Jak wybrać najwygodniejszy fotel do salonu?

Przeczytanie tego artykułu zajmie Ci około 3 minut

Fotel do salonu to mebel, któremu nie można wybaczyć niewygody. Zobacz, jak wybrać najwygodniejszy model dla ciebie i twoich domowników!

Fotel do salonu – wygoda przede wszystkim!

To, co odróżnia fotel od krzesła, to niemożność dostawienia go do stołu. Fotele funkcjonują więc w przestrzeni mieszkalnej jako niezależne byty – przepastne, szerokie, z wysokimi oparciami i wygodnymi podłokietnikami. Zatopieni w fotelu możemy czytać książkę, oglądać telewizję, gawędzić z przyjaciółmi, a nawet… drzemać! Komfort siedzenia w fotelu ma więc niebagatelne znaczenie, by mebel ten mógł pełnić swoją zasadniczą funkcję – zapewniać domownikom relaks.
 

Na co zwracać uwagę przy wyborze fotela?

Jeśli wybierasz fotel do salonu, najlepiej udaj się do sklepu stacjonarnego, by dokładnie przetestować mebel. W końcu powinien on być idealnie dopasowany do twojego ciała! Zwróć uwagę na komfort siedzenia, a także na wygodę podparć: przedramion, pleców, stóp. W wyborze fotela do salonu pomoże ci uwzględnienie poniższych aspektów:

Ergonomia

Ergonomia opiera się na projektowaniu i korygowaniu wszelkich przedmiotów używanych przez człowieka, tak by najlepiej dopasować ich parametry do cech psychofizycznych użytkownika. Zapamiętaj więc uniwersalne parametry wygodnego fotela, określone zgodnie z zasadami ergonomii:

  • Głębokość i szerokość fotela wypoczynkowego powinny wynosić minimum 40 cm dla obu wymiarów, choć w tym wypadku warto stosować zasadę „im więcej, tym lepiej” (najbardziej optymalne wymiary wynoszą 58 cm głębokości i 50 cm szerokości).
  • Oparcie pozwalające na odpowiednie podparcie kręgosłupa powinno mieć 70 cm.
  • Nóżki fotela nie powinny być zbyt wysokie, tak by każdy domownik, bez względu na wzrost, mógł ułożyć ciało w fotelu w dowolnej pozycji.
  • Przedramiona powinny swobodnie opierać się na podłokietnikach, tak by część ciężaru ciała spoczęła na przedramionach, odciążając tym samym kręgosłup.
  • Materiał, z którego wykonane jest siedzisko, powinien umożliwiać zagłębienie się w fotelu na minimum 2-3 cm.

 

Proces projektowania parametrów fotela z uwzględnieniem ergonomii
 

Potrzeby kręgosłupa

Cierpisz na bóle lub schorzenia kręgosłupa, lub zwyczajnie chcesz zadbać o prawidłową pozycję tej części ciała? Wybierając fotel do salonu, weź pod uwagę potrzeby swojego kręgosłupa! Na rynku dostępne są modele foteli z wbudowanymi podpórkami pod plecy montowanymi na styku siedziska i oparcia. Tę ruchomą część fotela możesz układać tak, by zapewnić odcinkom lędźwiowemu i krzyżowemu kręgosłupa jak najlepsze podparcie.

Jeśli w twoim salonie stoi już fotel, ale nie przewiduje on specjalnego podparcia dla kręgosłupa, wałek pod plecy możesz dokupić w sklepie ortopedycznym lub przez Internet. Szukaj go pod alternatywnymi nazwami: podpórka ortopedyczna pod plecy, poduszka lędźwiowa, wałek lędźwiowy itp.

 

Przykład fotela z podpórką pod plecy i podnóżkiem
 

Podparcie stóp

Dobrze dobrany podnóżek zapewni ci odpowiednie podparcie stóp. Dlaczego jest ono ważne? Otóż podparcie stóp zmniejsza obciążenie statyczne kończyn dolnych, a jednocześnie wysokie uniesienie nóg poprawia krążenie w kończynach i łagodzi opuchlizny czy żylaki. Aby jak najlepiej dopasować podnóżek do swojego ciała, możesz zdecydować się na model z regulowanymi wysokością i kątem nachylenia siedziska. Jeśli natomiast nie przekonują cię podnóżki, możesz zdecydować się na szezlong, który również pozwala na wyciągnięcie całego ciała. Pamiętaj jednak, że szezlongi nie są modułowe, nie będziesz więc mieć możliwości wydzielenia z nich fotela.
 

 
Podnóżek możesz kupić w zestawie z fotelem lub dokupić go osobno. Może on pasować do stylistyki fotela i całego wnętrza, ale równie dobrze może wyróżniać się w mieszkaniu, stanowiąc osobliwy element dekoracji salonu. Jeśli lubisz połączenie wielu funkcji w jednym meblu, postaw na podnóżek 2w1, który w siedzisku zawiera schowek na drobiazgi. Zwróć także uwagę na materiał, z jakiego wykonany jest podnóżek – dobrze, by był łatwy w czyszczeniu.

Pamiętaj, że kąt pomiędzy wyciągniętymi na podnóżku nogami a resztą ciała powinien wynosić 90 stopni. ­

 

Fotel do salonu stworzony dla komfortu

Na rynku istnieje grupa foteli wypoczynkowych, które projektowane są z uwzględnieniem komfortu użytkownika jako priorytetu. To przepastne, elektrycznie sterowane, skórzane fotele z dodatkowymi funkcjami:

  • manualnie wysuwanego podnóżka,
  • bujania,
  • zatrzymania ułożenia fotela w najwygodniejszym dla użytkownika ustawieniu,
  • odchylenia oparcia pod wpływem ciężaru ciała.

Mimo że fotele te niekoniecznie będą pasować do każdej aranżacji, ich skórzana, ponadczasowa tapicerka pozwoli na stosunkowo korzystne wkomponowanie mebla w cztery kąty.
 

 

Elektrycznie sterowane fotele są idealnym wyborem w przypadku osób starszych, jako że wybrane ich modele mają opcję asystenta wstawania i siadania, czyli podnoszenia i obniżania siedziska fotela.

Ikony designu, czyli fotele do salonu z najwyższej półki

Jako miłośnicy designu wierzymy, że fotele zaprojektowane przez projektantów ze światowego Olimpu designu po prostu muszą być wygodne! W wielu z nich niestety nie mieliśmy okazji nigdy usiąść, więc ich komfort będziecie musieli sprawdzić na własną rękę. Które z najsłynniejszych foteli-ikon wyglądają według nas na najwygodniejsze?
 

Fotel Repos | projekt: Antonio Citerio
 

Bujany fotel J.J. | projekt: Antonio Citerio
 

Fotel Facett | projekt: Ronan i Erwan Bouroullec
 

Fotel Traffic | projekt: Konstantin Grcic
 

Fotel Silver Lake | projekt: Patricia Urquiola
 

Fotel CH445 The Wing | projekt: Hans J.Wegner
 

Leżanka MR Lounge Collection | projekt: Ludwig Mies van der Rohe
 

Fotel Le chat | projekt: Pierre Paulin
 

Fotel Eames Lounge Chair | projekt: Ray i Charles Eamesowie

Czy ten artykuł był przydatny?

Dziekujemy za opinie :)

Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?

  • Artykuł był za krótki
  • W artykule było za mało zdjęć
  • Artykuł nie wyczerpał tematu
  • Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego

Skomentuj artykuł: