Dbasz o swoje zdrowie, biorąc regularne kąpiele saunowe? A może zwyczajnie cenisz sobie relaks, jaki niesie ze sobą przebywanie w saunie? Zobacz, jak zbudować własną saunę w domu, by móc cieszyć się nią w każdej wolnej chwili. Poznaj koszty związane z zakupem materiałów i montażem.
Sauna w domu – jak wpłynie na twoje zdrowie oraz kondycję?
Kąpiele w saunie bardzo dobrze wpływają na zdrowie oraz kondycję organizmu. Korzystny wpływ mają przede wszystkim na układy krążenia oraz oddechowy. Regularne przebywanie w saunie poprawia również kondycję mięśni szkieletowych, co ma pozytywny wpływ na sprawność układu ruchu. Dzięki saunowaniu:
- rozszerzają się twoje naczynia krwionośne,
- obniża się ciśnienie tętnicze, a wzrasta żylne,
- lepiej ukrwione zostają mięśnie szkieletowe,
- rozluźniają się mięśnie gładkie,
- zwiększa się pojemność płuc,
- poprawia się kondycja,
- wzrasta odporność organizmu.
Sauna w domu – montujemy krok po kroku
Sprawdź pomieszczenie, w którym budujesz saunę
Budowa sauny wymaga uprzedniego przygotowania pomieszczenia, w którym ma znaleźć się kabina. Wszystko po to, by zapobiec szybkiemu niszczeniu się materiałów, z których jest wykonana oraz zapewnić bezpieczeństwo. W razie zasłabnięcia lub gorszego samopoczucia drzwi muszą łatwo się otworzyć, natomiast odpowiednia wentylacja może uchronić przed pożarem. Przygotowując pomieszczenie pod budowę sauny, sprawdź czy:
- ma ono wysokość co najmniej 2 m,
- jest do niego podciągnięta instalacja elektryczna z prądem trójfazowym,
- jest w nim wystarczająco dużo miejsca, by drzwi kabiny mogły otwierać się na zewnątrz,
- wentylacja pomieszczenia jest sprawna.
Ściany i sufit
Saunę w domu wykonuje się z drewnianych paneli. Powinny mieć grubość co najmniej 12 mm. Najlepsze gatunki drewna do budowy sauny to:
- świerk skandynawski,
- jodła kanadyjska,
- cedr.
Pod warstwą drewnianych paneli powinna znaleźć się izolacja termiczna. Najlepiej wykonać ją z wełny mineralnej o grubości od 45 do 100 mm. Odpowiednia izolacja obniży koszty korzystania z sauny, ponieważ czas nagrzewania będzie wtedy krótszy, a co za tym idzie – piec zużyje mniej energii.
Zewnętrzne strony ścian mogą być pokryte dowolnym materiałem, np. drewnem, płytą pilśniową czy gipsem.
Podłoga
Ważne jest, by podłoga sauny w domu była zrobiona z materiału odpornego na wilgoć. Doskonale nadają się do tego terakota, wykładziny z tworzyw sztucznych lub płytki ceramiczne. Aby nie poślizgnąć się na podłodze, warto położyć na niej drewnianą kratkę. Odpływ wody nie jest konieczny w saunie suchej, ale warto o nim pomyśleć, gdyż pomoże to zachować czystość.
Wentylacja
Wentylacja to bardzo ważny element sauny w domu. Szczególnie wtedy, jeśli w tym samym pomieszczeniu, w którym znajduje się kabina, jest również natrysk. Odpowiedni obieg powietrza zapobiega zbieraniu wilgoci przez drewniane elementy. Istotne jest także, by zapewnić drożny odpływ gorącego powietrza, ponieważ jego nagromadzenie w ekstremalnych sytuacjach może nawet wywołać pożar.
Oświetlenie
Żarówki w saunach osłonięte są szczelnymi kloszami, które nie przepuszczają gorącego powietrza. Jest to konieczne zabezpieczenie, jednak przysparza pewnych niedogodności, ponieważ ogranicza dostęp do lampy. Światło w saunie nie powinno być silne, gdyż musi sprzyjać relaksacyjnej atmosferze. Bardzo efektownie wyglądają żarówki zamontowane pod siedziskami.
Dodatkowe wyposażenie
Wyposażenie sauny zwiększy komfort korzystania z kąpieli. Przydatne są przede wszystkim:
- termometr (tarczowy jest bardziej czytelny niż cieczowy),
- higrometr do pomiaru wilgotności,
- klepsydry piaskowe odmierzające czas (zalecany czas jednorazowej kąpieli to 15 minut),
- osłony na piec, które zabezpieczą ściany przed nadmiernym wysuszeniem.
Wiaderka na roztwór zapachowych olejków i chochle do polewania kamieni dodatkowo umilą czas spędzany w domowej saunie. Komfort zapewnią też drewniane podgłówki lub specjalnie wyprofilowane, ergonomiczne siedziska.
Jaki piec do sauny w domu?
Najpierw musisz zastanowić się, czy chcesz ogrzewać saunę piecem elektrycznym czy opalanym drewnem. W przypadku tego drugiego rozwiązania sauna musi posiadać komin, w związku z czym piec opalany drewnem częściej stosuje się w saunach zewnętrznych, np. budowanych w ogrodach. Saunę w domu najlepiej ogrzewać piecem elektrycznym.
Moc pieca a kubatura sauny
Przyjmuje się, że 1 kW to moc optymalna do nagrzania 1 m3 pomieszczenia. Na polskim rynku można znaleźć piece o mocy od 3,5 do 9 kW, które z powodzeniem nagrzewają do 100oC saunę o kubaturze od 4 do 12 m3.
Funkcje pieca a jego cena
Nowoczesne piece do saun pozwalają na kontrolę temperatury oraz wilgotności. Możliwa jest także regulacja wydzielanej pary. W zależności od liczby funkcji ceny pieców wahają się od około 1 do 2 tysięcy złotych.
Sauna w domu – ile to kosztuje?
Koszt domowej sauny powinien zamknąć się w około 7-8 tysiącach złotych. Co składa się na całkowity koszt budowy sauny w domu?
- Piec – ceny pieców wahają się od 1 do 2 tysięcy złotych.
- Drewno do budowy konstrukcji nośnej – w zależności od gatunku kosztuje od 50 do 150 złotych za m2.
- Siedziska – prefabrykowane, ergonomiczne siedziska mogą kosztować około 2-3 tysięcy złotych. Jeśli zdecydujesz się na samodzielne wykonanie ław z desek, wówczas ich koszt będzie mniejszy.
- Drzwi do sauny – większość modeli to koszt około 500 złotych.
- Wełna mineralna do termoizolacji – jeden m2 tego materiału kosztuje od 25 do 35 złotych.
- Oświetlenie – jedna żarówka z kloszem to koszt około 30 złotych.
Jeśli nie chcesz budować sauny samodzielnie, możesz zdecydować się na zakup gotowej kabiny. Ceny takich saun wahają się, w zależności od kubatury, jakości materiałów oraz wyposażenia, od około 4 do nawet kilkunastu tysięcy złotych.
Jeśli chcesz zobaczyć, jak stworzyć domowe SPA, kliknij TUTAJ.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego