Mała kuchnia z oknem narożnym. Wskazówki i pomysły na aranżacje

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 5 minut

Okna narożne (rogowe) to charakterystyczny element architektury modernistycznej. Dzięki temu rozwiązaniu proste, minimalistyczne, pozbawione sztukaterii elewacje zyskały efektowny wygląd, a cała bryła nabierała lekkości i finezji.

Pomieszczenia zaś, szczególnie w północno-wschodnim narożniku, otrzymały zwiększony dostęp do naturalnego światła i otwierały się na widok ogrodu lub parku. Przez kilka dekad narożne okna nie cieszyły się jednak szczególna popularnością – głównie ze względu na znacznie bogatszą i dostępniejszą ofertę tradycyjnych modeli. Od jakiegoś czasu projektanci domów jedno- i wielorodzinnych znów jednak z upodobaniem sięgają po tę formę przeszkleń. Okna narożne mogą być usytuowane zarówno w sypialni, salonie, jak i kuchni. Szczególne zainteresowanie – ale też liczne wątpliwości, dotyczące właściwych rozwiązań technicznych i aranżacyjnych – rodzi ten ostatni rodzaj pomieszczeń.

O aranżacji kuchni z oknem narożym pisaliśmy już w tym artykule. Ale że temat jest ciekawy i rozległy wracamy do niego ponownie. Z tego tekstu dowiecie się:

  • Jakie są zalety i wady kuchni z oknem narożnym.
  • Jakie są rodzaje okien narożnych.
  • Jak zagospodarować kuchenny narożnik pod oknem.
  • Jak zaaranżować i udekorować okno narożne w kuchni.

Narożne okna pojawiły się już w projektach jednego z pionierów modernistycznej architektury, Holendra Robert van’t Hoffa. Ten rodzaj przeszkleń zobaczymy np. w słynnej, właściwie ikonicznej, Willi Henny pod Utrechtem, wybudowanej w latach 1915-1919. Inne wczesne i bardzo interesujące przykłady zastosowania okien narożnych w modernistycznych budynkach to m.in.:

Wpierw jednak szybka „kartka z kalendarza” dla wszystkich miłośników historii architektury:

  • Schindler House (1922), Kalifornia, autorstwa Rudolpha Schindlera.
  • Schröder House (1924), również w okolicach Utrechtu, według projektu Gerrita Rietvelda.
  • High Cross House (1932), Devon w Anglii, architekt: William Lescaze .
  • Willa Schminke (1933), Löbau w Niemczech, projekt: Hans Scharoun.
  • Mandel House (1933-1935), Bedford Hills w stanie Nowy York, projekt: Edward Durell Stone.
Okno narożne w modernistycznej architekturze. Widok elewacji
Okno narożne w modernistycznej architekturze. Widok elewacji

Zalety i wady kuchni z oknem rogowym

Kuchnie z oknem narożnym prezentują się nowocześnie, oryginalnie i bardzo efektownie. Narożne okno zapewnia więcej światła i optycznie powiększa przestrzeń. Dzięki temu rozwiązaniu w domu jednorodzinnym możemy uzyskać jednocześnie widok na wejście i ogród. Sama koncepcja okien narożnych wyrosła właśnie z dążenia do zniesienia granicy między wnętrzem a światem zewnętrznym; z pragnienia, by mieszkania nie zamykała człowieka „w czterech ścianach” i nie izolowały go od przyrody.

Okna narożne, szczególnie w kuchni, niosą ze sobą jednak kilka problematycznych kwestii. Przede wszystkim jest to rozwiązanie droższe i bardziej wymagające od standardowego i trzeba je uwzględnić na wczesnym etapie projektowania. Aranżując kuchnię, musimy pamiętać o zastosowaniu tzw. reguły trójkąta, którego boki tworzą zlewozmywak, lodówka i kuchenka. Okno narożne stanie się kluczowym i dominującym punktem tego kuchennego schematu i to do niego musimy dopasować pozostałe elementy. A to bez pomocy profesjonalnego architekta wnętrz może okazać się trudnym zadaniem. Warto także pamiętać, że narożne okno w kuchni może być kłopotliwe w utrzymani czystości, bo dostęp do wszystkich zakamarków nie będzie najłatwiejszy. Narożne okno może również przyczynić się do zbytniego nagrzewania kuchni latem. Dlatego rozwiązanie to zaleca się głównie w kuchniach usytuowanych od strony północnej i wschodniej. Do tego dochodzą jeszcze takie czynniki jak: ewentualne kłopoty z montażem parapetów, karniszy i rolet.

Ale te hipotetyczne mankamenty nie powinny przysłaniać walorów rogowego okna w kuchni. Po względem estetycznym i funkcjonalnym jest to rozwiązanie, w które warto zainwestować.

Rodzaje okien narożnych w kuchni (i nie tylko)

Rozwiązania konstrukcyjne, czyli sposoby osadzenia okien narożnych

Okna narożne dzielimy na okna ze słupem narożnikowym i okna bezsłupowe. Okna narożne ze słupem narożnikowym są korzystniejsze cenowo i łatwiejsze w montażu (w praktyce jest to bowiem zwykła stolarka okienna). W tym modelu konstrukcyjnym nadproża nad oknem opiera się na murowanym lub stalowym słupie. Przy czym słup ten wcale nie musi być widoczny, bo często maskuje się go ościeżem okiennym.

