Jak łączyć i mieszać rodzaje płytek w łazience? 5 sprawdzonych sposobów 

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 4 minut

Zastanawiacie się, jak zestawiać ze sobą płytki o różnych kształtach, wzorach i kolorach, aby stworzyć atrakcyjną, stylową i elegancką aranżację łazienki? Zobaczcie pięć ulubionych kompozycji profesjonalnych architektów wnętrz

Jakie płytki do łazienki pasują do siebie najlepiej?

1. Wzorzysta podłoga i proste, gładkie ściany 

Najbardziej klasycznym i ponadczasowym sposobem łączenia różnych płytek w łazience jest wywołanie kontrastu między ozdobną, deseniową podłogą i minimalistyczną okładziną ścian. Wizualny schemat oparty na posadzce w biało-czarną szachownicę i subtelnych, białych płytkach, np. metro, na ścianach nigdy się nie starzeje. Ale Waszą podłogę w łazience mogą ożywiać także motywy marokańskie, secesyjne, art deco i wiele innych. Nieco odważniejszą, ale również tradycyjną konfiguracją jest plan odwrotny, czyli wzorzyste ściany i „grzeczna” podłoga. Warto jednak pamiętać, że jednoczesne zastosowanie wzorów na ścianach i podłodze najczęściej kończy się zbyt krzykliwym, a nawet nieco groteskowym rezultatem. 

ponadczasowe płytki do łazienki
Absolutna klasyka gatunku
podłoga w łazience. pomysły
płytki na podłogę do łazienki
pomysły na płytki do łazienki
Opozycja w postaci gładkiej podłogi i wzorzystej ściany

2. Backsplash 

Terminem backsplach najczęściej określa się przestrzeń między blatem roboczym a wiszącymi szafkami w kuchni. Zachodni projektanci wnętrz zwykli jednak posługiwać się tym pojęciem także w szerszym znaczeniu – w odniesieniu do każdej w jakiś sposób wydzielonej i wyróżniającej się małej powierzchni. Aranżacje łazienek z efektem backsplash bazują na zastosowaniu dużych, gładkich płytek w obrębie całej łazienki z wyjątkiem strefy kąpielowej, umywalkowej lub toaletowej, które akcentuje się przy pomocy niewielkich, wyrazistych kafelków, mocnych wzorów lub kolorów.

płytki nad wannę
Backsplash nad wanną
płytki do łazienki. inspiracje
Backsplashowa ściana
oryginalne płytki do łazienki
Wyeksponowanie strefy umywalkowej
ozdobne płytki do łazienki
Dekoracyjna mozaika nad umywalką
bhcksplash
Wyodrębnienie strefy kąpielowej i umywalkowej różnymi rodzajami płytek
backsplash
płytki nad umywalkę

Jak łączyć płytki?

3. Ten same kolor, różne rozmiary lub kształty 

Bardzo gustowne, a jednocześnie intrygujące – dodające łazience faktury i głębi – jest zastosowanie płytek o jednolitym kolorze, ale różniących się rozmiarem lub kształtem. Połóżmy na przykład duże płytki na podłodzie, drobną heksagonalną mozaikę nad wanną i średnie płytki heksagonalne w obramowaniu umywalki. Trzymając się monochromatycznej palety, ale umiejętnie bawiąc się skalą i obrysem, możemy wykreować przepiękne, harmonijnie urządzone łazienki. Podobnie jak w przypadku wzorów i powierzchni gładkich możemy zachować się odwrotnie i wybrać płytki w różnych kolorach, ale o tej samej wielkości i kształcie. Ale i tutaj jednoczesne mieszanie wszystkich tych cech zdecydowanie nie jest wskazane. 

płytki do łazienki
Jasnoszare płytki wielkoformatowe i drobne ułożone w jodełkę
płytki łazienkowe. trendy
Subtelny odcień szarości na „cegiełce” i heksagonalnych płytkach
szara łazienka
Monochromatyzm zdynamizowany przez dodanie faktury
płytki heksagonalne
Duże i drobniutkie płytki heksagonalne
Zabawa formatem szarych, kamiennopodobnych płytek
łączenie płytek w łazience
Płytki w tym samym rozmiarze, ale w dwóch kolorach

Jak połączyć płytki?

4. Błyszczące i matowe 

Kolejnym uwielbianym przez zawodowców trikiem jest łączenie ze sobą płytek, które odróżnia od siebie przede wszystkim wykończenie ich powierzchni, a więc matowych i lśniących. Zapewnia to wyjątkowo skromny, ale absolutnie nienudny wygląd łazienki. 

błyszczące płytki do łazienki
Podłoga z połyskiem i matowe ściany
grohe

Jak połączyć płytki z panelami?

5. Inspiracje z natury 

Połączenia, które naturalnie występują w przyrodzie, świetnie sprawdzają się także w aranżacjach łazienek. Na przykład płytki imitujące kamień w parze z płytkami drewnopodobnymi(lub panelami) to zawsze dobrze dobrana para. Kamień najczęściej ma charakter neutralny i nie konkuruje z innymi wyborami, dlatego warto stosować go także jako przeciwwagę dla śmielszych eksperymentów z kolorami czy wzorami. 

płytki drewnopodobne do łazienki pomysły
Kamień i drewno
jak stosować płytki drewnopodobne
szara łazienka
drewnopodobna łazienek
ciemna łazienka

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: