Moda na rośliny doniczkowe we wnętrzach rozkwita na całego. Naturalne, zielone akcenty w mieszkaniu wspaniale ożywiają każdą aranżację, poprawiają samopoczucie i mogą mieć wiele praktycznych zastosowań. Niedrogie i łatwo dostępne, rośliny doniczkowe świetnie sprawdzają się także jako dekoracja kuchni. Zobaczcie, jakie rośliny dobrze poradzą sobie w miejscu, w którym gotujemy, i o czym warto pamiętać, ozdabiając nimi tę przestrzeń.
Rośliny doniczkowe w kuchni. Na co zwrócić uwagę?
- W kuchni wykonujemy wiele różnych czynności i rośliny doniczkowe nie mogą nam w nich przeszkadzać. Weźmy więc pod uwagę ich pokrój. Rośliny o zwisających liściach lub swobodnie puszczonych pnączach rozmieśmy tak, aby nie przeszkadzały nam w otwieraniu szafek i korzystaniu z kuchennego blatu. Dobrym pomysłem jest przygotowanie kratek, dzięki którym nieco ujarzmimy ich dzikie zapędy. Rośliny o pokroju kompaktowym lub wzniesionym na pewno przysporzą nam najmniej problemów aranżacyjnych.
- Zawsze bierzmy pod uwagę to, jakiego dostępu do światła wymaga dany gatunek. Rośliny potrzebujące stałego nasłonecznienia umieszczajmy na parapecie lub blacie w pobliżu okna. A te, które preferują cień, na górnych szafkach, otwartych półkach bądź na lodówce.
- Rośliny doniczkowe w kuchni zbierają różnego rodzaju zanieczyszczenia: kurz, tłuszcz itp. Dlatego wymagają odrobinę częstszej pielęgnacji niż rośliny w innych pomieszczeniach. Nie zapominajmy, by co jakiś czas przecierać ich liście wilgotną ściereczką.
- Nie umieszczajmy roślin w pobliżu koszy z owocami. Rośliny wydzielają etylen, który przyspiesza dojrzewanie owoców.
- Nie stawiajmy roślin tuż przy kuchence gazowej lub w pobliżu grzejnika. Nadmiar ciepła może im bardzo zaszkodzić.
Najlepsze rośliny doniczkowe do kuchni
1. Bluszcz pospolity (Hedera Helix)
Gatunek o wiecznie zielonych pnączach idealnie nadaje się do zawieszenia nad zlewem lub przy oknie. Bluszcz nie tylko doda kuchni wspaniałego koloru, ale może także poprawić panujący w niej klimat. Roślina ta jest bowiem znakomitym reduktorem zanieczyszczeń powietrza w pomieszczeniach: pleśni, bakterii, formalhedytów, benzenów i innych.
2. Aspidistra wyniosła (Aspidistra Elatior)
Ten pochodzący z suchych terenów leśnych Dalekiego Wchodu gatunek ozdobnej byliny przetrwa właściwie każde warunki, jakie zgotujesz mu w swojej kuchni. Słabe światło, rzadkie podlewanie, zmienne temperatury – urocza, jasnozielona Aspidistra na pewno sobie z tym wszystkim poradzi.
3. Zielistka Sternberga (Chlorophytum Comosum)
Wywodząca się z Afryki Południowej zielistka nie będzie wymagała od Ciebie niemal żadnej opieki i możesz ją przechowywać w dowolnym miejscu w kuchni – przy oknie lub na blacie pod rzędem górnych szafek. W dodatku roślina ta słynie ze swoich zdolności pochłaniania przykrych zapachów, oparów i zanieczyszczeń.
4. Bazylia (Ocimum Basilicum)
Bazylia to prawdopodobnie najłatwiejsze w uprawie zioło, jakie może znaleźć się w Twojej kuchni. Wystarczy, że zapewnisz jej w miarę wilgotną glebę i dużo słońca oraz ochronisz ją przed zimnem i przeciągami. Po co kupować bazylię – jedną z podstawowych przypraw np. w kuchni włoskiej – w sklepie, kiedy możesz bez problemu wyhodować własną?
5. Aloes zwyczajny (Aloe Barbadensis Mille)
Aloes to roślina, której po prostu nie powinno w kuchni zabraknąć. Jej uroda nie musi wprawdzie przemawiać do każdego, ale na jej właściwości lecznicze trudno pozostać obojętnym. Obecność aloesu w kuchni docenicie za każdym razem, gdy przydarzy Wam się drobne oparzenie, np. od gorącego garnka lub patelni. Wystarczy, że odetniecie liśći w pobliżu łodygi, przekroicie go wzdłuż i przyłożycie znajdujący się we wnętrzu żel do powstałej rany – natychmiastowa ulga w bólu gwarantowana.
6. Alokazja (Alocasia macrorrhizos)
Alokazja to wprost idealna roślina doniczkowa do kuchni. Gatunek ten uwielbia wysokie temperatury i podwyższoną wilgotność powietrza. Pamiętajcie jedynie, że roślina rozrasta się naprawdę szybko i trzeba przewidzieć dla niej odpowiednio dużo miejsca. Wyraźne, białe unerwienie liści alokacji samo w sobie stanowi mocny akcent dekoracyjny. Dlatego roślina prezentuje się najlepiej w połączeniu z minimalistycznymi, np. betonowymi donicami.
7. Sępolia (Saintpaulia)
Nazywana także fiołkiem afrykańskim, niewielka sępolia doskonale odnajdzie się w przesyconym wilgocią kuchennym powietrzu. Roślina lubi także rozproszone światło i niestraszne są jej chwilowe przesuszenia.
8. Skrzydłokwiat (Spathiphyllum cochlearispathum)
Duże, intensywnie zielone liście skrzydłokwiatu świetnie radzą sobie nawet w naprawdę trudnych warunkach. Roślina skutecznie odeprze „ataki” gorących kuchennych oparów i tłustych osadów. Zwróćmy tylko uwagę, aby zapewnić jej stałą wilgotność podłoża i miejsce w półcieniu.
9. Hoja różowa (Hoya carnosa)
Hoja różowa to znakomity kuchenny towarzysz. Roślina lubi ciepło i półcień; nie uśmiercą jej chwilowe przesuszenia i nie wymaga szczególnej pielęgnacji – w tym przesadzania, bo w przyciasnych doniczkach czuje się najlepiej. Kwiaty hoi wydzielają intensywny, ale bardzo przyjemny zapach, który będzie umilał nam spędzony w kuchni czas.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego