Zabudowa kuchenna. AGD w zabudowie – tak czy nie? 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Zabudowa kuchenna skrywająca wszystkie urządzenia AGD: lodówkę, zmywarkę, piekarnik, a nawet mikrofalówkę to coraz chętniej i częściej wybierana opcja. Sprawdźmy, jakie są największe zalety i najważniejsze wady takiego rozwiązania. 

Zabudowa kuchenna a AGD 

Zalety AGD do zabudowy 

Design 

Zabudowanie AGD pozwala stworzyć spójną, harmonijną aranżację. Żaden element wyposażenia nie zakłóca projektu i nie odstaje wizualnie. Unikamy w ten sposób przykrych i niepożądanych kontrastów, na przykład między eleganckim fornirem i plastikowym uchwytem drzwi lodówki. Kuchnie z zabudowanym AGD są czyste, eleganckie i minimalistyczne, główną rolę odgrywają w nich te elementy, na których naprawdę nam zależy: fronty, blaty, stylowa armatura, gustowne detale. 

Przestrzeń 

Zabudowa kuchenna
Kuchnia z zabudowanym AGD

Optyczny chaos to wielki wróg małych przestrzeni. Wolnostojące AGD wprowadzają do pomieszczenia dodatkowe kolory, wzory i faktury, co przekłada się na wizualne zagracenie wnętrza. Pełna zabudowa kuchenna dodaje przestronności. 

Higiena 

Między szafkami a wolnostojącym AGD – nawet jeśli teoretycznie dosuniemy do siebie wszystko na maksa – zwykle gromadzą się trudne do usunięcia kurz czy resztki z przygotowywanych potraw. W ciągłej lini zabudowy nie ma podziałów, między którymi mógłby zbierać się brud. Czyszczenie zabudowy kuchennej z wmontowanym AGD jest szybsze i łatwiejsze

Zabudowa kuchenna a AGD

Wady AGD do zabudowy 

Koszty 

Kuchnia z zabudowanym AGD jest droższa na właściwie każdym poziomie. Droższe są same urządzanie, dochodzą dodatkowe fronty do przygotowania przez producenta, a montażu nie da się przeprowadzić samodzielnie i potrzebny jest dobry fachowiec. 

Dodatkowe komplikacje 

Do zabudowanego AGD trudno się dostać. W przypadku konieczności naprawy lub wymiany urządzenia, musimy się liczyć z mozolnym wysuwaniem, a nawet demontażem kilku okolicznych szafek. 

Nie pasuje każdemu 

Niektóre style, na przykład boho, vintage czy angielski, potrzebują odrobiny urozmaicenia i pochowanie wszystkiego za frontami na pewno im się nie przysłuży. W konwencji loft surowe, srebrzyste bryły AGD mogą wręcz zagrać na korzyść całego projektu. Wolnostojące AGD wprowadza do kuchni trochę luzu; powoduje, że wnętrze zamiast tak perfekcyjne i wymuskane, staje się bardziej spontaniczne i bezpretensjonalne

Kuchnia w stylu boho
Kuchnia z wolnostojącym AGD

Mniej miejsca i udogodnień 

Lodówki do zabudowy z reguły mają mniejszą pojemność niż ich wolnostojące odpowiedniki. Schowanie sprzętu za frontami meblowymi odbiera też możliwość korzystania z takich technologicznych nowinek jak cyfrowe wyświetlacze czy dozowniki wody i lodu

Podsumowanie 

Zabudowa kuchenna z AGD sprawdzi się w przypadku meblowania na lata, kiedy wiemy, że prędko nie będziemy niczego zmieniać lub przestawiać. Wolnostojącym AGD nieporównywalnie łatwiej manipulować, więc przy tendencjach do częstych zmian aranżacji mieszkania lepiej postawić właśnie na nie. AGD w zabudowie bez wątpienia świetnie działa w przypadku kuchni otwartych na salon, bo nie daje tego nieciekawego wrażenia stałego przebywanie między gastronomicznymi sprzętami. A AGD wolnostojące – ze względu na niższą cenę – w lokalach pod wynajem. 

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: