[TOP 5] Wanna z obudową – 5 najciekawszych pomysłów

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut
Zyskaj więcej z GROHE COLORS

Wydaje ci się, że mała łazienka wyklucza posiadanie wanny? Nic bardziej mylnego! Jeśli masz małą łazienkę, ale marzysz o długich kąpielach, zastanów się nad wanną z obudową. Sprawdź nasze inspiracje!

Budowa ścianki czy gotowa obudowa – co lepsze?

Wanny w łazienkach najczęściej są zabudowywane. Najpopularniejszym sposobem jest budowa ścianki, która następnie jest obkładana płytkami ceramicznymi. Dzięki takiemu rozwiązaniu wanna staje się lepiej wkomponowana w łazienkę. Budowa takiej ścianki wymaga jednak czasu i umiejętności. Nie jest to również dobre rozwiązanie ze względu na potencjalne awarie instalacji. Jeśli zdarzy się jakaś usterka, którą będzie trzeba naprawić, taka obudowa może stanowić utrudnienie w dostaniu się do instalacji.

Na rynku dostępne są gotowe obudowy. Ich główną zaletą jest łatwy i szybki montaż, który można wykonać samodzielnie. Co ważne – taka obudowa jest łatwa do zdjęcia, więc w razie potencjalnych awarii w łatwy sposób można się dostać do syfonu lub podłączeń baterii. Producenci oferują obudowy w różnych kształtach i wymiarach, dlatego też nie trzeba martwić się o jej dopasowanie.

Wanna w obudowie daje ogromne możliwości aranżacyjne. W dodatku jest praktycznym rozwiązaniem – łatwo jest ją utrzymać w czystości, a obudowę wanny możesz wykorzystać jako półkę na kosmetyki i akcesoria łazienkowe. Takie ekonomiczne podejście do miejsca jest szczególnie istotne dla tych, którzy są posiadaczami małej łazienki.

Przedstawiamy najświeższe Inspiracje dla łazienki, a także pomysłowe rozwiązania do kuchni z aneksem, małego korytarza i kuchni z wyspą i barkiem.

Jeśli etap wyboru wanny masz już za sobą, zastanów się nad wybraniem odpowiedniej obudowy wanny. Bez względu na to, czy kupiłeś wannę żeliwną, akrylową czy emaliowaną, jest kilka możliwości obudowania jej.

Rodzaje obudowy wanny

Stała obudowa wanny

Sprawdzi się w przypadku wanien emaliowanych, ponieważ wykonane są z materiału, który nie trzyma ciepła, przez co zgromadzona woda w wannie szybko się wychładza. Jeśli chcesz, aby obudowa wanny była wykończona płytkami ceramicznymi albo wodoodpornym tynkiem dekoracyjnym, można zainstalować obudowę na nośniku polistyrenowym.

Uwaga!
Taką obudowę zamawia się do konkretnego typu wanny. Upewnij się, że wybrany przez ciebie producent oferuje również odpowiednią do wybranego przez ciebie modelu, obudowę.

Jak działa taka obudowa?

Przykleja się ją do podłoża, a wannę osadza w nim jak w formie. Obudowa z polistyrenu zapobiega wychładzaniu się wody oraz redukuje odgłosy podczas jej nalewania. Do obudowy możesz też dokupić szerszą półkę wokół wanny poprzez dokupienie do obudowy dodatkowej nakładki, przyklejonej do nośnika.
Drugą opcją na obudowanie wanny jest użycie wodoodpornych płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-włóknowych. Obudowę wanny z płyt montuje się na stelażu z profili metalowych. Takie obudowy z płyt pokrywa się płytkami, mozaiką lub innymi materiałami.

Obmurówka

Inną możliwością instalowania obudowy wanny jest tzw. obmurówka. Najczęściej jest robiona z bloczków z betonu komórkowego, lub bloczków silikonowych na zaprawie klejowej. Obmurówkę można wykończyć tynkiem lub płytkami ceramicznymi lub zostawić je w stanie surowym, impregnując powierzchnię, tak by nie chłonęła wilgoci.

Gotowa osłona

Innym rodzajem obudowy wanny jest skorzystanie z gotowych osłon – akrylowej lub stalowej emaliowanej. Instaluje się ją do wsporników lub na zatrzaski bezpośrednio do krawędzi wanny i do ściany. Taką osłonę możesz zamówić bezpośrednio u producenta wanien, ale można też dostać osłony uniwersalne, dopasowane do najczęściej spotykanych wymiarów wanien.

Pięć najciekawszych pomysłów na aranżację obudowy wanny

Obudowa wanny z kamienia

Obudowa z kamienia wraz z kamiennym blatem jest rozwiązaniem nie tylko wyjątkowo estetycznym, ale również trwałym. Podstawową zaletą zastosowania kamienia w łazience jest brak ograniczeń, jakie narzuca powtarzalny moduł płytki. Dzięki temu nie będziesz musiał myśleć o fugach, które z reguły sprawiają kłopoty, ponieważ trudno jest je utrzymać w czystości. Technologia klejenia kamienia z użyciem pyłu powstałego w trakcie jego cięcia gwarantuje uzyskanie fugi o identycznym kolorze jak kamień. Łączenie elementów kamienia jest wtedy niemal niewidoczne.

Jaki kamień wybrać?

Z praktycznego punktu widzenia nie ma lepszego rozwiązania niż granit do łazienki. Ma on naturę krystaliczną, więc jest bardzo twardy. Ponieważ jest gęsty i zwarty, jest praktycznie niezniszczalny. Jednak nie wszyscy kochają wygląd tego kamienia, bo jest mało ozdobny.
Granit w łazience jest najlepszym rozwiązaniem. Głównie ze względu na swoją strukturę – ma on naturę krystaliczną, dlatego jest niezwykle twardy – praktycznie niezniszczalny. Jest on jednak mało ozdobny, dlatego też nie wszyscy są jego zwolennikami.
Jeśli Twoim priorytetem są walory estetyczne – zastanów się nad marmurem. Jest on jednak znacznie bardziej miękki i nasiąkliwy. Wymaga impregnowania, pielęgnacji i ostrożności w użytkowaniu – zastanów się więc czy jesteś gotowy na obudowę, która wymaga ostrożności i odpowiedniego traktowania.

Drewno

Drewno jest idealnym sposobem na przełamanie surowego wnętrza łazienki. Decydując się na obudowę z tego materiału, wprowadzisz do łazienki niepowtarzalny klimat i optycznie je ocieplisz. Dodatkowym plusem tego materiału jest to, że drewno doskonale sprawdzi się w każdej kolorystyce.

Boazeria

Boazeria będzie materiałem, który idealnie nada się jako obudowa wanny, szczególnie dla tych, którzy urządzają łazienkę w stylu prowansalskim. Boazeria idealnie będzie się łączyć z wykorzystywanymi w stylu prowansalskim beżami i brązami.

Płytki ceramiczne

Płytki ceramiczne są jednym z najczęściej wykorzystywanych materiałów do tworzenia obudowy wanny. Jest to o tyle ciekawy materiał, że daje on wiele możliwości – można z nich tworzyć różne wzory i mozaiki.

Panele

Jeżeli obawiasz się, że obudowa wanny zdominuje i przytłoczy stylizację łazienki – zdecyduj się na uniwersalne i ponadczasowe odcienie bieli. Utrzymana w takiej estetyce obudowa sprawi, że cała stylizacja łazienki stanie się wyważona i stonowana. Godnym rozważenia pomysłem wydaje się również obudowa wykonana z laminowanego panelu – jest odporna na wilgoć i łatwa do utrzymywania w czystości.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: