Jak zrobić drewniane ławki ogrodowe?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Na piękno ogrodu składa się wiele elementów, a jednym z nich są meble ogrodowe. Na rynku dostaniemy wiele gotowych kompletów, jednak tylko własnoręcznie wykonane meble będą w stanie w pełni oddać aranżacyjny zamysł domowników. Jak wykonać ławki ogrodowe, które będą zachęcać do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu? Dowiedz się, jak przenieść serce domu do ogrodu!

Czy drewno jest surowcem doskonałym?

Meble ogrodowe muszą odpowiednio harmonizować się z całą aranżacją. W zależności od projektu mogą różnić się one stylem i użytymi materiałami. W ogrodach o bujnej roślinności, pięknie prezentować się będą proste drewniane akcenty, które podkreślą naturalizm aranżacji. Z kolei w minimalistycznej odsłonie drewno będzie idealną bazą do stworzenia funkcjonalnej przestrzeni. Jest więc to idealny budulec do stworzenia ogrodu w różnych formach.

Ławki ogrodowe są obowiązkowym elementem każdego kącika rekreacyjnego. Kupne meble choć piękne, nigdy nie będą tak docenione przez domowników, jak modele wykonane własnoręcznie. Samodzielna realizacja wymarzonej aranżacji daje niesamowitą satysfakcję, która będzie towarzyszyła mieszkańcom za każdym razem, gdy spojrzą na wykonane przez siebie ławki. Po jakie drewno sięgnąć, by zyskać zadowalający efekt?

Jaki rodzaj drewna wybrać?

Dąb jest ceniony ze względu na swój szlachetny wygląd i niezwykłą wytrzymałość. Gatunek ten podoła nawet wielkim obciążeniom i jest przy tym odporny na uszkodzenia mechaniczne. Na zakup dębowych desek mogą sobie pozwolić osoby, które są w stanie zapłacić więcej, gdyż cena tego materiału może zaczynać się od 1 200 zł/m3. Z tego powodu większość osób decyduje się na łatwo dostępną sosnę lub buk. Są one atrakcyjniejsze cenowo, a przy tym cechują się dobrą podatnością na obróbkę. Wybierając swój gatunek materiału należy pamiętać, że tańsze deski potrzebują zazwyczaj częstszej konserwacji.
 

 
Świetną alternatywą dla osób, które nie mają zdolności manualnych, jest stworzenie mebli ogrodowych z palet. Jest to materiał, który zadomowił się u nas już na dobre i staje się on coraz bardziej widoczny również w ogrodach. Jak go wykorzystać? Pokazujemy najciekawsze pomysły na wyposażenie ogrodu zrobione z palet!

Ławki ogrodowe na każdy metraż

Meble ogrodowe powinny upiększać nasz ogród, jednak nie można zapominać o ich funkcjonalności. Na etapie planowania warto zadecydować o długości ławek, gdyż przełoży się to również na ich mobilność. Jeśli meble będą przenoszone na zimę pod zadaszenie lub do pomieszczenia, muszą one być odpowiednio krótkie i lekkie.

Kiedy zrezygnować z oparcia?

Ławki bez oparcia są łatwiejsze w wykonaniu niż modele je posiadające, jednak są one również mniej wygodne. A komfort może być kluczowy, zwłaszcza, jeśli ogród ma być miejscem spędzania większości wolnego czasu. Jakie oparcie sprawdzi się w twoim ogrodzie? Głównym parametrem decydującym o tym, czy dane siedzisko będzie wygodne, jest kąt nachylenia między siedziskiem a oparciem. Według zaleceń powinien wynosić on ok. 90 stopni.
 

 

Nieodłączne dodatki

Drewno jest solidnym materiałem, jednak trochę niewygodnym do długiego siedzenia. Dlatego warto sięgnąć po miękki akcent w postaci poduszek. Wyłożenie siedzeń poduszkami to dobry krok w kierunku większego komfortu. W doborze akcesoriów panuje niemal pełna dowolność – można eksperymentować z wzorami i kolorami w zależności od własnych upodobań. Ciekawie będą prezentować się wiązane poduszki wypełnione owatą lub granulatem piankowym, na których wygodnie usiądą domownicy. Kilka dodatkowych dekoracyjnych modeli o finezyjnym wzorze, będzie świetnym dopełnieniem komfortowego ogródka.

Ławki ogrodowe krok po kroku

Masz już niebanalny pomysł na ławki ogrodowe? Poniżej przedstawiamy krótki i uniwersalny poradnik, który może się przydać w czasie zmagań na etapie realizacji wymarzonego projektu.

  1. Skróć deski do odpowiednich długości przy pomocy piły.
  2. Nawierć otwory w miejscach łączenia. Pamiętaj, że otwory muszą odpowiadać wielkości śrub, które będą łączyć poszczególne elementy.
  3. Skręć kawałki desek i listew przy pomocy śrub do drewna o odpowiednich wymiarach.
  4. Widoczne śruby możesz ukryć za pomocą szpachlówki. Najważniejsza jest jednak odpowiednia impregnacja drewna, dzięki której meble będą służyć ci przez lata.
  5. Ozdób swoją ławkę ogrodową kolorowymi poduszkami, by podkreślić piękno drewna.

Impregnacja drewna – czy robisz to dobrze?

Tylko odpowiednie zabezpieczenie przed czynnikami atmosferycznymi jest w stanie gwarantować długą żywotność mebli. Dlatego warto zastosować specjalny impregnat, który ochroni drewniane meble przed szkodliwym promieniowaniem UV czy działaniem wody i wilgoci. Dodatkowa powłoka będzie również przydatna do utrzymania czystości mebli, gdyż jest ona odporna na ubrudzenia. Warto pamiętać, by odświeżać ławki ogrodowe co 2-3 lata.

Poznaj również inne nasze ogrodowe poradniki! Mówimy m.in. o tym, czym jest chobotek i jak go hodować, omawiamy również pomysły na skalniak i ozdoby z opon!

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-08-10 21:42:05
Grześ
Niedawno robiłem ławki do ogrodu. Udało mi się połączyć drewno z płytą MPB. Super wyszło, a i było mniej impregnowania. :)
2018-03-13 12:48:30
Katarzyna
Bardzo przydatny artykuł, ale jak opisano wyżej - warto pamiętać o impregnacji drewna.
2018-03-29 08:59:22
Domolubni
Bardzo nam miło, że artykuł jest przydatny. Impregnacja drewnianych elementów w ogrodzie jest bardzo ważna niezależnie od tego, czy będą to ławki ogrodowe, huśtawki, altany, a nawet piaskownice lub płotki przy klombach. Im lepiej zadbamy o drewno, tym dłużej będziemy mogli cieszyć się jego pięknem i funkcjonalnością.