Okno narożne bezsłupowe ma większą powierzchnię szyby i prezentuje się bardziej imponująco. Brak słupa, na którym wspierałoby się okienne nadproże, wymaga jednak zastosowania zgiętego wspornika – czyli raczej zaawansowanej konstrukcji. Do połączenia szyb – zwykle pod kątem 90°, ale możliwe są także połączenia pod kątem 135°, 125° czy 45°–  wykorzystuje się kilka technik. Klasycznie używa sie łączników kątowych. Ale część producentów proponuje także specjalne, montowane od zewnętrz wąskie aluminiowe narożniki. Dzięki temu patentowi przy dużej powierzchni przeszkleń możemy uzyskać w pomieszczeniu nawet 30% więcej światła! W trosce o szczelność, parametry termiczne i estetykę przy łączeniu szyb stosuje się kleje o wysokiej wytrzymałości mechanicznej, sznury dylatacyjne, silikon i emalię ceramiczną.

Piękny efekt uzyskamy, gdy okno narożne w kuchni będzie częścią okna pasmowego w pasie międzyszafkowym. W dużych kuchniach z oknem narożnym – gdy wszystkie kuchenne przybory możemy bez trudu pomieścić w szafkach stojących – rozważmy rezygnację z szafek wiszących. Walory wizualne będą oszałamiające.

Sposób otwierania okien narożnych w kuchni

Okna narożne w kuchni mogą być rozwierane, uchylne, uchylno-rozwierane, przesuwne lub obrotowe ze słupkiem. Okna otwierane tradycyjnie przy niektórych aranżacjach mogą okazać się niewygodne, bo wyposażenie będzie kolidowało z otwieranymi do środka pomieszczenia okiennymi skrzydłami. Decydując się na okna narożne otwierane na oścież (do wewnątrz), należy dobrze obliczyć wszystkie odległości: promień rozwieranych skrzydeł okiennych i ich wysokość nad blatem oraz starannie zaplanować układ przestrzeni roboczej. Gdy w okiennym narożniku znajdzie się zlewozmywak, newralgiczny będzie wybór właściwej baterii kuchennej. Niektórzy producenci przygotowali nawet specjalną grupę baterii podokiennych. Zastosowanie okien przesuwnych pozwala uniknąć tego typu „projektowych pułapek”. Najkorzystniejszą cenowo opcją (tańczą nawet o 40% w porównaniu z innymi) są okna typu fix, czyli nieotwierane. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie, gdy w kuchni nie ma innych okien, które można normalnie, szeroko otworzyć.

Rama okien narożnych w kuchni – z czego?

Okna narożne w kuchni, tak jest wszystkie inne, mogą być zrobione z różnych materiałów: aluminium, drewna, PCV. Wybór materiału decyduje głównie o estetyce i względach pielęgnacyjnych.

Kuchnia z oknem narożnym
Okno narożne z słupem narożnikowym

 

Jak zagospodarować kuchenny narożnik pod oknem?

 

Szafki narożne pod oknem rogowym w kuchni

W zależności od rozmiarów kuchni możemy wybrać szafki narożne w kształcie litery L lub szafki z jednolitymi drzwiami i jednym frontem pod kątam 120°. Ten drugi wariant zajmie jednak znacznie więcej miejsca i do małej kuchni z oknem narożnym raczej się nie nadaje. Szafki narożne w kształcie litery L mogą być zbudowane na kilka sposobów:

  • Ślepy narożnik kuchenny. Są to po prostu dwie przyłączone do siebie niezależne szafki. Jedna z nich w miejscu prawych lub lewych drzwiczek (często ten sam model można dostosowywać do lewego lub prawego narożnika) ma zaślepkę, do której pod kątem 90° przystawia się „zwykłą” szafkę. Rozwiązanie jest niedrogie, ale w najprostszym wydaniu niezbyt wygodne, bo sięganie do części rogowej wymaga sporej gimnastyki. Na szczęście istnieją różne systemy (tzw. magic corner) wysuwanych na prowadnicach koszty, które pozwalają w pełni wykorzystać ślepy narożnik i komfortowe z niego korzystać.
  • Szafka narożna z łamanymi drzwiami. Drzwiczki szafki narożnej składają się tutaj z dwóch połączonych zawiasami frontów. Możemy uchylić tylko jedną ich część lub całość, aby sięgnąć do pełnego narożnika.
  • Szafka narożna z szufladami.

Narożnik kuchenny ze zlewozmywakiem

Umieszczenie pod narożnym oknem zlewozmywaka to jedno z najchętniej wybieranych rozwiązań aranżacyjnych. Jest ono jednocześnie praktyczne i efektowne. Możemy wybrać zlew do szafki w kształcie litery L lub zlew dostosowany do szafek z jednym frontem pod kątam 120°.

Jak zaaranżować i udekorować okno narożne w kuchni?

Okna narożne w kuchni czynią pomieszczenie jasnym i „lekkim”. Błędem byłoby wiec przysłanianie narożnego okna ciężkimi i szerokimi zasłonami i firanami. Zamiast tego wybierzmy delikatne i subtelne materiały. Karnisz zwykle zawiesza się po przekątnej w górnej części ramy okiennej. Kiedy za oknem rozpościera się szczególnie piękny widok, pomyślmy o zupełnej rezygnacji z zasłon.

Gdy pod narożnym oknem umieścimy zlewozmywak, między zbiegiem ścian a zlewem powstanie mała przestrzeń. To będzie dobre miejsce na atrakcyjny dozownik do mydła lub uchwyt na papierowe ręczniki. Także drobne dekoracje, np. żywe rośliny w kolorowych doniczkach lub szklane wazony, znakomicie się tam odnajdą.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł:

Komentarze:

2020-09-24 18:40:38
Magda
Ciekawy artykul, tresc bardzo dobrze opisana, szereg informacji. Przydaloby sie troche wiecej zdjec z pokazowymi rozwiazaniami.