Zmywarka do zabudowy – jak ją wybrać?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 2 minut

Zmywarka pozwala zaoszczędzić czas, zmniejszyć zużycie wody, a także ochronić dłonie przed szkodliwym wpływem detergentów. Jeśli zastanawiasz się, czy zmywarka do zabudowy sprawdzi się w twojej kuchni, to podpowiadamy, jak ją wybrać!
 

Zmywarka do zabudowy a zmywarka wolnostojąca

Zmywarka do zabudowy pasuje do kuchni, w której wszystkie sprzęty kuchenny są ukryte za jednolitymi frontami kuchennymi. Jednak nie każdy model zmywarki nadaje się do zabudowy, dlatego przed zakupem sprawdź wszystkie parametry sprzętu, który chcesz kupić. Zmywarka wolnostojąca sprawdzi się w pomieszczeniach, w których nie ma frontów w jednolitej zabudowie lub domownicy nie mają potrzeby usuwania zmywarki poza zasięg wzroku.
 

 
 

Zmywarki mają różne pojemności, zatem każdy bez trudu powinien dopasować sprzęt do własnych potrzeb. Są wersje mini na 6 kompletów naczyń, są również większe bardzo pojemne modele na 16 kompletów.

 
Zarówno zmywarka wolnostojąca, jak i zmywarka do zabudowy posiadają specjalne oznaczenie klasy energetycznej, które mówi o tym, jak bardzo dany sprzęt jest energooszczędny. Skala efektywności energetycznej jest przyporządkowana na skali od A do G, gdzie A jest stopniem najbardziej energooszczędnym.
 

Sprawdź funkcjonalne nowości w naszym dziale Inspiracje dla kuchni, a także inspiracyjne artykuły na temat pięknego wnętrza: Aranżacja sypialni w stylu skandynawskim, Jaki kolor ścian do białych mebli w sypialni oraz pomysł na wieszak do przedpokoju.

Zmywarka do zabudowy musi być wygodna w obsłudze!

Nowoczesne kuchnie projektowane są w ten sposób, aby maksymalnie ułatwić korzystanie ze wszystkich sprzętów i przestrzeni, które są dostępne w kuchni. Coraz częściej piekarniki i zmywarki montowane są na wysokości od ok. 60 cm ponad podłogą. Takie umiejscowienie pozwala domownikom załadowywać i rozładowywać zmywarkę bez konieczności schylania się do urządzenia. Jeśli do tego w bliskiej odległości umiejscowisz szafki na naczynia i garnki, to nie musisz chodzić po całej kuchni rozładowując pełną zmywarkę.

Wykończenie frontów kuchennych możesz dopasować do podłogi, ścian i blatów. Sprawdź nasze porady odnośnie aranżacji blatów w artykule Mozaika w kuchni – jak dobrać ją do blatów? oraz artykuły o blatach: Blaty granitowe – czy sprawdzą się w każdej kuchni? i Drewniane blaty kuchenne idealne do każdego wnętrza.

 
 

 

Zmywarka do zabudowy zintegrowana z panelem sterowania

Zmywarki do zabudowy dzielą się na częściowo zintegrowane z panelem sterowania widocznym na drzwiach i całkowicie zintegrowane, czyli panel sterujący ukryty jest za drzwiczkami zmywarki i nie widać go, gdy zmywarka jest zamknięta. Funkcjonalność ta pozwala dopasować zmywarkę pod względem wygody korzystania, ale również pod względem estetycznym.
 
 

 

Zmywarka do zabudowy idealnie schowana

Decydując się na zmywarkę do zabudowy określ dokładnie, jakich wymiarów urządzenie potrzebujesz.
 

 
Zmierz dokładnie wysokość, szerokość i głębokość wnęki, w której będzie stał sprzęt. Jeśli fronty kuchenne będzie zakładał specjalista, możesz dokonać pomiarów razem z nim. Wszystkie zmiany w ustawieniu sprzętów i mebli łatwiej zrobić na papierze, więc dobrze zaplanuj ustawienie zmywarki, aby uniknąć uciążliwych przeróbek.
 

Zmywarki mają dwie najczęściej spotykane szerokości: wąskie do 45 cm oraz szerokie do 60 cm. Głębokość zmywarek do zabudowy plasuje się między wartościami: 55 cm a 57 cm, natomiast standardowe wysokości to od 59 cm do 82 cm.

Zmywarka do zabudowy z dodatkowymi funkcjami

Dodatkowe funkcjonalności, które możesz zyskać kupując odpowiednią zmywarkę do zabudowy, to mi.in. wyświetlanie na podłodze informacji o aktualnie działającym programie, dotykowe otwieranie drzwi, wskaźnik braku soli i nabłyszczacza, opóźnienia startu pracy zmywarki, regulowana wysokość koszy na naczynia, dźwiękowy sygnał końca pracy.
 

Ceny zmywarek do zabudowy wahają się w granicy od ok. 900 zł do ok. 7000 zł.

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: