Wiosna to idealna pora na odświeżenie aranżacji swojego domu lub mieszkania. Jeśli planujecie mały remont, zmianę koloru ścian, położenie nowej tapety lub kupienie kilku nowych mebli, koniecznie zobaczcie, jakie rozwiązania podpowiadają obecnie uznani architekci, projektanci i dekoratorzy.
Trendy wnętrzarskie – wiosna 2022
1. Tekstura
W sezonie wiosna-lato 2022 zapominamy o równych, gładkich i lśniących powierzchniach. Zarówno ściany, jak i fronty mebli mają teraz wyraźnie dostrzegalną i wyczuwalną w dotyku strukturę. Ściany zdobimy przy pomocy ryflowanych paneli 3D, farb strukturalnych – które tworzą powłoki imitujące kamień, stiuk, zamsz, aksamit czy jeans – tynków dekoracyjnych albo mikrocementu. A modne meble wyróżniają się frontami o konstrukcji ramowej, frezowaniem, wgłębieniami i żłobieniami.
2. Pustynne sanktuarium
Jak pokazują badania (np. te zrealizowane w Wielkiej Brytania przez portal Not On The High Street), ponad 1/3 przeprowadzanych aktualnie w Europie remontów mieszkań podyktowana jest potrzebą wydzielenia specjalnej przestrzeni do relaksu, odpoczynku i samorozwoju. Strefy typu wellnes czy domowe SPA – w łazience, sypialni, a nawet w pokoju dziennym – coraz częściej inspirowane są pustynnymi krajobrazami Maroka lub Meksyku. Ziemiste odcienie piasku, beżu lub terakoty tworzą atmosferę sprzyjającą oczyszczeniu umysłu i wyciszeniu.
Trendy we wnętrzach – wiosna 2022
3. Niebieska akwarela
Z palety kojących odcieni z upodobaniem sięgamy obecnie także po rozwodniony niebieski – kolor poranka w śródziemnomorskim miasteczku. Zanurzony, jakby dryfujący w delikatnym błękicie pokój na pewno będzie miał bardzo pozytywny wpływ na nasze samopoczucie. Rozwodniony niebieski to kolor wszechstronny i wyjątkowo łatwy w stylizacji.
4. Słoneczny blask
Wiosną wszyscy chcemy wpuścić do naszych wnętrz nieco więcej słońca. Najprostszym sposobem, aby przywołać takie radosne wibracje, jest wybranie dodatków w odpowiednim odcieniu. Wyjątkowo modne są teraz akcenty w kolorze jasnego miodu, cytrynowego jogurtu czy pikantnej kurkumy. Rozjaśniajmy pokoje przy pomocy żółtych tapicerek, narzut, poduszek, zasłon bądź dywaników.
5. Kratki i szachownice
Kratki i szachownice regularnie pojawiają się w zestawieniach najpopularniejszych trendów wnętrzarskich. Tej wiosny motywy te znów do nas wracają, ale ich obecna odsłona jest chyba najciekawsza od lat. Kratki i paski są teraz większe, jaśniejsze i odważniejsze niż kiedykolwiek wcześniej. Najnowsza odsłona tych wzorów ma w sobie coś zabawnego i psotnego – przywodzi na myśl beztroskie chwile podczas biesiadowania na łonie natury. Graficzne schematy znane z koców i obrusów piknikowych zaczynają podbijać tak domowe tekstylia, jak i ściany i meblowe fronty.
Modne wnętrza – wiosna 2022
6. Zaokrąglone kształty
Miękkie, opływowe, rzeźbiarskie, w pewnym sensie kobiece linie i formy to prawdopodobnie najgorętszy trend tego sezonu. Moda ta dotyka praktycznie wszystkich elementów wyposażenia wnętrz. Od oprać i podłokietników sof, przez krzesła i stoły, po dekoracje, oświetlenie i nadproża.
Ekspert od trendów z magazynu La Redoute komentuje to zjawisko w następujący sposób:
Kształty te odzwierciedlają naturalne krzywizny ziemi, księżyca i oceanu… Równie pocieszające jak przytulanie, krzywe dodają miękkości i delikatności każdemu pomieszczeniu. Okrągły stolik kawowy wyznacza przestrzeń, a okrągłe poduszki, sferyczne oświetlenie i zakrzywione półki ożywiają ten atrakcyjny wygląd.
7. Barkitecture
Barkitecture to termin jeszcze stosunkowo mało w Polsce znany, ale w Stacjach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii robi on obecnie prawdziwą furorę. Pozostaje zatem kwestią czasu, aż i my totalnie zbzikujemy na jego punkcie. O co w tym wszystkim chodzi? Najprościej mówiąc: o nasze domowe zwierzaki. Dotąd specjalnie dla nich przeznaczona przestrzeń zwykle miała postać „ot tak” rzuconego przy łóżku lub ścianie legowiska czy niepasujących do niczego drapaka i zestawu misek. Od teraz wszystkie te elementy stają się integralną częścią całej aranżacji wnętrza – idealnie psują do wyborów projektowych, które podejmujemy sami dla siebie. I tak oglądamy coraz więcej pomysłowych siedzisk dla pasa czy kota wkomponowanych w kuchenną zabudowę (wszak wiadomo, że kuchnia tu ulubione miejsce naszych czworonożnych przyjaciół), gustownych namiotów, gdzie nasi pupile mogą znaleźć przytulne schronienie, dekoracyjnych zestawów psiej zastawy, i tak dalej, i tak dalej…
Nasza miłość i uznanie dla naszych zwierząt domowych wzrosła dopiero w ciągu ostatnich dwóch lat, ponieważ spędzamy więcej czasu w domu. Tak bardzo, że zaczyna to wpływać na nasze wybory dotyczące wystroju wnętrz. Coraz częściej otrzymujemy prośby od naszych klientów, aby stworzyć dom, który będzie przyjazny i funkcjonalny dla wszystkich członków rodziny… w tym kotów i psów. (…) Na przykład w pomieszczeniach gospodarczych zapotrzebowanie na przestrzenie wielofunkcyjne wzrosło, a wbudowane prysznice dla psów do czyszczenia zabłoconych łap i sierści po spacerach są powszechną cechą. Wcześniej były to proste krany zewnętrzne, które działały tylko na zimno. Teraz właściciele psów chcą luksusowych wersji, z ciepłą wodą, elastycznymi wężami prysznicowymi i kafelkami, które pasują do wystroju pokoju.
Anne Haimes, projektantka wnętrz i założycielka Anne Haimes Interiors
Wnętrza – trendy na wiosnę
8. Oświetlenie niczym działa sztuki
Tej wiosny bardzo wiele dzieje się także w temacie domowego oświetlenia. Modne lampy coraz cześciej przypominają wręcz prace awangardowych artystów. Gięte, nieregularne, organiczne linie. Niemalże kwiatowe kompozycje z kilku rodzajów kloszy. Współczesne lampy wzbudzają wizualne zainteresowanie nawet wówczas, gdy są wyłączone.
Oddajmy głos ekspertowi ds. świetlenia, Julianowi Page z firmy BHS lighting
Ponieważ w miesiącach wiosennych dni stają się coraz dłuższe, bardzo ważny jest wybór oprawy oświetleniowej, która będzie wyglądać równie dobrze, gdy jest włączona, jak i wyłączona. Zawsze najlepiej jest wybrać światło, które emituje delikatny złoty blask w całym wnętrzu, tworząc uspokajające i odprężające otoczenie.
Czy ten artykuł był przydatny?
Dziekujemy za opinie :)
Dlaczego ten artykuł nie był przydatny?
- Artykuł był za krótki
- W artykule było za mało zdjęć
- Artykuł nie wyczerpał tematu
- Z artykułu nie dowiedziałem/dowiedziałam się niczego nowego