Niezwykle modne w ostatnich sezonach umywalki nablatowe to nie tylko dobre rozwiązanie dla nowoczesnej łazienki, ale także funkcjonalna opcja w małym wc. Gustowna umywalka nablatowa to również nieoceniona dekoracja łazienki, która wraz z lustrem może stanowić główny walor całego pomieszczenia. Sprawdź, na co zwracać uwagę przy zakupie umywalki nablatowej!
Umywalka nablatowa – materiał wykonania
Najpopularniejsze na rynku są umywalki ceramiczne. Ceramika to tworzywo uniwersalne, klasyczne, bardzo trwałe, łatwe w utrzymaniu czystości, a także o jakości pozostającej w korzystnej proporcji do ceny. Jej wadą jest ryzyko stłuczenia, zwłaszcza podczas transportu. Oprócz umywalek ceramicznych, na rynku dostępne są także umywalki nablatowe:
- Akrylowe – są łatwe w utrzymaniu czystości, lekkie, odporne na zarysowania. Wyglądem przypominają umywalki ceramiczne, jednak pod wpływem nacisku mogą się wyginać. Są relatywnie tanie.
- Szklane – wbrew pozorom nie łatwo je potłuc, bo zazwyczaj wykonuje się je ze szkła hartowanego. Umywalki wykonane ze szkła przejrzystego mogą być trudne w utrzymaniu czystości. Szkło łatwo zabarwić, dlatego szklane umywalki są dostępne w wielu wariantach kolorystycznych.
- Kamienne – są twarde, trwałe, modne i niezwykle dekoracyjne, ale także bardzo kosztowne (zwłaszcza gdy wykonane są z marmuru). Pasują do wnętrz zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych, jednak bardzo trudno utrzymać je w czystości.
- Drewniane – wykonywane głównie z egzotycznych gatunków drewna, które odpowiednio zaimpregnowane, jest trwałe i odporne na wilgoć przez wiele lat. Drewniane umywalki są trwałe, ciepłe w dotyku i niezwykle oryginalne.
Ponadto na rynku dostępne są także umywalki wykonane z żeliwa, brązu, metalu i konglomeratowe.
Jaki rozmiar i kształt powinna mieć umywalka nablatowa?
Standardowe umywalki to te o szerokości 40-70 cm i głębokości 30-55 cm. Zdarzają się oczywiście wymiary niestandardowe. Decydując się na rozmiar i kształt umywalki nablatowej, warto wziąć pod uwagę następujące czynniki:
- Liczbę osób (domowników), które będą korzystać z umywalki – dla jednej osoby wystarczająca będzie pojedyncza umywalka, jednak rodzinie z dwójką dzieci przydadzą się dwie umywalki nablatowe ustawione na blacie obok siebie lub umywalka nablatowa dwustanowiskowa o szerokości np. 120cm.
- Wielkość łazienki i jej proporcje – jeśli dysponujesz dużą łazienką, a dodatkowo umywalka nablatowa będzie spełniać wiele funkcji (np. posłuży ci do mycia głowy, robienia szybkiego prania ręcznego etc.) warto zdecydować się na szerszy i głębszy model. Jeśli natomiast szukasz umywalki do gościnnego, małego wc, mała umywalka będzie wystarczająca. Generalnie warto stosować zasadę proporcjonalnego dopasowania wielkości umywalki do wielkości łazienki. Przyjmuje się, że w łazience większej niż 10 metrów kwadratowych umywalka może osiągać szerokość do 120 cm, w pomieszczeniu ok. 6 metrów kwadratowych – ok. 60-70 cm, natomiast w małych, 4-metrowych łazienkach – 40-50 cm.
- Ewentualne osoby starsze, korzystające z łazienki – w przypadku, gdy mieszkamy z osobami, mającymi problemy z poruszaniem się, należy zrezygnować np. z umywalki nablatowej w kształcie misy. Najlepiej w ogóle zrezygnować z umywalki nablatowej, i wybrać raczej opcję umywalki meblowej, wolnostojącej czy podblatowej – dzięki temu osobom starszym wygodniej będzie z niej korzystać.
- Wystrój łazienki – ważne, by kształt, styl, materiał i kolor umywalki był spójny z wystrojem i stylistyką całej łazienki. W grupie umywalek nablatowych dostępne są między innymi misy w kształcie: balii, prostokąta, kuli, kleksa, cylindra, muszli i wielu innych.
Cena umywalki nablatowej
Najtańsze są umywalki ceramiczne i akrylowe, najdroższe – kamienne i szklane. Oczywiście w każdym typie umywalki znajdują się modele zarówno bardzo tanie, jak i niezwykle drogie. Cena zależy od producenta, jakości wykonania armatury itp. Przykładowe ceny mis nablatowych są następujące:
- umywalka nablatowa ceramiczna w kształcie owalnej misy, bez otworu na baterię, i o szerokości 57,5 cm – ok. 300zł
- umywalka nablatowa szklana, czarna w kształcie kulistej misy, z otworem na baterię, i o szerokości 42 cm – ok. 400zł
- umywalka nablatowa marmurowa w kształcie muszli, bez otworu na baterię, i o szerokości 56 cm – ok. 600zł
- umywalka nablatowa ceramiczna, dwustanowiskowa umywalka z dwoma otworami na baterie łazienkowe, i o szerokości 120 cm – ok. 1200zł
Umywalka nablatowa – wady i zalety w pigułce
Decydując się na zakup umywalki nablatowej, warto pamiętać tak o jej zaletach, jak i o wadach. Umywalki nablatowe:
- Są relatywnie mniej wygodne dla dzieci i osób starszych
- Są ciekawe stylistycznie
- Pozostawiają możliwość aranżacji powierzchni pod blatem
- Mogą spełniać kilka funkcji (misa do prania ręcznego, do mycia głowy etc.)
- Zajmują mniej powierzchni, niż inne typy umywalek
- Zmniejszają ryzyko rozpryskiwania się wody
- Są relatywnie drogie
Umywalki nablatowe występują w opcjach z otworem na baterię i bez niego. Oznacza to, że w przypadku mis nablatowych bateria może być zamontowana zarówno na umywalce, jak i na blacie (bateria stojąca). Istnieje także możliwość podtynkowego montażu baterii. Warto jeszcze przed zakupem umywalki przemyśleć to, jaki typ baterii planujemy do niej zamontować.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego