Z przyjemnością rozpoczynamy kolejny cykl tematyczny, tym razem poświęcony tematyce budowlanej. Na łamach cyklu Budujemy dom dowiecie się m.in. jak zaoszczędzić, budując dom, jaki rodzaj dachu wybrać, jak ustawić dom względem stron świata i wiele, wiele innych. W dzisiejszym artykule eksperci biura sprzedaży projektów domów Extradom opowiedzą o tym, jakie domy Polacy stawiali w 2016 r. najczęściej i z czego wynikały nasze konkretne wybory. Jesteście ciekawi? Zaczynamy!
Metraż – nie za duży, nie za mały
Na podstawie danych statystycznych można zaobserwować zdecydowane zainteresowanie Polaków domami o średniej wielkości, czyli o metrażu wynoszącym 100-150 m². Na takie rozwiązanie w 2016 r. zdecydowało się ponad 60% budujących. Obiekty te są najbardziej uniwersalne – sprawdzają się zarówno w przypadku młodych małżeństw, biorących pod uwagę powiększenie liczby domowników, jak i rodzin o standardowym modelu (2+2). Dom o średnim metrażu jest także rozwiązaniem optymalnym dla osób starszych, marzących o w pełni komfortowym mieszkaniu. Dosyć popularne wśród Polaków są również niewielkie budynki o metrażu nieprzekraczającym 100 m². Wynika to zapewne z faktu, iż życie w domu o takiej powierzchni jest alternatywą dla mieszkania w bloku – na co dzień można przebywać we własnym ogrodzie i tarasie, a jednocześnie metraż ten (100 m²) nie pochłania wielu środków finansowych tak podczas budowy, jak i w trakcie późniejszej eksploatacji. Co więcej, decydując się na dom do 100 m² można starać się o uzyskanie dofinansowania np. z programu Mieszkanie Dla Młodych.
Dom parterowy czy z poddaszem?
Stojąc przed wyborem między domem parterowym a tym z poddaszem, należy wziąć pod uwagę wielkość działki i dokładnie przeanalizować swoje oczekiwania. Z raportu wynika, iż Polacy chętniej decydują się na domy z poddaszem użytkowym (blisko 60% z nas). Na czym polegają różnice w użytkowaniu obu typów domów?
- „parterówki” są idealnym rozwiązaniem dla osób mających problem z poruszaniem się po schodach oraz tych, którzy po prostu nie lubią z nich korzystać. Świetnie sprawdzą się również przy małych dzieciach, które wymagają od rodziców ciągłego ruchu.
- domy z poddaszem natomiast polecane są osobom posiadającym stosunkowo niedużą działkę. Ich zdecydowaną zaletą jest widoczny podział na strefę dzienną oraz nocną. W takim przypadku na dolnej kondygnacji tworzy się przestrzeń wspólną dla wszystkich domowników – przeważnie kuchnię z jadalnią otwarte na salon, łazienkę i pokój gościnny. Na górze natomiast planuje się strefę prywatną – sypialnie i garderoby.
Dach dwuspadowy najczęstszym wyborem Polaków
Przy wyborze projektu domu istotny jest również dobór odpowiedniej konstrukcji dachu. Największą popularnością cieszą się dachy dwuspadowe – w 2016 r. wybrało je 64% budujących. Często taka forma wymagana jest ze względu na uwarunkowania gminne, jednak są one chętnie wybierane również przez inwestorów, którzy nie muszą stosować się do odgórnych zaleceń. Projekty domów z dachem dwuspadowym są tanie w realizacji i pokryciu. Ich prosta konstrukcja pozwala na maksymalną oszczędność dachówek, ponieważ nie trzeba przycinać ich tak mocno, jak w przypadku bardziej skomplikowanych połaci. Ponadto pochyłe powierzchnie umożliwiają stworzenie wspomnianego już poddasza użytkowego oraz sprawnie odprowadzają deszcz i śnieg. Dzięki temu nie trzeba tracić czasu na własnoręczne odśnieżanie ani martwić się o zastój wody.
W jakim stylu budują swoje domy Polacy?
W kwestii wyglądu budynku upodobania Polaków raczej nie zmieniły się znacząco na przestrzeni lat. W dalszym ciągu przodują budynki w stylu klasycznym, które w 2016 r. wybrało 70% budujących. Wpasują się one właściwie w każdy krajobraz – zarówno miejską zabudowę, jak i okolice wsi. Atutem projektów domów w stylu tradycyjnym jest możliwość łatwego dopasowania ich charakteru do indywidualnych upodobań. W tej kwestii wystarczy zastosowanie odpowiedniej kolorystyki i dodatków na elewacji. W ciągu kilku ostatnich lat można jednak zauważyć wzrost popularności domami w stylu nowoczesnym.
Dodatkowe elementy, czyli garaż i taras
Decydując się na budowę domu, warto pomyśleć również o miejscu na zaparkowanie samochodu. Garaż, zarówno jedno- jak i dwustanowiskowy jest bardzo istotnym elementem dla większości Polaków i tym samym ma duże znaczenie przy finalnym wyborze projektu. Zdecydowana większość z nas, bo aż 75%, zdecydowała się w 2016 r. na dom z garażem, co świadczy o tym, że jesteśmy narodem coraz bardziej zmotoryzowanym. Dodatkowym rozwiązaniem, które obecnie jest już właściwie konieczne, jest taras. Na szczęście architekci biorą to pod uwagę i projektują go zazwyczaj z tyłu lub boku budynku, czyli od strony południowej. Słońce ogrzewające tę część domu pozwoli nie tylko na dogrzanie wnętrz, ale także da możliwość odpoczynku w słonecznym miejscu.
Dom statystycznego Polaka – przegląd najpopularniejszych cech
Z analizy biura sprzedaży projektów domów Extradom wynika, że statystyczny budujący decydował się w 2016 r. na dom:
- o średnim metrażu (100-150 m²),
- z poddaszem użytkowym,
- z dachem dwuspadowym,
- w stylu klasycznym,
- z garażem i tarasem.
Dom na zdjęciu głównym: Opałek III N 2G BSB1119
Cykl Budujemy dom powstaje we współpracy z biurem sprzedaży projektów domów Extradom.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego