kable, które nie powinny być przeznaczone do widoku domowników. Odpowiednio dobrane mogą pełnić funkcje dekoracyjne.
 

 

Listwy przypodłogowe a sposoby ich mocowania

Listwy możesz montować na wiele sposobów. Poniżej zebraliśmy najbardziej popularne metody.

Mocowanie klamrowe

Przez długi czas w polskich domach dominowały listwy, które były wyposażone w klamry. W pierwszej kolejności należało przykręcić klamry do ściany, by następnie móc przejść do mocowania listwy. Szczególnie dobrze sprawdza się to rozwiązanie w przypadku nierównych nawierzchni, jednak odrobina nieuwagi w mocowaniu klamer może spowodować, że listwa będzie odstawać od ściany.
 

 

Mocowanie bezklamrowe

Obecnie coraz częściej stosuje się modele bezklamrowe. Montuje się je bezpośrednio do ściany, za pomocą kołków. Ich montaż jest prosty, gdyż listwy posiadają gotowe otwory w miejscach, w których mają pojawić się kołki. Po przyłożeniu listwy do ściany zaznacz miejsca, w których powinny zostać zrobione otwory w ścianie. Po wywierceniu dziur w ścianie, dokręć listwę i załóż środkowy element, który zakryje kołki. Czy modele bezklamrowe sprawdzają się przy nierównych powierzchniach? Tak, część z nich ma dodatkowo zamocowane gumki, które pozwalają dopasować listwy.
 

 

Mocowanie przy pomocy kleju

Listwy można mocować również za pomocą kleju montażowego lub silikonu. Na listwę PCV powinna zostać nałożona warstwa kleju w 40 cm odstępach. Taką listwę należy następnie docisnąć do ściany.
 

 

Mocowanie listew a narożniki i kąty

Jeśli nie chcesz docinać listew przy narożnikach, wybierz słupek narożny, który będzie dopasowany do profilu. Dzięki temu listwy będą bardziej odporne na uszkodzenia podczas użytkowania. W sklepach dostaniesz również kątowniki dopasowane do poszczególnego rodzaju listew.
 

 

Jak dobrać listwy do rodzaju podłoża?

Listwy przypodłogowe dobieraj odpowiednio do rodzaju podłoża. Jak to zrobić? Do egzotycznych desek czy ciemnych paneli, wybieraj masywne i niskie listwy. Z kolei do dębowego parkietu i klasycznych paneli dobieraj wysokie i smukłe panele pasujące do kolorystyki i materiału podłoża. Kolor listew może być zbliżony nie tylko do podłogi – możesz również mocować egzemplarze, które będą kolorystycznie dopasowane do drzwi i okien.
 

 

Wysokość ścian a wysokość listew

Jeśli twoje wnętrza mają standardową wysokość (w zakresie 2,6-3 m), to najbezpieczniej będzie sięgnąć po listwy o wysokości 7-10 cm. Im wyższe są twoje wnętrza, tym wyższe listwy możesz zastosować. Listwy mogą być także pomocne w optycznym podwyższaniu wnętrza. Zamierzony efekt osiągniesz wybierając listwy w kolorze ścian. Jeśli zaś chcesz poszerzyć pomieszczenie i optycznie je obniżyć, wybierz listwy w kolorze podłogi.
 

 

Materiały – z czego może powstać listwa?

Do najczęściej spotykanych materiałów należą:

  • drewno,
  • PCV,
  • tworzywa drewnopodobne (MDF),
  • aluminium i stal,
  • ceramika.

Aluminium najlepiej sprawdzi się do pomieszczenia, w którym panuje duża wilgoć, jak kuchnia i ślepa łazienka w bloku. Z kolei płyta MDF zazwyczaj pokryta jest białą okleiną, która pozwala optycznie powiększyć pomieszczenie. Do tego jest nadzwyczajnie prosta w montażu – przykleisz ją do ściany przy pomocy silikonu, a także kleju montażowego. Pamiętaj jednak, że przy remoncie i odklejaniu płyt, może dość do uszkodzenia ścian. Dlatego bezpieczniej będzie zastosować systemy montażu, takie jak listwy metalowe, do których zamocujesz profil MDF. A jeśli twój dom wyłożony jest wykładziną, wybierz ożebrowane listwy przypodłogowe. Do listwy przykleisz fragmenty wykładziny, przez co osiągniesz wizualnie spójną całość.
 

 

Ile kosztują listwy przypodłogowe?

Sklepy najczęściej podają ceny listew w sztukach – ich długość zazwyczaj wynosi ok. 2,5 metra, jednak można spotkać się z listwami o długościach 2,0, 2,65 i 2,7 m. Cena za sztukę w zależności od rodzaju może zaczynać się od 14 zł, a kończyć nawet na 35 zł.

Planujesz remont kuchni? Sprawdź najpiękniejsze aranżacje kuchni w bieli i zobacz, czy bateria kuchenna GROHE z wyciąganą wylewką sprawdzi się w twoim wnętrzu!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: